Energetyka wiatrowa dołożyła 36 mld euro do unijnego PKB

Energetyka wiatrowa dołożyła 36 mld euro do unijnego PKB
Fot. WindEurope / Vestas

Firma konsultingowa Deloitte wskazała korzyści, które przemysł wiatrowy daje gospodarce Unii Europejskiej, wyliczając również jak aktywność sektora wiatrowego wpływa na korzyści w innych sektorach unijnej gospodarki.

Deloitte szacuje w raporcie „Local Impact, Global Leadership”, wykonanym na zlecenie stowarzyszenia WindEurope, że działalność sektora wiatrowego w Unii Europejskiej tylko w ubiegłym roku przełożyła się na dodatkowe 36 miliardów euro dla PKB Unii Europejskiej i wygenerowała eksport poza Europę warty 8 mld euro.

W raporcie czytamy, że produkcja energii wiatrowej w Europie w latach 2011-16 przełożyła się na ograniczenie importu paliw kopalnych o 32 mld euro w latach 2011-16, a tylko w roku ubiegłym dzięki niej ograniczono emisję CO2 o 166 mln ton CO2, a podatki zapłacone przez sektor wiatrowy wyniosły 4,9 mld euro.

REKLAMA

Deloitte wskazuje, że działalność sektora wiatrowego przekłada się również na korzyści w innych sektorach europejskiego przemysłu, a każde 1000 euro obrotów wygenerowanych przez „wiatrówkę” przekłada się na wycenioną na 250 euro aktywność w innych sektorach gospodarki UE.

Unijny sektor wiatrowy zatrudniał w ubiegłym roku 262,7 tys. osób, z czego 82 proc. to pracownicy charakteryzujący się wysokimi kwalifikacjami.

REKLAMA

Jak podkreśla się w raporcie, działalność tego sektora jest zlokalizowana głównie w regionach charakteryzujących się mniejszą aktywnością gospodarczą.

– Farmy wiatrowe przynoszą bezpośrednie korzyści lokalnym społecznościom, czy to przez udział mieszkańców w przychodach w przypadku lokalnych spółdzielni energetycznych, czy to przez podatki płacone przez inwestorów lokalnym władzom – podkreśla WindEurope.

Jednocześnie europejskie stowarzyszenie wiatrowe apeluje o jasną strategię Unii Europejskiej w zakresie zasad, na jakich przyjdzie funkcjonować inwestorom na unijnym rynku OZE po roku 2020.

– Brak subsydiów nie oznacza braku strategii. W czasie, gdy powstają pierwsze projekty wiatrowe bez subsydiów, musimy ustalić z decydentami w UE jak otoczenie regulacyjne powinno wspierać nie tylko konkurencyjne OZE, ale także społeczne i polityczne perspektywy transformacji energetycznej – Obie kwestie są ze sobą związane i nie można ich rozwijać osobno – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego w Vattenfall.

Raport „Local Impact, Global Leadership” jest dostępny pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl