Litwa rozszerzy net-metering

Litwa rozszerzy net-metering
Fot. Conergy
REKLAMA

Litwini rozszerzą stosowany w przypadku mniejszych instalacji OZE net-metering. To element regulacji mających sprzyjać rozwojowi odnawialnych źródeł energii w kraju naszych sąsiadów. Przed kilkoma tygodniami rząd w Wilnie zdecydował, że do roku 2030 udział OZE w litewskim miksie wytwarzania wzrośnie do 45 proc., a w roku 2050 już do 80 proc.

Litewski system net-meteringu ma wiele wspólnego z polskim systemem opustów. Niewykorzystane nadwyżki energii, które wprowadzono do sieci, uprawniają do skorzystania z rabatu na zakup energii elektrycznej w kolejnym okresie rozliczeniom. Przepadają jednak – podobnie jak w polskim systemie – jeśli nie zostaną wykorzystane w okresie 12 miesięcy.

Przyjęto natomiast inne przedziały mocowe. Polski system opustów obejmuje instalacje o maksymalnej mocy 40 kW należące do prosumentów. Z możliwości skorzystania z tego systemu są póki co wykluczeni przedsiębiorcy.

Na Litwie dotychczas rozliczenie w ramach net-meteringu mogło objąć instalacje o mocy do 10 kW należące do osób fizycznych, a także większe, o mocy do 100 kW, ale tylko należące do podmiotów publicznych.

W przypadku pozostałych inwestorów chcących zbudować większe instalacje OZE pozostaje możliwość ubiegania się o wsparcie w drodze aukcji.

Teraz litewskie władze ogłosiły jednak, że rozszerzą net-metering na instalacje OZE o mocy do 100 kW, które należą również do przedsiębiorców czy rolników. Dodatkowo wprowadzane są regulacje, które mają ułatwić proces przyłączania najmniejszych instalacji.

W litewskiej ustawie o OZE wpisano też alternatywny system rozliczeń producentów energii z odnawialnych źródeł energii o mocy do 10 kW, w ramach którego za sprzedaż niewykorzystanych nadwyżek energii przysługuje taryfa premium wypłacana przez okres 12 lat.

W tym systemie producentom energii z OZE, która trafiła do sieci, przysługuje wyrównanie między ceną uzyskaną na rynku a ceną zagwarantowaną przez litewskiego regulatora. Dla fotowoltaiki obowiązująca  w II półroczu 2017 r. stawka wynosi 0,136 euro/kWh, a dla projektów PV zintegrowanych z budynkami taryfa sięga 0,169 euro/kWh.

Tym systemem mogą zostać objęte jednak tylko projekty, które nie uzyskały wsparcia w ramach tzw. narodowego programu rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto ten system może objąć relatywnie mały potencjał instalacji fotowoltaicznych wynoszący jedynie 10 MW.

Tak niski potencjał sprawia, że w praktyce wyczerpano już możliwości wsparcia w tym systemie dla wszystkich technologii z wyjątkiem hydroenergii.

Mimo relatywnie niskiego potencjału fotowoltaiki Litwa nie powinna mieć problemów z realizacją krajowego celu OZE na rok 2020, który osiągnęła już w roku 2015.

Ambicje Litwinów w zakresie OZE jednak na tym się nie kończą. Pod koniec ubiegłego miesiąca rząd w Wilnie zaakceptował nową strategię energetyczną, w ramach której chce postawić mocno na rozwój odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat w artykule: Nowa strategia energetyczna Litwy. Ambitny cel OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...