Nowa pula finansowania od EBI. Na liście OZE w Polsce

Nowa pula finansowania od EBI. Na liście OZE w Polsce
Fot. Images of Money, flickr cc
REKLAMA

Zarząd Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaakceptował preferencyjne kredyty inwestycyjne o wartości 9,2 mld euro. Duża ich część zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji w energetyce odnawialnej.

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne finansowanie w wysokości 9,2 mld euro dla 38 projektów, które zostaną zrealizowane w 16 krajach Unii Europejskiej, ale również w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

W tej kwocie 3,7 mld euro przyznano na projekty proklimatyczne zakładające m.in. zmniejszenie zużycia energii w przemyśle Niemiec i Włoch, zwiększenie potencjału małych elektrowni wodnych w Grecji, konstrukcję zeroenergetycznych budynków w Austrii, a także na projekty zakładające wykorzystanie biomasy w Polsce czy Chorwacji.

Fundusze od EBI wesprą też rozwój infrastruktury energetycznej na Ukrainie oraz w krajach afrykańskich, azjatyckich i południowoamerykańskich.

Od 2012 roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjne finansowanie w różnych formach o wartości ponad 404 mld euro. Z tego ponad 56 mld euro przyznano na inwestycje związane z energetyką.

Do polskiej energetyki trafiły dotąd fundusze od EBI warte ponad 3,75 mld euro. Beneficjentami są głównie państwowe koncerny energetyczne, które w ten sposób finansują rozwój infrastruktury dystrybucyjnej oraz wytwarzania charakteryzującego się relatywnie niskim poziomem emisji CO2.

EBI przyznał m.in. preferencyjne finansowanie o łącznej wartości 2 mld zł Polskiej Grupie Energetycznej na modernizację i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz na budowę dwóch bloków kogeneracyjnych na gaz w elektrociepłowniach w Gorzowie i Rzeszowie, które mają produkować energię przy emisji na poziomie ok. 275 g CO2/kWhe.

W tym roku EBI przyznał Enerdze niemal 1 mld euro na modernizację sieci dystrybucyjnej, a także na sfinansowanie grantów, które będą przyznawane naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w drodze otwartych konkursów.

Na liście polskich projektów energetycznych, dla których zaakceptowano finansowanie w tym roku, jest m.in. rozwój sieci ciepłowniczej w Krakowie. W tym przypadku finansowanie z EBI ma sięgnąć 200 mln zł, a całkowity koszt inwestycji oszacowano na 595 mln zł.

Drugi z zatwierdzonych w tym roku projektów, które będą realizowany w naszym kraju, dotyczy budowy małych instalacji OZE – nie tylko w Polsce, ale również we Francji i w Chorwacji – w tym elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych i biomasowych o łącznej mocy 230 MW. Wartość finansowania przyznanego przez EBI sięga 165 mln euro, a wartość całego projektu ma wynieść 330 mln euro. Za tym projektem stoi wywodzący się z Francji deweloper Akuo Energy SAS, który posiada już w naszym kraju swój oddział. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...