212,5 mln euro na innowacje w energetyce odnawialnej

212,5 mln euro na innowacje w energetyce odnawialnej
foto. Images of Money, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska udostępni w ramach programu Horyzont 2020 nowe środki na wdrażanie innowacyjnych technologii w energetyce odnawialnej.

Komisja Europejska rozpoczęła nabory wniosków na projekty zakładające opracowanie innowacji związanych z odnawialnymi źródłami energii w ramach programu Horyzont 2020.

W ramach pierwszego naboru, który zakończy się 31 stycznia 2018 r., przewidziano dofinansowanie projektów w dwóch obszarach. Pierwszy zdefiniowano jako systemy OZE zintegrowane z budynkami (budżet 27,5 mln euro), a drugi jako rozwiązania pozwalające na obniżanie kosztów i zwiększanie efektywności technologii odnawialnych (budżet 30 mln euro). Wybór projektów do dofinansowania ma nastąpić do 13 lipca 2018 r.

Drugi nabór wniosków zakończy się 18 lutego 2018. W tym przypadku przewidziano dofinansowanie projektów zakładających zwiększanie efektywności technologii OZE w systemach ciepłowniczych i chłodzących (10 mln euro), rozwój technologii OZE w systemach kogeneracyjnych (30 mln euro), rozwiązania „znacząco” obniżające koszt produkcji energii z OZE (45 mln euro), alternatywne paliwa i biopaliwa następnej generacji w transporcie drogowym (25 mln euro) oraz rozwiązania określone jako „Market Uptake support” (15 mln euro).

Projekty wiązane z jednym z tych obszarów będą podlegać dwustopniowej oceni. Przedsięwzięcia wybrane w pierwszym etapie, po złożeniu wniosku do 18 lutego 2018 r., przejdą drugi etap kwalifikacji, w którym do 23 sierpnia 2018 r. będzie trzeba przedstawić bardziej szczegółowe założenia zgłoszonych pomysłów. Wybór projektów do dofinansowania nastąpi najpóźniej 23 stycznia 2019 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
.. |
My też mamy system wsparcia ENERGETYKI. . 2 mld 350 mln zł. Ma trafić do rodzin emerytów górniczych. Każda ma do końca roku dostać 10 tys. zł. Pierwsze wypłaty mają pojawić się na kontach jeszcze w listopadzie. Pieniądze mają być jednak wypłacone najpóźniej do końca roku.
alladyn-solar-batt |
,,W ramach pierwszego naboru, który zakończy się 31 stycznia 2017 r'' - dzieci redaktorów z GramW zielone przejęły w posiadanie wypisywanie wierszówek -ale jak to u dzieci -poziom przypadkowości w tekstach jest niesamowity....31 stycznia 2017 Panie Pająk to było dawno,dawno temu. Jak się coś pisze dla ludzi a nie wyłącznie dla siebie -to powinno to zmierzać do informowania. Póki cozmierza do dezinformowania. Proszę wyjść do kawiarni ,wypić kawę i.....poprawiać BZDURY..
alladyn-solar-batt |
Tymczasem w Polsce odnowego roku (na wiosnę) też będziemy mieli nowe - innowacyjne ceny energii: ,,Największe koncerny energetyczne złożyły w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) wnioski o podniesienie taryf dla klientów indywidualnych w 2018 roku - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". To oznacza, że mogą nas czekać kilkuprocentowe podwyżki cen prądu. ______________________________________________________________________ URE poinformował, że wnioski o podwyżki taryf złożyły cztery spółki pełniące rolę sprzedawców z urzędu. Jak wyjaśnia "Rz", taką funkcję spełniają PGE, Tauron, Enea, Energa, Innogy Polska - przy czym ta ostatnia od kilku lat nie przedkłada w URE wniosku o taryfę sprzedażową. Droższy węgiel,kopalnie na,,karku'' grup energetycznych = droższy prąd i ciepło ______________________________________________________________________ Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansowych w Tauronie, cytowany przez "Rz", tłumaczy, że przesłankami do zwiększenia stawek są m.in. znaczący wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i koszt zakupu węgla ______________________________________________________________________. "Rz" podkreśla, że ceny węgla odbiją się też na wysokości taryf ciepłowniczych, które również mogą wzrosnąć o kilka procent, zwłaszcza wczesną wiosną i w przyszłym sezonie grzewczym
alladyn-solar-batt |
Dziękuję Panie Piotrze za poprawienie oczywistych błędów

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...