W III kwartale Enea przyłączyła mikroinstalacje o mocy niemal 4 MW

W III kwartale Enea przyłączyła mikroinstalacje o mocy niemal 4 MW
Fot. FlexiPower
REKLAMA

Wszystkie z wyjątkiem trzech  mikoinstlalacji, które w III kwartale 2017 r. pojawiły się w sieci spółki Enea Operator, zrealizowano w technologii fotowoltaicznej. Oprócz mikroinstalacji przyłączono w tym czasie tylko jedną większą instalację odnawialnego źródła energii.

W III kwartale br. Enea Operator przyłączyła do swojej sieci 572 mikroinstalacje OZE o łącznej mocy 3,923 MW. W tym tylko trzy przyłączenia nie dotyczyły fotowoltaiki. Przyłączono jedną mikroelektrownię wodną o mocy 25 kW, a także dwie mikroelektrownie wiatrowe o łącznej mocy jedynie 1 kW.

Wcześniej, w II kwartale br., Enea przyłączyła 452 mikroinstalacje o łącznej mocy 3,166 MW, a w I kwartale 2017 r. w sieci tego operatora pojawiło się 290 mikroinstalacji o mocy 2,067 MW.

Na koniec 2016 roku w sieci Enea Operator funkcjonowały 2444 mikroinstalacje o łącznej mocy 15,818 MW, z czego w ostatnim kwartale 2016 r. przyłączono 518 mikroinstalacji o mocy ok. 3,3 MW.  

Natomiast w III kwartale 20016 r. Enea Operator przyłączyła 609 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,137 MW.

Potencjał większych OZE o mocy ponad 40 kW w sieci Enea Operator wynosił na koniec ubiegłego roku 1,254 GW.

Tylko jedno przyłączenie większej instalacji

Oprócz mikroinstalacji w III kwartale 2017 roku Enea Operator przyłączyła tylko jedną większą elektrownię OZE o mocy ponad 40 kW, czyli niezaliczaną do grupy mikroinstalacji. Chodzi o system fotowoltaiczny o mocy 90 kW.

Po jednej instalacji OZE o mocy ponad 40 kW Enea Operator przyłączała również we wcześniejszych kwartałach tego roku. W II kwartale przyłączono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 792 kW, a w I kwartale br. instalację biogazową o mocy 250 kW.

W minionym kwartale Enea Operator wydała warunki przyłączeniowe w ramach III grupy przyłączeniowej łącznie dla 42 instalacji o łącznej mocy 54,562 MW. W tym 36 to instalacje fotowoltaiczne o mocy 35,747 MW, a cztery to elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 16,8 MW. Ponadto w III grupie przyłączeniowej wydano warunki dla jednej biogazowni o mocy 0,99 MW oraz jednej instalacji zaliczonej do kogeneracji o mocy 1,016 MW.

Wydano też warunku w IV grupie przyłączeniowej dla dwóch elektrowni fotowoltaicznych na łączną moc 211 kW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
qba |
Nie Enea przyłączyła tylko Prosumęci przyłączyli się do ENEI, tytuł sugeruje jakieś zasługi ENEI.
alladyn-solar-batt |
do QBQ: bardzo trafne spostrzeżenie. Generalnie to bardzo dobrze, że mikroinstalacji jest wiele, że są to setki (a nie dziesiątki) ludzi, którzy w realizaji swego prawa do produkcji energii na własny pożytek i pomyślność widzą wartość za którą płacą gotowką niemałe przecież pieniądze - bowiem instalacje takie nie kostują przeciez 100 zł....Dowodzi to istnienia w praktyce potężnego ,,ruchu prosumenckiego'', który mimo obecnie cherlawych i ułomnych przepisów - prze szeroką ławą do realizacji w poczuciu dobrze spelnionego obowiązku wobec natury- mniej obciążanej generacją
alladyn-solar-batt |
do QBQ: bardzo trafne spostrzeżenie. Generalnie to bardzo dobrze, że mikroinstalacji jest wiele, że są to setki (a nie dziesiątki) ludzi, którzy w realizaji swego prawa do produkcji energii na własny pożytek i pomyślność widzą wartość za którą płacą gotowką niemałe przecież pieniądze - bowiem instalacje takie nie kostują przeciez 100 zł....Dowodzi to istnienia w praktyce potężnego ,,ruchu prosumenckiego'', który mimo obecnie cherlawych i ułomnych przepisów - prze szeroką ławą do realizacji w poczuciu dobrze spelnionego obowiązku wobec natury- mniej obciążanej generacji węglowej
cuuube |
W przyszłym roku w Komornikach i dopiewie przybędzie 450 instalacji

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...