Niskie ceny za energię z wiatru i PV w aukcji w Argentynie

Niskie ceny za energię z wiatru i PV w aukcji w Argentynie
Fot. Genneia

Argentyna przeprowadziła trzecią w historii wielką aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Udostępniony potencjał podzielili miedzy siebie inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Niższe ceny zanotowano w przypadku energii wiatrowej, ale tylko nieznacznie.

W trzeciej argentyńskiej aukcji dla OZE zgłoszono 228 ofert na łączny potencjał 9,4 GW. Władze w Buenos Aires początkowo zadeklarowały zakup energii z instalacji o mocy do 1,2 GW, jednak finalnie ten potencjał zwiększono do 1,4 GW.

W przypadku energetyki wiatrowej zakontraktowano 8 projektów na łączną moc 665,8 MW. Przeciętna cena za energię wyniosła 41,23 USD/MWh. Najniższa, zakontraktowana cena wyniosła 37,3 USD/MWh, a najwyższa 46,67 USD/MWh.

REKLAMA

Natomiast przeciętna cena energii dla 55 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 556,8, w przypadku których inwestorzy zakontraktują długoterminową sprzedaż energii po cenach zgłoszonych w aukcji, wyniosła 43,5 USD/MWh. Najniższa zakontraktowana cena wyniosła 40,4 USD/MWh, a najwyższa 52,3 USD/MWh.

Poza tym na podstawie ostatniej aukcji zakontraktowano sprzedaż energii z elektrowni biomasowych o mocy 117,2 MW oraz biogazowych o mocy 48,1 MW.

REKLAMA

Argentyński rząd zakłada przeprowadzenie dodatkowej aukcji na kolejne 600 MW, szacując, że realizacja projektów o łącznej mocy 2 GW będzie oznaczać inwestycje warte w sumie 2,5-3 mld USD.  

W aukcji przeprowadzonej rok temu kontraktami na zakup energii nagrodzono 17 projektów o łącznej mocy 1,109 GW – w tym 12 projektów wiatrowych, cztery fotowoltaiczne i jeden biogazowy. Argentyńskie władze szacowały wówczas, że ich realizacja przełoży się na inwestycje warte 1,8 mld USD. Przeciętna cena w tamtej aukcji wyniosła 59,4 USD/MWh, w tym 59,7 USD/MWh dla fotowoltaiki.

Teraz, ogłaszając wyniki ostatniej aukcji, władze w Buenos Aires zaznaczyły, że Argentynie nie uda się zrealizować celu 8-procentowego udziału OZE na koniec 2017 r., jednak zapewniły, że cel 20-procentowego udziału do roku 2025 powinien zostać osiągnięty.

Jeszcze niższe ceny niż w aukcji argentyńskiej odnotowano w aukcji przeprowadzonej ostatnio w Meksyku. Więcej na ten temat w artykule: Aukcje w Meksyku z cenami rzędu 20 USD/MWh.

red. gramwzielone.pl