Ceny energii na TGE w listopadzie

Ceny energii na TGE w listopadzie
Fot. tuija, flickr cc
REKLAMA

Nieznaczny spadek średniej ceny energii elektrycznej na rynku spot oraz nieduży wzrost indeksu na rynku terminowym odnotowano w ubiegłym miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii. Wkrótce do zwiększenia obrotów energią na TGE mają przyczynić się regulacje wpisane do przyjętej wczoraj przez Sejm ustawy o rynku mocy.

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w listopadzie 10 711 057 MWh i był o 8,8 proc. wyższy niż w listopadzie roku 2016. Na rynku terminowym (RTT) wystąpił wzrost o 16,3 proc. r/r przy wolumenie 8 603 142 MWh. Z kolei na rynku spot wolumen spadł rok do roku o 14 proc. do poziomu 2 107 915 MWh.

Średnioważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się w listopadzie na poziomie 171,82 zł/MWh, czyli niższym niż w październiku br., kiedy wyniosła 173,77 zł/MWh.

W listopadzie miesięczna cena PEAK sięgnęła 191,77 zł PLN/MWh (spadek 5,58 proc. m/m), a cena OFFPEAK wyniosła 135,83 proc. (wzrost 7,84 proc. m/m).

Na Rynku Dnia Bieżącego w ubiełym miesiącu odnotowano transakcje tylko na 5 863 MWh wobec 9 684 MWh w październiku br. Największy dzienny wolumen obrotów, na poziomie 1 250 MWh, odnotowano w dniu 30 listoapada. Średnia cena na tym rynku wyniosła w listopadzie 220,73 PLN/MWh wobec ceny 224,87 PLN/MWh we wcześniejszym miesiącu.

Z kolei na rynku terminowym RTT średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2018 (BASE_Y-18) wyniosła 174,20 zł/MWh, co oznacza wzrost o 1,56 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w październiku.

W tym roku obroty energią elektyrczną na TGE, za pierwsze 11 miesięcy, sięgają jak na razie poziomu 75 TWh, podczas gdy w roku 2016 wyniosły około 100 TWh, a w latach 2013-15 przekraczały 150 TWh.

W kolejnych miesiącach rynek energii elektrycznej na TGE powinien odnotować wzrost obrotów. Do przyjętej wczoraj przez Sejm ustawy o rynku mocy wpisano bowiem regulację zakładającą zwiększenie z początkiem przyszłego roku obliga giełdowego na handel energią elektryczną z obecnych 15 proc. do 30 proc. Takie rozwiązanie ma przełożyć się na zwiększenie giełdowego obrotu energią i zwiększyć transparentność rynku energetycznego

Obowiązek sprzedaży minimum 15 proc. wytworzonej energii na giełdach energii wprowadzono w roku 2010. Z kolei dla wytwórców energii elektrycznej objętych pomocą publiczną po rozwiązaniu kontraktów długoterminowych, tzw. KDT-ów, obowiązek ten ustanowiono na poziomie 100 proc. Zakończenie obowiązków wynikających z ustawy KDT przełożyło się na wyraźny spadek obrotów energią na TGE.  

Od początku 2018 r. producenci energii odnawialnej z instalacji o mocy powyżej 0,5 MW stracą gwarancję sprzedaży energii po stałej cenie energii z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału i będą musieli poszukać popytu na produkowaną przez nich energię na rynku. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

ORKAN ??? No problem... zestawy hybrydowe on/off grid 11xTRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid 3kW AC

Orkan Fryderyka czy inny zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zab czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...

Pellety z luski slonecznika

Jestesmy produkcji pelet luski slonecznika, luski slonecznika jest najlepszy w swojej klasie. jego r czytaj dalej...

GWARANCJE POCHODZENIA -Sprzedam

Sprzedam gwarancje pochodzenia z OZE. czytaj dalej...