NCBR dofinansuje technologie węglowe

NCBR dofinansuje technologie węglowe
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. MNiSW

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie z programu Bloki 200+. Cel to wypracowanie rozwiązań, które przedłużą życie polskich elektrowni węglowych i dostosują je do nowych warunków funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego, które wymuszają zwiększanie elastyczności działających w nim jednostek. 

Jak zapewnia NCBR, program Bloki 200+ dedykowany jest opracowaniu innowacyjnych, nowatorskich technologii umożliwiających dokonanie istotnych zmian w pracy bloków energetycznych, parowych, podkrytycznych klasy 200MWe dostosowujących je do przewidywanych, zmieniających się warunków eksploatacji.

Zakłada się, że wypracowane w ramach Programu Bloki 200+ rozwiązania będą mogły być zastosowane również w innych blokach parowych, w szczególności podkrytycznych.

REKLAMA

Główną cechą postępowania będzie możliwość rozpoczęcia współpracy NCBR z wieloma podmiotami, które spełnią warunki, wymogi oraz kryteria wskazane w Regulaminie przeprowadzania postępowania konkursowego pod nazwą: „Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MWe” i w konsekwencji realizacji Programu Bloki 200+, możliwość przeprowadzenia prac badawczo rozwojowych w skali rzeczywistego bloku oraz stworzenie technologii najpełniej odpowiadających wymogom postępowania – informuje NCBR.

REKLAMA

– Sektor elektroenergetyczny jest krytyczny dla rozwoju polskiej gospodarki. Kluczowa rola, którą odgrywa zasilając odbiorców w całym kraju, w tym tak ważnych jak szpitale, szkoły i zakłady pracy, oznacza konieczność wyjścia naprzeciw nowym wyzwaniom, wśród których najważniejsze to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wzrastający udział energii ze źródeł odnawialnych. Program „Bloki 200+” pozwoli sfinansować projekty zwiększające stabilność pracy systemu i pozwalające mu elastycznie dostosować swoją pracę do warunków mogących wystąpić w przyszłości – komentował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje ,że program Bloki 200+ to jego kolejna, po programie PBSE (Program Badawczy Sektora Elektroenergetycznego), inicjatywa mająca na celu wsparcie prac badawczo-rozwojowych realizowanych w obszarze energetyki.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki naukowe, mikroprzedsiębiorstwa, firmy z sektora MŚP, a także duże przedsiębiorstwa, indywidualnie lub w konsorcjach. Wyłączone z możliwości aplikowania są jedynie podmioty związane kapitałowo z wytwórcami energii elektrycznej, a także te, które już wcześniej uzyskały dofinansowanie ze środków publicznych na realizację celów związanych z modernizacją bloków energetycznych.

Nabór wniosków w programie Bloki 200+ potrwa do 22 stycznia. Projekty ubiegające się o dofinansowanie muszą zostać zrealizowane do końca pierwszego kwartału 2021 r. 

red. gramwzielone.pl