W tym roku emisje CO2 wzrosną do rekordowego poziomu

W tym roku emisje CO2 wzrosną do rekordowego poziomu
TVA Web Team, flickr cc
REKLAMA

Grupa kilkudziesięciu naukowców badających zmiany klimatu zapewnia, że w tym roku osiągniemy największy w historii poziom emisji CO2. – Prawdopodobnie jesteśmy na drodze wzrostu emisji CO2 w kolejnych latach, zamiast spadkuprzekonują naukowcy, wiążąc ten fakt z szybszym wzrostem globalnego PKB.

Grupa 76 naukowców z 15 krajów, zrzeszonych w ramach Global Carbon Project, przedstawiła wyliczenia, zgodnie z którymi w tym roku globalne emisje CO2, wynikające z ludzkiej aktywności, wzrosną o 2 proc. w porównaniu z danymi z roku 2016, osiągając poziom 37 mld ton.

Emisje u największego emitenta CO2, czyli w Chinach, mają w tym roku wzrosnąć o 3,5 proc., co ma być wynikiem silniejszego wzrostu gospodarczego.

Natomiast u drugiego największego emitenta, czyli w USA, emisje CO2 mają spaść o 0,4 proc. Taki spadek – jak podkreślają naukowcy z Global Carbon Project – nie jest bynajmniej wiadomością całkiem pozytywną. Emisje w USA mają w tym roku spadać bowiem wolniej niż we wcześniejszych latach.

Emisje w Unii Europejskiej mają się natomiast zmniejszyć o 0,2 proc., czyli również o mniej niż we wcześniejszych latach.

Niedawno naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegli, że w ubiegłym roku stężenie CO2 w atmosferze osiągnęło najwyższy poziom w historii, podkreślając, że rośnie ryzyko nieodwracalnych zmian klimatycznych, które mogą skutkować intensyfikacją nieprzewidywalnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, prowadząc m.in. do migracji ludności z terenów zagrożonych klęskami żywiołowymi i generując w ten sposób napięcia społeczne, gospodarcze i polityczne w innych częściach świata. 

Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization, WMO) podała, że koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęła rekordowy poziom – nienotowany przynajmniej od 800 tys. lat , co stawia pod znakiem zapytania możliwość zrealizowania celów wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na szczycie klimatycznym, który odbył się w grudniu 2015 r. w Paryżu.

W ubiegłym roku stężenie CO2 w atmosferze miało sięgnąć 403,3 ppm wobec poziomu 400 ppm odnotowanego w roku 2015. WMO zaznacza, że to najwyższy wzrost koncentracji dwutlenku węgla od 30 lat, od kiedy prowadzone są badania.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
I są tacy którzy uprą się że to bez znaczenia dla środowiska
gospodarz |
Dobrze że ja mieszkam kolo wiatraka, przynajmniej oddycham czystym powietrzem.
ElektrowniaPV |
@gospodarz Należy ci się nagroda za najlepszy żart roku:) Wiatraki w najmniejszym stopniu nie przyczyniają się do eliminacji źródeł zanieczyszczeń, które odczuwasz czyli niskiej emisji .
MojaPV |
Co na to wszelki tęgie głowy "walczące" z CO2?
gospodarz |
ElektrowniaPV Nagroda należy się Tobie za twój tok myślenia, jeszcze dopisz jakie to one są szkodliwe dla waszego pisowskiego społeczeństwa. Pozdrawiam ludzi mieszkających przy elektrowniach węglowych
MojaPV |
@gospodarz gdybyś trochę myślał to wiedziałbyś że lepiej mieszkać przy elektrowni niż przy autostradzie albo kopcącym sąsiedzie. Pozdrawiam mieszkających przy wiatrakach - kilkaset organizacji protestujących przeciwko temu badziewiu.
gospodarz |
ElektrowniaPV twoje argumenty są śmieszne, piszesz o autostradach kopcących sąsiadach no i te wasze tysiące organizacji które żerują na inwestorach, ale teraz ekipa rządząca dobiła branżę i wasze organizacje nie będą już takie zadowolone bo o co niby mają walczyć niech przerzucą się na górnictwo.
ElektrowniaPV |
@gospodarz Setki nie tysiące. Może dla Ciebie te argumenty są "śmieszna" ale dla wielu ludzi nie i maja do tego prawo by protestować.
gospodarz |
ElektrowniaPV oczywiście ,że mogą protestować tylko zauważ że ludzie protestują z byle powodu nie chcą nic, jak niby mamy wytwarzać energię skoro elektrownie PV złe, wiatraki złe,biogazownia śmierdzi atom też nie zostaje węgiel do którego dokładamy miliardy. Więc wyłączcie wszystkie laptopy telefony telewizory na koniec zgaście światło.
@ |
Skoro spala się paliwa zawierajace pierwiastek wegla (C), to wiadomo że powstanie dwutlenek wegla(CO2). Bo do spalania potrzebny jest tlen(O). A nikt nie pomysli o H2O

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...