NBP za podniesieniem obliga na handel energią na giełdzie

NBP za podniesieniem obliga na handel energią na giełdzie
Fot. Andrzej Barabasz, wikimedia CC BY-SA 3.0
REKLAMA

Na stronach Sejmu pojawiła się opinia Narodowego Banku Polskiego na temat projektu nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada zwiększenie tzw. obliga na handel energią na giełdzie i za którego przygotowaniem stoi Platforma Obywatelska.

Notowane obecnie małe wolumeny obrotów energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii nie sprzyjają transparentności rynku energetycznego i nie dają o nim rzetelnej informacji.

Regulację zmierzającą do zwiększenia obowiązkowego obliga na handel energią na TGE z obecnego 15 proc. do 50 proc. przygotowała Platforma Obywatelska, kierując do Sejmu odpowiedni projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne.

– Wyjście spółek energetycznych spod obostrzeń ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej spowodowało znaczne spadki handlu na Towarowej Giełdzie Energii. Większość ze spółek decyduje się na sprzedaż na TGE energii elektrycznej na poziomie minimalnym – 15 proc. Lider rynku – Polska Grupa Energetyczna, był związany obligiem do końca 2016 r. Obecnie PGE obejmuje ustawowe obligo na poziomie 15 proc. (...) Obecnie TGE odnotowuje nawet 30-procentowe spadki sprzedaży miesięcznie – uzasadniali potrzebę podniesienia obliga posłowie PO.

Pozytywnie do zaproponowanych przez Platformę Obywatelską zmian odniósł się Narodowy Bank Polski.

Koszty energii i możliwość ich wiarygodnego planowania wpływają zarówno na decyzje ekonomiczne, jak i na konkurencyjność przedsiębiorstw. (…) Brak możliwości odniesienia się do rzeczywistych tendencji cenowych może stwarzać ryzyko przeszacowania rachunku kosztów i obniżać konkurencyjność przedsiębiorstw – napisał NBP, podkreślając, że obecnie notowane niskie wolumeny transakcji na TGE mogą utrudniać firmom zużywającym duże ilości energii realizację większych transakcji.

Narodowy Bank Polski zauważa również potencjalnie negatywny wpływ obecnej sytuacji na rynku energii na sam sektor energetyczny. – Podniesienie obliga ogranicza ryzyko wpływu na ceny energii wytwórców zwiększających pozycję rynkową w efekcie koncentracji zdolności wytwórczych, co zmniejsza wpływ zmian strukturalnych przebiegających w sektorze energetycznym na ceny energii – czytamy w piśmie NBP. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
To oczywista oczywistość, że Towarowa Giełda Energii nie obracająca 100% energii wytwarzanej na danym rynku to farsa i jednocześnie dowód koronny sowieckiego ręcznego sterowania cenami - mamy głęboką komunę, kiedy to ceny energii były na tyle ,,rynkowe" na ile zezwalała na to Partia. Teraz to ręczne sterowanie jest bardziej zawoalowane, mniej ostentacyjne jak za Gomółki czy Gierka - nie mniej realizowane jest tak by rzeczywiste dużo wyższe niż pokrywane obecnie w Taryfach koszty wytwarzania energii z węgla nie były znane społeczeństwu, nie były pokrywane (stąd m.in.brak kapitału na nowe elektrownie) - wszystko by trwał i trwał poprzez dziesięciolecia mit o ,,tanim prądzie z węgla"......Śląsk w obecnej dobie to gwóźd do trumny unowocześnienia i rozwoju Polski.
analityk |
Oby projekt 50% obliga (albo i więcej) został przyjęty.
witold50 |
"Alladyn-" widać że się z tą komuną kompletnie się nie orientujesz . W obecnej niekomunie ceny energii elektrycznej ustala URE , na wniosek elektrowni.
zwęglona zielona pyra |
Witold, nie kompromituj się

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...