2 lata rządu PiS: Polska liderem w odchodzeniu od węgla i sukces w OZE

2 lata rządu PiS: Polska liderem w odchodzeniu od węgla i sukces w OZE
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. Ministerstwo Rozwoju
REKLAMA

Takie opinie mogliśmy usłyszeć od ministrów rządu Beaty Szydło, którzy prezentowali swoje osiągnięcia po dwóch latach działalności. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił, że najszybciej w Europie odchodzimy od węgla. Chwilę później minister energii Krzysztof Tchórzewski chwalił się realizowanymi inwestycjami w nowe elektrownie węglowe, których budujemy obecnie najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Podczas dzisiejszej prezentacji swoich dokonań i stanu polskiej gospodarki wicepremier i minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki zapewniał, że „my od tego węgla odchodzimy w tempie najszybszym w Europie”. Mówił, że Polska zmniejszyła swoje uzależnienie od węgla w ciągu 15 lat o 15 proc., a Niemcy tylko o 8 proc.

Naszych zachodnich sąsiadów minister Morawiecki nazwał zresztą „najbardziej brudnym węglowym krajem”, wskazując, że 7 z 10 najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w UE znajduje się właśnie w Niemczech.

Ministrowi Morawieckiemu w wygłoszeniu takiej opinii nie przeszkodził najwyraźniej fakt, że obecnie udział energetyki węglowej w niemieckim miksie energii elektrycznej wynosi około 40 proc., podczas gdy udział źródeł odnawialnych sięga już niemal 38 proc.

Tymczasem udział OZE w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej oscyluje wokół 10 proc., a udział elektrowni węglowych sięga około 80 proc.

Ponadto Polski rząd blokuje wszelkie inicjatywy podejmowane na forum Unii Europejskiej, których celem jest implementowanie ambitniejszych zasad unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Natomiast na arenie krajowej obecnie priorytetem polskiego rządu w obszarze energetyki jest wdrożenie rynku mocy, który – poprzez opłaty doliczane do rachunków za energię – pownien wspierać finansowo głównie operatorów elektrowni węglowych. 

Minister Morawiecki zapewnił dzisiaj, że polski rząd chce odchodzić od uzależnienia od węgla, jednak zaznaczył, że musimy mieć na względzie „gigantyczne obciążenie w miksie energetycznym z przeszłości” oraz konieczność utrzymania konkurencyjności gospodarki poprzez zabezpieczenie niskich cen energii.

Podczas, gdy minister Morawiecki mówił, że jesteśmy europejskim liderem w odchodzeniu od energetyki opartej na węglu, minister energii Krzysztof Tchórzewski wyliczał kolejne inwestycje w nowe elektrownie węglowe, które firmuje rząd.

Minister Tchórzewski zapewniał, że polityka obecnego rządu w zakresie OZE to pasmo sukcesów, które wynikają z rozwijania klastrów energii oraz energetyki prosumenckiej. Ocenił przy tym rozwój instalacji prosumenckich jako „geometryczny” i stwierdził, że nowy system rozliczeń dla prosumentów „znajduje coraz szersze uznanie”.

O ile jednak obecny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce bazuje rzeczywiście głównie na inwestycjach prosumenckich, o tyle w tym roku większe instalacje są przyłączane do sieci sporadycznie. Na razie brakuje nowych przyłączeń mających być konsekwencją nowego systemu wsparcia dla OZE i trudno wskazać na konkretne inwestycje realizowane w następstwie wdrożenia regulacji dedykowanych klastrom energii.

Nowy system wsparcia w postaci aukcji, który przyjęto w nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2016 r. nadal trudno uznać za gotowy. Z powodu konieczności doprecyzowania zasad wyliczania pomocy publicznej w tym mechanizmie, kilka tygodni temu rząd zablokował  możliwość przeprowadzenia kolejnych, tegorocznych aukcji, mimo, że wcześniej takie aukcje przewidywał.

Obecne zamieszanie wokół nowego systemu wsparcia dla OZE, a także rosnące problemy producentów energii odnawialnej, którzy działają w dotychczasowym systemie zielonych certyfikatów, dzisiaj nie przeszkodziły bynajmniej ministrowi Tchórzewskiemu w stwierdzeniu, że „zainteresowanie energetyką odnawialną po zmianie przez rząd sposobu jej funkcjonowania przerosło oczekiwania”. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (60)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Gdyby za obłudę posuniętą do granic intelektualnego wyobrażania sobiejej zasobów wglowach ministrow PiS dawano nagrody finansowe -Morawiecki,Piotrowski i Tchórzewski mogliby przestać przychodzić do pracy bo z samej nagrodówki mieliby kilkukrotnoś ćswoich oficjalnych poborów comiesiąć od różnych organizacji,od wielu zagranicznych instytucji.
Seb |
Te banialuki to obraza dla myślących ludzi.
sol |
Trochę śmieszno, trochę straszno...
Zyramdol |
Jak Gebels. Kłamstwa powtarzane 100 razy itd. Bolszewiki nami rządzą i to z czasów Stalina i Bieruta
Oczko |
Energetyka Pl postawiła na budowę nowych bloków, energetyka de postawiła na dorżnięcie pozostałych i przejście na nowe paliwo OZE, interes de polega na sprzedaży technologii pozyskania energii OZE. Zamiast węgla w przyszłości będziemy kupować wiatraki budowane w stoczni szczecińskiej której właścicielem jestBilfinger niemiec, oraz technologie ktora także przyjedzie z de.
Oczko |
Na problem energetyki należy spojrzeć szerzej, Polska poddawana jest presji, prawo CO2 służy w konfrontacji, gospodarek lepiej rozwiniętych, nie sądzę by intencje ograniczenia CO2 przysłużyły sie ochronie środowiska.Nikt nie porusza tematu bezpieczeństwa. Nowy porządek energetyczny służy osi Francja Niemcy Uk.Jeżeli ktoś powie przez lata zaniedbywaliśmy energetykę. Tak. Ale czy to ma służyć ekspansji niemieckiej na polske.
SPS |
Stawiam tezę: poziom kłamstwa, bajania i erystyki rządzących jest wprost proporcjonalny do "ciemnoty" ludu, nad którym ci rządzący panują. Myślę, że jest to teza uniwersalna, a panowie ministrowie obecnego rządu PL dobitnie ją udowadniają (za przyzwoleniem 'ludu' zresztą). Nie do pomyślenia, żeby taka akrobacja słowna i nazywanie, co najwyżej szarego - białym, przeszły w takiej Szwajcarii, Holandii czy nawet Niemczech.
Master |
A może ktoś pomyśli że najwyższy czas inwestować w opracowanie własnej technologii OZOwej, nie musimy takich wiatraków czy biogazowni kupować za granicą, może nawet nie chodzi o całe maszyny, część technologii, małymi kroczkami ale do przodu, w ciągu paru lat możemy mieć coś swojego a za dekadę może dałoby się to eksportować, inni tak właśnie myślą, dlaczego znów my nie?
MojaPV |
Oczko jedyny rozsądny komentarz - reszta trąci nieco szuflowaniem partykularnego interesu. Kto komu przeszkadza w odchodzeniu od takiej czy innej technologii? Prawo każdego kraju do robienie tego swoim tempem. Narzucanie norm, limitów, itp. to nic innego jak stwarzanie sobie rynku zbytu dla własnych produktów zanim technologia się upowszechni na tyle by była względnie tania. A na koniec pytanie gdzie emisja CO2 na mieszkańca jest wyższa w PL czy w DE ?
MojaPV |
Oczko jedyny rozsądny komentarz - reszta trąci nieco szuflowaniem partykularnego interesu. Kto komu przeszkadza w odchodzeniu od takiej czy innej technologii? Prawo każdego kraju do robienie tego swoim tempem. Narzucanie norm, limitów, itp. to nic innego jak stwarzanie sobie rynku zbytu dla własnych produktów zanim technologia się upowszechni na tyle by była względnie tania. A na koniec pytanie gdzie emisja CO2 na mieszkańca jest wyższa w PL czy w DE ?
Seb |
No szuflowaniem, albo raczej wycieraniem dywanu pod biurkiem u rządowych starców to ty Pawian najbardziej tutaj trącisz, więc nie otwieraj jadaczki w najmniej odpowiednim momencie. Te PLASTRY energii to twój pomysł? ;)
sol |
Najlepszym przykładem są Chiny. Nikt im nic nie narzucał, a jak narzucał to go olali. A teraz to oni są liderem już prawie we wszystkim. Widziałem polską dokumentację wiatraka z 1968 r. Minęło 50 lat i od tego czasu nic się nie zmieniło. Nie widzę powodu żeby oskarżać Niemcy czy Danię, że rozwijają się technologicznie. Trzeba możliwie szybko podciągać się do tego poziomu a nie biadolić. Konstrukcje stalowe i lanie betonu to jest o wiele za mało. Tę bandę czworga naprawdę stać na wiele skoro mieli 4,5 mld na zakupy.
Johnny |
Najwyższy czas na zmianę ministra energii! OZE w Polsce szoruje po dnie, czy Oni tego nie widzą????
OZER |
Proponuję p. Wiśniewskiego, to jedyna szansa na racjonalne OZE w Polsce
fazolec |
Ciemnocie - ciemność , najlepiej czarną jak "nasze węglowe OZE" , bo na nic innego nie zasługuje . Sami ich wybraliśmy lub na to przyzwoliliśmy to teraz mamy. Jak zwykle - " mądry Polak po szkodzie " - oby tylko wreszcie kiedyś zmądrzał.
Daniel |
Morawiecki - upadłeś niżej niż myślisz!
Wiatrakowiec |
RZYGAĆ sie chce ta cala propagandą PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ElektrowniaPV |
Jak coś się broni ekonomicznie to nie potrzeba tego narzucać za pomocą norm, limitów, standardów itp. Czym są tzw "minimalne udziały danej technologii" ? po co to komu gdyby istniało ekonomiczne uzasadnienie?
Hydrotechnik |
Coś się nie broni ekonomicznie, np kopalnioe w polsce, państwowe monopole energetyczne, to trzeba to zlikwidować, a nie rynki mocy, dopłaty do ryli po kilkanaście mld PLN rocznie, jestem za.
D |
Morawiecki jest idealną odpowiedzią na "Ucho Prezesa" tylko jest to bardziej ponury dramat pt. "Usta Morawieckiego".
alladyn-solar-batt |
,,reszta trąci nieco szuflowaniem partykularnego interesu''-każda (którakolwiek) wypowiedź jakiegokolwiek przedstawiciela rządu- trąci nieco ,,szuflowaniem partykularnego interesu'' PiS -stąd wiadomo kto wdzisiejszej dobieustaliłstandardy spoleczne. Cowobec tego miałeś zamiar powiedzieć używająć w tym celu zacytowanej tromtadracji?,,Prawo każdego kraju do robienie tego swoim tempem.''-robienie,,tego''- czyli czego?Moja PV-wjakim jesteś wieku, bo najwidoczniej tracisz wątki w wypisywanych tutaj zdaniach,wypadają ci z zapisu orzeczenia etc....? ,,Narzucanie norm, limitów, itp. to nic innego jak stwarzanie sobie rynku zbytu dla własnych produktów zanim technologia się upowszechni na tyle by była względnie tania.''- czyli w myśl Twojej logiki narzucenie ustawowo normy i limitu np.że w obszarze zabudowanym jeździmy z prędkością do 50km/h służy....,,stwarzanie sobie rynku zbytu dla własnych produktów zanim technologia się upowszechni na tyle by była względnie tania''? Jak rozumiem chodzi Ci o technologię teleportacji z miejsca na inne miejsce? ,,A na koniec pytanie gdzie emisja CO2 na mieszkańca jest wyższa w PL czy w DE ?'' -proszę o najpierw dane statystycznejaki udział w PKB DE ma produkja energochłonna i wysoko przetworzona,jaki udział w PKB Polski mają w/w sposoby budowania majątku narodowego i osobistego w porównywanych krajach,proszę najpierw o komentarz na temat stosunku pomiędzy PKB na mieszkańca w DE w porównaniu do wartoci PKB na mieszkańca Polski a wszystko powyższe w odniesieniu do oceny M.Morawieckiego ,,https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/udzial-plac-polakow-w-pkb-komentarz-mateusza-morawieckiego/04c6t0z'' i wówczas dopiero będziesz miałprawo do prób manipulowania opiniami tutejszych czytelników.Statystyki służą,ale tym co potrafią je skompilować w zespół powiązanych ze sobą funkcjonalnie zależności przyczynowo-skutkowych. Ty próbujesz błysnąć statystyką wyjętą z kontekstu?Opanuj się chłopie....Piszesz tę manipulację dla dzieci?
chorykraj |
Trzeba im przyznać - że są mistrzami w jednej dziedzinie.... Potrafią pięknie mówić co zrobią - problem w tym, że tego albo nie robią albo zrobią tak, że wstyd na cały świat :(
jasiek |
My jesteśmy na innym etapie rozwoju ekonomicznego i ochrony środowiska. Wolałbym aby polski rząd zajął się problemem smogu a redukcje CO2 zostawił na później.
mm |
Uszczypnijcie mnie , bo chyba śnie -a może się naćpał .
alladyn-solar-batt |
,,Czym są tzw "minimalne udziały danej technologii" ? po co to komu gdyby istniało ekonomiczne uzasadnienie?'' -są próbą eliminacji powszechnie galopującej korupcji dzięki której władze publiczne (skorumpowani) w zamian za korzyści majątkowe i osobiste (synekury w spólkach BigEnergy obejmowane po ustaniu zatrudnienia w administraji państwowej) działając za kasę swego narodu podejmują decyzje o zakupie schyłkowych rozwojowo technologii (np.tzw.czysty węgiel) a wszystko to np.w kraju takim jak Polska gdzie skazanie na pierdel decydenta-malwersanta publicznych pieniędzy jest niemożliwe w osnowie gdzie Minister Sprawiedliwości palcem pokazuje Sędziów i Prokuratorów, a i tym zagląda przez ramię za pomocą armii swych urzędników po uprzednich konsultacjach prawnych na Nowogrodzkiej.No chyba,że malwersant w chwili wszczęcia wobec niego działań prawnych jest politycznie ,,spalony'',najlepiej by był ulokowany lub związany z PO zaś w teczkach WSI przechowywanych w Toruniu nie było na niego niestety nic czym w inny sposób możliwe byłoby namówienie delikwenta (np. Piotrowicz) do pracy na rzecz partii rządzącej
alladyn-solar-batt |
do Chorykraj: otóż nie prawda -nie są mistrzami. Mistrzowie zostali rozgromieni przez sprzymierzonych w 1945 r.,zaś mistrz dziś nam rządzących jako ukochany i nieodżąłowany przywó(t)ca narodów odszedł w 1956-to jeżeli chodzi o mistrzowskie wzorce po obu stronach Polskiej granicy....Wprawdzie nasz lokalny przwó(t)ca próbuje dorównać swym wzorcom (to prawda),ale dokonywana przezeń kompilacja rzeczywistych dokonań własnych w aspiracji do obrazujaki w Narodzie pozostawił po sobie Piłsudski by pobudowaćsobie i bratu kilkaset pomników na arządzanych przezpodwładnych gruntach publicznych -zmierza dozłamamia karku lub....naturalnego rozwiązania tej tragi-farsy.....Mistrzom wierzyło 80-85% społeczeństwa. Tym komediantom wierzy 32% społeczeństwa + dodatkowe 13% dało się kupić socjalem bo nie przypadkiem Piłsudski pisał,że ,,Polska to piękny kraj,tylko ludzie kur...y'' (tam nie było wykropkowane). Do Piłsudskiego-zbyt krótkie nóżki (cyt. z piosenki ,,jak to u Kaczuszki'')
MojaPV |
@alladyn Zadałem proste pytanie gdzie w przeliczeniu na jednego mieszkańca emituje się więcej CO2 w Polsce czy Niemczech - znasz odpowiedź? bo ja tak. Ciekawe jest to, że wszystko czym próbujesz pokrętnie uzasadniać niewłasciwość tego pytania nie ciśnie Ci się na usta gdy sytuacja jest odwrotna - gdy trzeba uzasadnić coś co nie jest po linii Twojej argumentacji. Co do Twojej oceny sytuacji politycznej w Polsce to sorry ale to nie ma dla mnie ŻADNEGO znaczenia. Jeśli twierdzisz, że coś robi sie (w uproszzceniu) by wpychać "swoich" do spółek to informuję Cię, że to można robić niezależnie od tego w jakiej technologii spółka działa więc nie ośmieszaj się tym argumentem.
alladyn-solar-batt |
do Oczko:,,Energetyka Pl postawiła na budowę''-pragnę zauważyć, żę ,,energetyka''tonie jest jakaś osoba,która mogłaby coś postanowić, czy jakto nazywasz ,,postawić''. A skoro już dyskutujemy o ,,postawieniu'' to energetyka w Polsce ,,postawiła'' przysłowiowego,,kloca'' (kto wie o co chodzi tennie kiep)na dobro i przyszłość kolejnyh pokoleń skazując je na kosmiczne wydatki będące skutkiem braku decyzji z lat 2006-2007+z lat 2015-2018,ale co znamienne nie POSTAWIłA przysłowiowego,,kloca'' na pieniądzach jakie zamierza zrabować z kieszeni odbiorów energii z tytułu tzw. opłaty za Rynek Mocy-w czym czynny udział ma Minister Piotrowski i jemu podwładni. Chińczyk na towszystko patrzy, i płacze. Płaczebo ,,zainstalował'' w Warszawie kilka chińskich (przedstawicielstw) banków,chciałby włożyć sporą kasę w biznes (analogicznie jak proponuje w HinkleyPoint) ale jak tu robić interesy,skoro za JEGO pieniądze Kaczor w JEGO j.v.,,zainstaluje'' wkrótce takiego Piotrowskiego jako przewodniczącego Rady Nadzorczej (pouprzedniej ,,rekonstrukcji''rządu oczywiśie) - zainstaluje gdyż Rząd RP chce mieć 51% udziału w j.v. z chińczykiem,a spory mają być rozstrzygane w juryzdykcji sadów Polskich- czytaj sadów ręcznie obieranych kadrowo? Gdyby nie powyższe - już pod Ostrołęką budowano by pierwsze 120 MW.....dwa kolejne na Śląsku....Czyż komuś kto wysługuje się Piotrowiczami i archiwami pod auspicjami radia maRyja można podać rękę na przybicie Umowy?To kluczowe pytania,na które nawet potęga chińskicch umysłów nie znajduje odpowiedzi......No chyba-że stawka wzrośnie...Aleo tym:za wcześnie...
alladyn-solar-batt |
,,vto informuję Cię, że to można robić niezależnie od tego w jakiej technologii spółka działa więc nie ośmieszaj się tym argumentem.''-masz rację w przedmiocie ośmieszania SIEBIE w nieudolnej próbie osmieszania innych,bowiem w Polsce jedyną,wyłączną,i każdą ,,technologią'' za pomocą i przyczyną której mają działać spólki zarządzane przez Rząd PiS- jest taka technologia,którawykorzysta węgiel wydobywany z pokładów 800,a za moment 1000 metrów....w połączeniu z ,,technologią''obłudy i antyfaktowej propagandy - czegonie ośmieszająć się a jakże i oczywiście jesteśnie ustającymi żywym przykładem :-).P.s.Twoja metodyka ,,zadawania prostych pytań'' spaliła na panewce,bowiem w energetyce tylko skończiny idiota mógłby opierać się naargumentacji wywiedzinej z jednego a i to stastystycznego elementu.Ty oczywiście idiotą nie jesteś - stąd całkiem świadomie zamiast publicznie zanalizować podniesione przeze mnie aspekty z ih skutkami (patrz wypowiedź Morawieckiego)-zabawiasz nas tutaj swym prawem do przepytywania mnie (lub kogokolwiek) jakie to wnioski należy wyciągać (najchętnie jprzeciwko Niemcom) z wybiórczo analizowanyh statystyk.Nici z Twego prawa do przepytywania bo póki co pogubiłeś wątki,podmioty w zdaniach i nie potrafisz wytłumaczyć,rozwinąć,objasnić własnych (,,Prawo każdego kraju do robienie tego swoim tempem.''-robienie,,tego''- czyli czego?'') wypowiedzi....Nie oczekuj zatem poważnego traktowania. Nadto oczywiście swym zwyczajem ,,olewasz'' zadane Ci pod rozwagę do dyskusji i analizy kwestie makro-ekonomiczne (z porównania Polski i NIemiec) czym ustawiasz siebie w roli olewanego. Walenie głupa to jest jakaś metoda istnienia w przestrzeni publicznej,ale musisz w tym celu przyjąć bardziej subtelne i mniej powtarzające na tutejszym forum metody argumentacji ze zbioru ,,chcem,a właściwie nie chcem'' ale i tak kota ogonem odwrócę.....lub kupić trzystopniową drabinkę i co miesiąc występować nie tutaj,ale przed pomnikiem Króla w swej koronnej argumentacji. Tam (nie tutaj) znajdziesz audytoria oczekujace jakiejkolwiek argumentaji w jakiejkolwiek sprawie - byleby były cykliczne jakto ulubiłeś czynićtutaj egzaminującprzy okazji innych z ,,wiedzy'' i ,,wniosków'' w Twym umyśle do wskazanyh przesłanek przypisanej.
MojaPV |
@alladyn żenujące... Wiesz - jest taka maksyma głosząca, że ważniejsza jest jakość od ilości(w tym przypadku długości) i jakoś dziwnie przyszła mi na myśl czytając Twoje komentarze. Jeszcze raz dla porządku: olewam Twoje sympatie i antypatie polityczne. Niestety słabą strona Twojej argumentacji jest fakt, że nie potrafisz oderwać swoich poglądów politycznych od argumentacji to jest dyskwalifikujące w merytorycznej dyskusji.
człowiek myślący |
czy oni chcą z siebie czy ze mnie zrobić idiotę
Daniel |
@MojaPV - jesteś gorszym knurem niż ci wszyscy pisowcy!
sol |
@alladyn. !000 m/ppt jest już osiągiete. Ile jeszcze można? Trzeba koniecznie upowszechnić wiedzę nt. kosztów wydobycia węgla kamiennego. Wszystkich kosztów. Do porównania z innymi kosztami.. Znowu mamy śmiercionośny smog, i co dalej?
ElektrowniaPV |
@jeleń daniel w ten sposób to możesz sobie do ojca mówić.
MojaPV |
@sol A jaki związek ze smokiem ma energetyka?
MojaPV' |
Smogiem nie smokiem ;)
Wiatrakowiec |
MojaPV to jest Ku... PISowska !!! To jest wlasnie taka partia z takimi ludźmi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daniel |
@MojaPV - przyjdzie kiedyś taki dzień (prędzej czy później), że się spotkamy - a wtedy podejdę do ciebie grzecznie i napluję tobie w tą zakutą mordę - myślę, że zrobią to wszyscy z tego forum ty gnido!
ElektrowniaPV |
@jeleń daniel nie strasz, nie strasz bo się ...bo pobrudzisz sobie bieliznę, która pewnie i tak nie jest pierwszej świeżości.
MojaPV |
@wiatrakowiec Właśnie takie janusze oze jak ty pokazują prawdziwą twarz takimi komentarzami - brawo!
Szyszko |
A tymczasem niemiecki Greenpeace już nie miał innego wyjścia, jak zrobić pikietę gdzie żądali od Merkel odejścia od węgla. Bo to Niemcy teraz najbardziej trują, szczególnie węglem brunatnym, palą nim na potęgę. To taka niewygodna prawda.
Szyszko |
Niemcy mogą nastawiać jeszcze miliony PV i wiatraków - co z tego skoro są nr 1 w CO2 w EU i 5 na świecie i numer 1 w emisji metanu !!!
Szyszko |
Widzę że portal wyciął z wypowiedzi Morawieckiego najważniejszy fragment - mówiący o mixie gdzie udział węgla jest już max 50% - reszta mamy mieć pozostałe źródła. I to mówi cały rząd. Na walkę ze smogiem w Polsce będzie w sumie aż 400 mld zł w 5 różnych programach. Najwięcej 200 mld zł pójdzie na pożyczkę 1% na kompleksową termomodernizację WSZYSTKICH domów jednorodzinnych. Do 2030 roku. Bez dotacji. Niedowiarki mogą się dalej modlić do POPSL.
Szyszko |
Jak po 8 latach odchodziło POPSL prosumentów było 4.100. Minęło 2 lata, prosumentów jest ponad 25.000. Takie są fakty.
EkoWind |
Do Szyszko Jak odchodziło PO-PSL to 3kW kosztowało 18 000zł - 21 000zł i zwracało się 10-15lat. I żeby było jasne bo widzę, że rozmowa bardzo polityczna się zrobiła - nie jestem ani platfusem ani pisiorem.
Szyszko |
@EkoWind - dzisiaj na dotacjach albo w wielu firmach dalej PV jest oferowane po 6-7.000 zł za kWp.
qba |
Jak obecny nieRZĄD podniesie kolejny raz opłaty za energię powstanie jeszcze więcej instalacji, więc mówimy o ogromnym wkładzie. Im droższa energia tym więcej instalacji - prawda SZYSZKOjadzie
obserwujemy cię |
do MojaPV - olej gnoi
AtakKlonów |
Jak na razie to pisowskie pawiany zalewają to forum swoimi ekskrementami.
Rob |
Aż się nie chce wierzyć, że ci ludzie to mówią, że uważają nas za tak skończonych idiotów. Tak zakłamanej i tak aroganckiej ekipy nie było w kraju od czasów komuny. Zresztą już nawet komuchy miały więcej przyzwoitości w tym co robili.
yola |
Oczko-napisz wprost,dobra zmiana,tylko dobra dla kogo?
yola |
Oczko-napisz wprost,dobra zmiana,tylko dobra dla kogo?
yola |
Oczko-napisz wprost,dobra zmiana,tylko dobra dla kogo?
yola |
Oczko-napisz wprost,dobra zmiana,tylko dobra dla kogo?
woytek |
Zakłamane pisowskie bydło, już chyba samo wierzy w to co mówi! Takiego zakłamania i arogancji nie było nawet za komuny!
edoo |
50 tys. ludzi w Polsce umiera przez smog. Jesteśmy liderem w Europie w zgonach z tego powodu i głoszenie tak zakłamanej propagandy zasługuje na nazwanie was, pisiorów gebelsami propagandy i zakłamania!!!
Wyrozumiały |
Wybaczcie im, oni wsparcie OZE rozumieją chyba jako zwiększenie konsumpcji konopi i trawki i w takim stanie udzielali tych wywiadów !
Janusz Biznesu |
Sukces OZE - haha umarłem nasze lipne 2% W OZE to sukces? no coż jaki kraj taki sukces! :) haha
analityk |
Wielka Brytania jest gospodarką najszybciej odchodzącą od węgla w Europie. Udział węgla w miksie spadł w 2016r do 9%. Dzięki temu, że największy truciciel - elektrownia DRAX przechodzi na biomasę udział węgla spadnie jeszcze bardziej do 2-3%. Pomiędzy rokiem 2016 i 2015 wykorzystanie węgla spadło o 52%. Jest Pan bardzo zakompleksionym człowiekiem Panie Premierze ciągle porównującym się do Niemiec http://www.ebiomasa.pl/oze-news/item/2241-wielka-brytania-z-epoki-wegla-do-epoki-oze-i-magazynow-energii
Tytus |
Szanowny panie Premierze Morawiecki .... Bylbym bardzo wdzieczny gdyby Pan wykonal telefon do Energii Gdansk i zapytal :dlaczego prosumenci nie moga byc rozliczani przez internet.

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...