NBP za podniesieniem obliga na handel energią na giełdzie

NBP za podniesieniem obliga na handel energią na giełdzie
Fot. Andrzej Barabasz, wikimedia CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Na stronach Sejmu pojawiła się opinia Narodowego Banku Polskiego na temat projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada zwiększenie tzw. obliga na handel energią na giełdzie i za którego przygotowaniem stoi Platforma Obywatelska.

Notowane obecnie małe wolumeny obrotów energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii nie sprzyjają transparentności rynku energetycznego i nie dają o nim rzetelnej informacji.

Regulację zmierzającą do zwiększenia obowiązkowego obliga na handel energią na TGE z obecnego 15 proc. do 50 proc. przygotowała Platforma Obywatelska, kierując do Sejmu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne.

– Wyjście spółek energetycznych spod obostrzeń ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej spowodowało znaczne spadki handlu na Towarowej Giełdzie Energii. Większość ze spółek decyduje się na sprzedaż na TGE energii elektrycznej na poziomie minimalnym – 15 proc. Lider rynku – Polska Grupa Energetyczna, był związany obligiem do końca 2016 r. Obecnie PGE obejmuje ustawowe obligo na poziomie 15 proc. (...) Obecnie TGE odnotowuje nawet 30-procentowe spadki sprzedaży miesięcznie – uzasadniali potrzebę podniesienia obliga posłowie PO.

Pozytywnie do zaproponowanych przez Platformę Obywatelską zmian odniósł się Narodowy Bank Polski.

Koszty energii i możliwość ich wiarygodnego planowania wpływają zarówno na decyzje ekonomiczne, jak i na konkurencyjność przedsiębiorstw. (…) Brak możliwości odniesienia się do rzeczywistych tendencji cenowych może stwarzać ryzyko przeszacowania rachunku kosztów i obniżać konkurencyjność przedsiębiorstw – napisał NBP, podkreślając, że obecnie notowane niskie wolumeny transakcji na TGE mogą utrudniać firmom zużywającym duże ilości energii realizację większych transakcji.

Narodowy Bank Polski zauważa również potencjalnie negatywny wpływ obecnej sytuacji na rynku energii na sam sektor energetyczny. – Podniesienie obliga ogranicza ryzyko wpływu na ceny energii wytwórców zwiększających pozycję rynkową w efekcie koncentracji zdolności wytwórczych, co zmniejsza wpływ zmian strukturalnych przebiegających w sektorze energetycznym na ceny energii – czytamy w piśmie NBP. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
To oczywista oczywistość, że Towarowa Giełda Energii nie obracająca 100% energii wytwarzanej na danym rynku to farsa i jednocześnie dowód koronny sowieckiego ręcznego sterowania cenami - mamy głęboką komunę, kiedy to ceny energii były na tyle ,,rynkowe" na ile zezwalała na to Partia. Teraz to ręczne sterowanie jest bardziej zawoalowane, mniej ostentacyjne jak za Gomółki czy Gierka - nie mniej realizowane jest tak by rzeczywiste dużo wyższe niż pokrywane obecnie w Taryfach koszty wytwarzania energii z węgla nie były znane społeczeństwu, nie były pokrywane (stąd m.in.brak kapitału na nowe elektrownie) - wszystko by trwał i trwał poprzez dziesięciolecia mit o ,,tanim prądzie z węgla"......Śląsk w obecnej dobie to gwóźd do trumny unowocześnienia i rozwoju Polski.
analityk |
Oby projekt 50% obliga (albo i więcej) został przyjęty.
witold50 |
"Alladyn-" widać że się z tą komuną kompletnie się nie orientujesz . W obecnej niekomunie ceny energii elektrycznej ustala URE , na wniosek elektrowni.
zwęglona zielona pyra |
Witold, nie kompromituj się

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...