Kopalnie węglowego potentata mogą stać się wielkimi elektrowniami OZE

Kopalnie węglowego potentata mogą stać się wielkimi elektrowniami OZE
Fot. BHP Billiton
REKLAMA

Australijski koncern BHP Billiton oszacował potencjał zagospodarowania swoich terenów pokopalnianych odnawialnymi źródłami energii. Australijczycy już uczestniczą w projekcie, którego celem jest wypracowanie rozwiązań na bazie OZE, które pozwolą zaopatrzyć w energię infrastrukturę niepodłączoną do centralnej sieci elektroenergetycznej – w tym australijskie kopalnie BHP.

Największy na świecie producent węgla oszacował we współpracy z amerykańskim instytutem Rocky Mountain Institute (RMI) możliwości zagospodarowania terenów po swoich zamykanych kopalniach w USA.

Wyliczono, że te tereny można wykorzystać do zainstalowania potencjału odnawialnych źródeł energii na poziomie 0,5 GW w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, wspomaganych magazynami energii.

W ubiegłym roku węglowy potentat znalazł się w konsorcjum firm, które pozyskały dofinansowanie z australijskiej rządowej agencji ds. OZE (Australian Renewable Energy Agency – ARENA) na rozwój bazujących na OZE elektrowni off-gridowych.

ARENA przyznała granty w wysokości 17,4 mln dolarów australijskich m.in. na projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 10,8 MW(AC) zintegrowanej z magazynami energii o mocy 1,4 MW i pojemności 5,3 MWh, złożonymi z baterii litowo-jonowych.

Farma fotowoltaiczna w regionie Lakeland w stanie Queensland ma zaopatrywać w energię okoliczną infrastrukturę, posiadając zdolność do pracy w trybie wyspowym, bez połączenia z centralną siecią.

W instalacji zostanie wykorzystana technologia o nazwie Chess (Conergy Hybrid Energy Storage Solution), którą dostarczy niemiecka firma Conergy będąca jednocześnie właścicielem projektu Lakeland Solar and Storage.

Koszt projektu oszacowano na 42,5 mln dolarów australijskich, a BHP Billiton zainwestował 350 tys. dolarów australijskich, zdobywając w ten sposób dostęp do kompetencji w kontekście realizacji podobnych projektów w swoich kopalniach. BHP Billiton posiada już instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW, która zaopatruje w energię jedną z jego kopalń w Chile.

 Projekty z zakresu energii słonecznej i magazynowania energii mogą pomóc BHP Billiton w zredukowani własnych emisji, dodatkowo wspierając niezawodność dostaw energii w naszych odległych przedsięwzięciach. BHP Billiton zobowiązał się do przyspieszenia rozwoju technologii niskoemisyjnych i jesteśmy przekonani, że aby tego dokonać, musimy brać lekcje z takich projektów jak Lakeland Solar and Storage – komentował dr Graham Winkelman z BHP Billiton.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...