212,5 mln euro na innowacje w energetyce odnawialnej

212,5 mln euro na innowacje w energetyce odnawialnej
foto. Images of Money, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska udostępni w ramach programu Horyzont 2020 nowe środki na wdrażanie innowacyjnych technologii w energetyce odnawialnej.

Komisja Europejska rozpoczęła nabory wniosków na projekty zakładające opracowanie innowacji związanych z odnawialnymi źródłami energii w ramach programu Horyzont 2020.

W ramach pierwszego naboru, który zakończy się 31 stycznia 2018 r., przewidziano dofinansowanie projektów w dwóch obszarach. Pierwszy zdefiniowano jako systemy OZE zintegrowane z budynkami (budżet 27,5 mln euro), a drugi jako rozwiązania pozwalające na obniżanie kosztów i zwiększanie efektywności technologii odnawialnych (budżet 30 mln euro). Wybór projektów do dofinansowania ma nastąpić do 13 lipca 2018 r.

Drugi nabór wniosków zakończy się 18 lutego 2018. W tym przypadku przewidziano dofinansowanie projektów zakładających zwiększanie efektywności technologii OZE w systemach ciepłowniczych i chłodzących (10 mln euro), rozwój technologii OZE w systemach kogeneracyjnych (30 mln euro), rozwiązania „znacząco” obniżające koszt produkcji energii z OZE (45 mln euro), alternatywne paliwa i biopaliwa następnej generacji w transporcie drogowym (25 mln euro) oraz rozwiązania określone jako „Market Uptake support” (15 mln euro).

Projekty wiązane z jednym z tych obszarów będą podlegać dwustopniowej oceni. Przedsięwzięcia wybrane w pierwszym etapie, po złożeniu wniosku do 18 lutego 2018 r., przejdą drugi etap kwalifikacji, w którym do 23 sierpnia 2018 r. będzie trzeba przedstawić bardziej szczegółowe założenia zgłoszonych pomysłów. Wybór projektów do dofinansowania nastąpi najpóźniej 23 stycznia 2019 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
.. |
My też mamy system wsparcia ENERGETYKI. . 2 mld 350 mln zł. Ma trafić do rodzin emerytów górniczych. Każda ma do końca roku dostać 10 tys. zł. Pierwsze wypłaty mają pojawić się na kontach jeszcze w listopadzie. Pieniądze mają być jednak wypłacone najpóźniej do końca roku.
alladyn-solar-batt |
,,W ramach pierwszego naboru, który zakończy się 31 stycznia 2017 r'' - dzieci redaktorów z GramW zielone przejęły w posiadanie wypisywanie wierszówek -ale jak to u dzieci -poziom przypadkowości w tekstach jest niesamowity....31 stycznia 2017 Panie Pająk to było dawno,dawno temu. Jak się coś pisze dla ludzi a nie wyłącznie dla siebie -to powinno to zmierzać do informowania. Póki cozmierza do dezinformowania. Proszę wyjść do kawiarni ,wypić kawę i.....poprawiać BZDURY..
alladyn-solar-batt |
Tymczasem w Polsce odnowego roku (na wiosnę) też będziemy mieli nowe - innowacyjne ceny energii: ,,Największe koncerny energetyczne złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) wnioski o podniesienie taryf dla klientów indywidualnych w 2018 roku - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". To oznacza, że mogą nas czekać kilkuprocentowe podwyżki cen prądu. ______________________________________________________________________ URE poinformował, że wnioski o podwyżki taryf złożyły cztery spółki pełniące rolę sprzedawców z urzędu. Jak wyjaśnia "Rz", taką funkcję spełniają PGE, Tauron, Enea, Energa, Innogy Polska - przy czym ta ostatnia od kilku lat nie przedkłada w URE wniosku o taryfę sprzedażową. Droższy węgiel,kopalnie na,,karku'' grup energetycznych = droższy prąd i ciepło ______________________________________________________________________ Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansowych w Tauronie, cytowany przez "Rz", tłumaczy, że przesłankami do zwiększenia stawek są m.in. znaczący wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i koszt zakupu węgla ______________________________________________________________________. "Rz" podkreśla, że ceny węgla odbiją się też na wysokości taryf ciepłowniczych, które również mogą wzrosnąć o kilka procent, zwłaszcza wczesną wiosną i w przyszłym sezonie grzewczym
alladyn-solar-batt |
Dziękuję Panie Piotrze za poprawienie oczywistych błędów

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...