Biomasa, gaz, geotermia, odpady? Jak zmodernizować system ciepłowniczy

Biomasa, gaz, geotermia, odpady? Jak zmodernizować system ciepłowniczy
Porównanie cen ciepła (bez kosztu dystrybucji). Źródło: Forum Energii
REKLAMA

87,5 proc., czyli 463 z 529 wszystkich systemów ciepłowniczych w Polsce nie posiada statusu systemów efektywnych. Ich operatorzy muszą to zmienić, jeżeli chcą w przyszłości zachować dostęp do pomocy publicznej i nadal dostarczać Polakom ciepło w rozsądnej cenie. Modernizacja polskiego ciepłownictwa jest realna i wykonalna. Trzeba jednak zacząć podejmować decyzjekomentuje think-tank Forum Energii.

Forum Energii wydało raport „Transformacja ciepłownictwa 2030. Małe systemy ciepłownicze”, w którym zapewnia, że modernizacja ciepłownictwa to wieloletni proces wymagający dużych nakładów sięgających w sumie 13-14 mld zł. – Jeżeli stare kotły węglowe w tych sieciach zostaną zastąpione np. nowymi kotłami na biomasę oraz źródłami kogeneracyjnymi zasilanymi gazem, emisje CO2 spadną w ciepłownictwie o 40-43 proc. do roku 2030 – komentuje Forum Energii.

Forum Energii ocenia, że w pierwszym etapie transformacji systemów cieplnych do szerokiego stosowania odpowiednie będą kotły na biomasę (lub RDF) i kogeneracja na gazie, przy czym geotermia i ciepło odpadowe zostaną wykorzystane jedynie w szczególnych przypadkach, jeżeli pozwolą na to lokalne warunki techniczno-ekonomiczne.

Kotły na biomasę są prostym substytutem stosowanych obecnie kotłów węglowych. Jedynym ograniczeniem operacyjnym jest możliwość składowania biomasy, która zajmuje znacznie więcej miejsca niż węgiel – ocenia Forum Energii.

W raporcie czytamy, że wykorzystanie geotermii może być opłacalne w pojedynczych przypadkach, ale – biorąc pod uwagę potencjał termiczny ekonomicznie dostępnych źródeł – Forum Energii stwierdza, że ta technologia nie będzie miała znaczącego udziału w początkowym etapie transformacji ciepłownictwa. – Spodziewamy się, że geotermia może odegrać istotną rolę dopiero po 2030 roku – czytamy w raporcie.

Panele słoneczne mogą być stosowane tylko w połączeniu z magazynami ciepła (w innym razie ciepło musiałoby być wykorzystywane na bieżąco). Ze względu na charakter źródła (niskie parametry), panele słoneczne mają zastosowanie do lokalnych systemów ciepłowniczych. Przykładem są osiedla mieszkaniowe, gdzie jest eksploatowany system niskotemperaturowy, a obiekty charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Dodatkowym ograniczeniem technicznym i operacyjnym jest możliwość umieszczenia na ograniczonej przestrzeni dużej liczby paneli słonecznych i magazynu ciepła – czytamy w raporcie.

Forum Energii przekonuje, że aby zakończyć transformację sektora w 2030 roku, już dziś trzeba zadbać o źródła finansowania. Forum Energii ocenia, że ciepłownictwo mogłoby skorzystać z funduszy unijnych z perspektywy 2021-27, pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wpływów z Funduszu Modernizacyjnego, dysponującego przychodami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, a także bezpłatnych uprawnień do emisji dla energetyki w ramach systemu ETS.

Wszystkie systemy ciepłownicze w Polsce muszą uzyskać status systemów efektywnych w rozumieniu dyrektywy o efektywności energetycznej. Inaczej nie będą mogły korzystać ze wsparcia ze środków unijnych. System efektywny to taki, który korzysta z w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych i kogeneracji. Według nas jest to możliwe do roku 2030 – komentuje Joanna Maćkowiak Pandera, prezes Forum Energii.

Link do raportu Forum Energii „Transformacja ciepłownictwa 2030. Małe systemy ciepłownicze”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Najpierw trzeba od biurek oderwać tych prezesów, co biorą kasę a niczego robić w tej sprawie nie chcą, bo nie potrafią.
Tchórzefski Zajączkofski |
Tak samo jak pisiorów trzeba odspawać od rynny z paszą. Poseł Ast z PiSs? witamy witamy.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...