Globalną energetykę zdominuje PV, europejską – wiatr

Globalną energetykę zdominuje PV, europejską – wiatr
Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej dr Fatih Birol. Fot. MAE
REKLAMA

Wzrost produkcji ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych, duże spadki kosztu energii odnawialnej i postępująca elektryfikacja sektora energetycznego te zjawiska jako kluczowe dla globalnej energetyki wymienia Międzynarodowa Agencja Energetyczna. „Boom” na węgiel już się skończył – zapewniają eksperci MAE.

Analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) w najnowszej odsłonie swojego raportu „World Energy Outlook 2017” oceniają, że w ciągu następnych 25 lat wzrost zapotrzebowania na energię na świecie będzie zaspokajany w pierwszej kolejności dzięki odnawialnym źródłom energii w połączeniu z energetyką gazową. MAE przyjmuje wzrost konsumpcji energii na świecie w perspektywie roku 2040 na 30 proc.

We wnioskach z raportu „World Energy Outlook 2017” czytamy również, że boom na węgiel już się skończył – jak tłumaczy MAE – w obliczu braku wielkoskalowych technologii wychwytywania, wykorzystania i gromadzenia dwutlenku węgla.

MAE dodaje, że kluczowe dla globalnego sektora energetycznego są przemiany, które zachodzą w energetyce Chin, które intensywnie inwestują w czyste źródła energii.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej podkreślają, że w kolejnych dekadach inwestycje w globalnej energetyce zdominuje fotowoltaika, głównie dzięki inwestycjom, które mają być realizowane w Chinach i Indiach. Inaczej ma być w Europie, gdzie według MAE największym źródłem energii po 2030 roku staną się farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej OZE mają odpowiadać za 80 proc. nowego potencjału w energetyce do roku 2040.

MAE zapowiada też spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na ropę, jednak popyt na nią ma nie maleć nawet w obliczu wyraźnego wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika zdobywa coraz większy udział w rynku energetycznym, stając się najtańszym źródłem energii elektrycznej w wielu miejscach takich jak Chiny czy Indie. Samochody elektryczne weszły w fazę szybkiego rozwoju dzięki wsparciu rządów i spadającym cenom baterii, jednak jest za wcześnie na pisanie nekrologów dla ropy naftowej i gazu – zapewnia dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Jak zwykle... W Europie syf wiatrołapa. Obstawiam regulacje limitujące powstawanie nowych instalacji.
ElektrowniaP |
A polską WĘGIEL
gospodarz |
ElektrowniaPV A TEN znowu tutaj szczuje, jak CI coś nie pasuje to co TY tu robisz człowieku, to jest portal GRAM w ZIELONE.
ElektrowniaPV |
@gospodarz a ty przenieś się na "rolnik szuka żony"
gospodarz |
Elektrownia PV dziękuję za podpowiedź, bez Ciebie bym na to nie wpadł ale widzę że śledzisz TV pis. Mimo wszystko życzę Ci samych sukcesów.
ElektrowniaPV |
@gospodarz ja Tobie też życzę byś wyzbył się obsesji politycznych no i mógł kiedyś zamieszkać w normalnych warunkach A nie obok wiatrołapa.
Ted |
Poprostu Elektrownia PV odczuwa codzienny dyskomfort - bo ma wiatry -stąd ten a nie inny problem nurtuje go każdego dnia, a zdarza się,że przez owe wiatry i nocami nie sypia - potem za dnia takie bełkotliwe wynurzenia.
Vgggggg |
Hhhhhhhhhhhhhhhhhhbbb
Aldebaran |
Skąd ta nienawiść do wiatraków ?
gospodarz |
Aldebaran nienawiść elektrowniapv do wiatraków być może dlatego, że u sąsiada stoi wiatrak i to sąsiad zarabia na dzierżawie a jego szlak trafia że u niego nie postawili. Gdyby jemu zaproponowali czynsz dzierżawny podpisał by go jak najszybciej, a wtedy to by zmieniło postać rzeczy.
zgryz |
Przez pól roku jest noc i żadne dotacje, ani badania tego nie zmienią. Udział OZE będzie asymptotycznie dążył do linii wyznaczonej kosztami dotacji do OZE i jednoczesnego utrzymania mocy rezerwowych w elektrowniach i akumulatorach. Generalnie, zakładając nawet przyrost wsk.wyk.mocy zainstalowanej foto z 11 do 20 % można powiedzieć, że dla uzyskania produkcji średnim na poziomie zaledwie 5 GW trzeba postawić 20 GW paneli, czyli tyle, ile prawie cała Polska pobiera. To są wielkości nie do sfinansowania nawet w warunkach socjalistycznego dotowania i prędzej, czy później musi przyjść otrzeźwienie.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...