Globalną energetykę zdominuje PV, europejską – wiatr

Globalną energetykę zdominuje PV, europejską – wiatr
Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej dr Fatih Birol. Fot. MAE
REKLAMA

Wzrost produkcji ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych, duże spadki kosztu energii odnawialnej i postępująca elektryfikacja sektora energetycznego te zjawiska jako kluczowe dla globalnej energetyki wymienia Międzynarodowa Agencja Energetyczna. „Boom” na węgiel już się skończył – zapewniają eksperci MAE.

Analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) w najnowszej odsłonie swojego raportu „World Energy Outlook 2017” oceniają, że w ciągu następnych 25 lat wzrost zapotrzebowania na energię na świecie będzie zaspokajany w pierwszej kolejności dzięki odnawialnym źródłom energii w połączeniu z energetyką gazową. MAE przyjmuje wzrost konsumpcji energii na świecie w perspektywie roku 2040 na 30 proc.

We wnioskach z raportu „World Energy Outlook 2017” czytamy również, że boom na węgiel już się skończył – jak tłumaczy MAE – w obliczu braku wielkoskalowych technologii wychwytywania, wykorzystania i gromadzenia dwutlenku węgla.

MAE dodaje, że kluczowe dla globalnego sektora energetycznego są przemiany, które zachodzą w energetyce Chin, które intensywnie inwestują w czyste źródła energii.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej podkreślają, że w kolejnych dekadach inwestycje w globalnej energetyce zdominuje fotowoltaika, głównie dzięki inwestycjom, które mają być realizowane w Chinach i Indiach. Inaczej ma być w Europie, gdzie według MAE największym źródłem energii po 2030 roku staną się farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej OZE mają odpowiadać za 80 proc. nowego potencjału w energetyce do roku 2040.

MAE zapowiada też spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na ropę, jednak popyt na nią ma nie maleć nawet w obliczu wyraźnego wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika zdobywa coraz większy udział w rynku energetycznym, stając się najtańszym źródłem energii elektrycznej w wielu miejscach takich jak Chiny czy Indie. Samochody elektryczne weszły w fazę szybkiego rozwoju dzięki wsparciu rządów i spadającym cenom baterii, jednak jest za wcześnie na pisanie nekrologów dla ropy naftowej i gazu – zapewnia dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Jak zwykle... W Europie syf wiatrołapa. Obstawiam regulacje limitujące powstawanie nowych instalacji.
ElektrowniaP |
A polską WĘGIEL
gospodarz |
ElektrowniaPV A TEN znowu tutaj szczuje, jak CI coś nie pasuje to co TY tu robisz człowieku, to jest portal GRAM w ZIELONE.
ElektrowniaPV |
@gospodarz a ty przenieś się na "rolnik szuka żony"
gospodarz |
Elektrownia PV dziękuję za podpowiedź, bez Ciebie bym na to nie wpadł ale widzę że śledzisz TV pis. Mimo wszystko życzę Ci samych sukcesów.
ElektrowniaPV |
@gospodarz ja Tobie też życzę byś wyzbył się obsesji politycznych no i mógł kiedyś zamieszkać w normalnych warunkach A nie obok wiatrołapa.
Ted |
Poprostu Elektrownia PV odczuwa codzienny dyskomfort - bo ma wiatry -stąd ten a nie inny problem nurtuje go każdego dnia, a zdarza się,że przez owe wiatry i nocami nie sypia - potem za dnia takie bełkotliwe wynurzenia.
Vgggggg |
Hhhhhhhhhhhhhhhhhhbbb
Aldebaran |
Skąd ta nienawiść do wiatraków ?
gospodarz |
Aldebaran nienawiść elektrowniapv do wiatraków być może dlatego, że u sąsiada stoi wiatrak i to sąsiad zarabia na dzierżawie a jego szlak trafia że u niego nie postawili. Gdyby jemu zaproponowali czynsz dzierżawny podpisał by go jak najszybciej, a wtedy to by zmieniło postać rzeczy.
zgryz |
Przez pól roku jest noc i żadne dotacje, ani badania tego nie zmienią. Udział OZE będzie asymptotycznie dążył do linii wyznaczonej kosztami dotacji do OZE i jednoczesnego utrzymania mocy rezerwowych w elektrowniach i akumulatorach. Generalnie, zakładając nawet przyrost wsk.wyk.mocy zainstalowanej foto z 11 do 20 % można powiedzieć, że dla uzyskania produkcji średnim na poziomie zaledwie 5 GW trzeba postawić 20 GW paneli, czyli tyle, ile prawie cała Polska pobiera. To są wielkości nie do sfinansowania nawet w warunkach socjalistycznego dotowania i prędzej, czy później musi przyjść otrzeźwienie.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...