Kopalnie węglowego potentata mogą stać się wielkimi elektrowniami OZE

Kopalnie węglowego potentata mogą stać się wielkimi elektrowniami OZE
Fot. BHP Billiton
REKLAMA

Australijski koncern BHP Billiton oszacował potencjał zagospodarowania swoich terenów pokopalnianych odnawialnymi źródłami energii. Australijczycy już uczestniczą w projekcie, którego celem jest wypracowanie rozwiązań na bazie OZE, które pozwolą zaopatrzyć w energię infrastrukturę niepodłączoną do centralnej sieci elektroenergetycznej – w tym australijskie kopalnie BHP.

Największy na świecie producent węgla oszacował we współpracy z amerykańskim instytutem Rocky Mountain Institute (RMI) możliwości zagospodarowania terenów po swoich zamykanych kopalniach w USA.

Wyliczono, że te tereny można wykorzystać do zainstalowania potencjału odnawialnych źródeł energii na poziomie 0,5 GW w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, wspomaganych magazynami energii.

W ubiegłym roku węglowy potentat znalazł się w konsorcjum firm, które pozyskały dofinansowanie z australijskiej rządowej agencji ds. OZE (Australian Renewable Energy Agency – ARENA) na rozwój bazujących na OZE elektrowni off-gridowych.

ARENA przyznała granty w wysokości 17,4 mln dolarów australijskich m.in. na projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 10,8 MW(AC) zintegrowanej z magazynami energii o mocy 1,4 MW i pojemności 5,3 MWh, złożonymi z baterii litowo-jonowych.

Farma fotowoltaiczna w regionie Lakeland w stanie Queensland ma zaopatrywać w energię okoliczną infrastrukturę, posiadając zdolność do pracy w trybie wyspowym, bez połączenia z centralną siecią.

W instalacji zostanie wykorzystana technologia o nazwie Chess (Conergy Hybrid Energy Storage Solution), którą dostarczy niemiecka firma Conergy będąca jednocześnie właścicielem projektu Lakeland Solar and Storage.

Koszt projektu oszacowano na 42,5 mln dolarów australijskich, a BHP Billiton zainwestował 350 tys. dolarów australijskich, zdobywając w ten sposób dostęp do kompetencji w kontekście realizacji podobnych projektów w swoich kopalniach. BHP Billiton posiada już instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW, która zaopatruje w energię jedną z jego kopalń w Chile.

 Projekty z zakresu energii słonecznej i magazynowania energii mogą pomóc BHP Billiton w zredukowani własnych emisji, dodatkowo wspierając niezawodność dostaw energii w naszych odległych przedsięwzięciach. BHP Billiton zobowiązał się do przyspieszenia rozwoju technologii niskoemisyjnych i jesteśmy przekonani, że aby tego dokonać, musimy brać lekcje z takich projektów jak Lakeland Solar and Storage – komentował dr Graham Winkelman z BHP Billiton.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...