Energetyka wiatrowa dołożyła 36 mld euro do unijnego PKB

Energetyka wiatrowa dołożyła 36 mld euro do unijnego PKB
Fot. WindEurope / Vestas
REKLAMA

Firma konsultingowa Deloitte wskazała korzyści, które przemysł wiatrowy daje gospodarce Unii Europejskiej, wyliczając również jak aktywność sektora wiatrowego wpływa na korzyści w innych sektorach unijnej gospodarki.

Deloitte szacuje w raporcie „Local Impact, Global Leadership”, wykonanym na zlecenie stowarzyszenia WindEurope, że działalność sektora wiatrowego w Unii Europejskiej tylko w ubiegłym roku przełożyła się na dodatkowe 36 miliardów euro dla PKB Unii Europejskiej i wygenerowała eksport poza Europę warty 8 mld euro.

W raporcie czytamy, że produkcja energii wiatrowej w Europie w latach 2011-16 przełożyła się na ograniczenie importu paliw kopalnych o 32 mld euro w latach 2011-16, a tylko w roku ubiegłym dzięki niej ograniczono emisję CO2 o 166 mln ton CO2, a podatki zapłacone przez sektor wiatrowy wyniosły 4,9 mld euro.

Deloitte wskazuje, że działalność sektora wiatrowego przekłada się również na korzyści w innych sektorach europejskiego przemysłu, a każde 1000 euro obrotów wygenerowanych przez „wiatrówkę” przekłada się na wycenioną na 250 euro aktywność w innych sektorach gospodarki UE.

Unijny sektor wiatrowy zatrudniał w ubiegłym roku 262,7 tys. osób, z czego 82 proc. to pracownicy charakteryzujący się wysokimi kwalifikacjami.

Jak podkreśla się w raporcie, działalność tego sektora jest zlokalizowana głównie w regionach charakteryzujących się mniejszą aktywnością gospodarczą.

– Farmy wiatrowe przynoszą bezpośrednie korzyści lokalnym społecznościom, czy to przez udział mieszkańców w przychodach w przypadku lokalnych spółdzielni energetycznych, czy to przez podatki płacone przez inwestorów lokalnym władzom – podkreśla WindEurope.

Jednocześnie europejskie stowarzyszenie wiatrowe apeluje o jasną strategię Unii Europejskiej w zakresie zasad, na jakich przyjdzie funkcjonować inwestorom na unijnym rynku OZE po roku 2020.

– Brak subsydiów nie oznacza braku strategii. W czasie, gdy powstają pierwsze projekty wiatrowe bez subsydiów, musimy ustalić z decydentami w UE jak otoczenie regulacyjne powinno wspierać nie tylko konkurencyjne OZE, ale także społeczne i polityczne perspektywy transformacji energetycznej – Obie kwestie są ze sobą związane i nie można ich rozwijać osobno – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego w Vattenfall.

Raport „Local Impact, Global Leadership” jest dostępny pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
MałpaPV do ataku! Zaprzecz! Ale to już!
ElektrowniaPV |
"w raporcie wykonanym na zlecenie stowarzyszenia WindEurope" :) hahaah i co tutaj komentować?:) A może autor raportu pokusiłby się o pokazanie ile dopłat zgarnęły wiatraki? ile spowodowały kosztów uruchamiania konwencjonalnych mocy gdy nie wieje i jak na wartości straciły nieruchomości w pobliżu farm wiatrowych? ,
elektryk |
A ile miliardów euro musieli dopłacić konsumenci do tych najbardziej niestabilnych OZE? Ile zapłacili konsumenci niemieccy za ujemne ceny prądu podczas silnych wiatrów (kasa szła na opłaty dla wiatraków produkujących prąd i dla przemysłu zużywającego w każdy możliwy sposób nadwyżkę prądu w sieci)? Każde inne OZE - byle nie wiatr (bez realnej skali magazynów energii), który jest jak gangrena w zdrowym ciele energetyki.
elektryk |
A ile miliardów euro musieli dopłacić konsumenci do tych najbardziej niestabilnych OZE? Ile zapłacili konsumenci niemieccy za ujemne ceny prądu podczas silnych wiatrów (kasa szła na opłaty dla wiatraków produkujących prąd i dla przemysłu zużywającego w każdy możliwy sposób nadwyżkę prądu w sieci)? Każde inne OZE - byle nie wiatr (bez realnej skali magazynów energii), który jest jak gangrena w zdrowym ciele energetyki.
gość |
@elektryk wiesz co to jest uniknięta emisja 166 mln ton CO2 i ile to jest warte? Na szczęście leśne dziadki z takim myśleniem jak ty czy elektrowniaPV należą już do rzadkości. Nie martw się, świat poradzi sobie bez twojego wungla, bo są ludzie, którzy myślą zamiast płakać ja wy
TchorzewskiZajączkowski |
haha PawianPV pod nickiem elektryk się znowu uaktywnił. Gościu wprowadź troche innowacji, daj sobie np. mgr. inż. elektryk doktor habilitowany. Wnoszę do administratora forum o zablokowanie wszystkich PiSklaków na tym forum, ich obecność obraża nas wszystkich.
Dd |
Ekstra!
TchorzewskiZajączkowski |
Ten widzę nieźle zaczadzony, widzi świat tylko w kolorach Petru-Jaro. Ciekawe czy jak patrzy w gacie w widzi Petru, czy kota.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...