BNEF: zmiana znaczenia cyfryzacji w energetyce

BNEF: zmiana znaczenia cyfryzacji w energetyce
Wartość usług cyfrowych w energetyce (w mld USD). Prognoza BNEF
REKLAMA

Analitycy Bloomberg New Energy Finance przedstawili prognozy rozwoju usług cyfrowych w energetyce. Ich zdaniem wartość tego rynku wzrośnie do 2025 r. z obecnego poziomu około 52 mld dolarów do 64 mln dolarów. Zyskać ma rynek cyfryzacji w energetyce prosumenckiej, a stracić – rynek usług cyfrowych w energetyce bazującej na paliwach kopalnych.

Bloomberg New Energy Finance podkreśla w raporcie „Digitalization of Energy Systems”, że w kolejnych latach innowacje w energetyce skupią się na wykorzystaniu technologii cyfrowych i przetwarzaniu danych. – W sektorze energetycznym ma miejsce zmiana. Rośnie znaczenie oprogramowania, w celu zwiększania efektywności i odporności systemów energetycznych – oceniają analitycy BNEF.

Obecnie największym obszarem cyfryzacji w energetyce mają być konwencjonalne elektrownie. Wartość usług cyfrowych w tym obszarze BNEF szacuje w roku 2017 na 24 mld dolarów, co ma stanowić ok. 44 proc. całego rynku cyfryzacji w energetyce.

To ma się jednak zmienić. – Wraz z wyłączaniem elektrowni gazowych i węglowych, okazje do generowania zysków w sektorze paliw kopalnych będą się kurczyć. W 2025 r. technologie cyfrowe będą pomagać właścicielom domów, którzy posiadają instalację solarną, baterie czy samochód elektryczny, w stawaniu się bardziej niezależnym i w generowaniu większych zysków z tych aktywów. To może się odbywać poprzez handel energią z sąsiadami czy poprzez lepsze wykorzystanie wahań cen energii w szczycie zapotrzebowania.

– Rynek technologii zarządzania energią w domach odnotuje największy wzrost przychodów, rosnąc z 1 mld dolarów w roku 2017 do 11 mld dolarów w roku 2025. Najważniejszym obszarem w cyfryzacji w energetyce w 2025 r. będzie inteligentne opomiarowanie, rosnąc do tego czasu o 44 proc. do 26 mld dolarów. Jednocześnie o 46 proc. spadną przychody w technologiach cyfrowych w obszarze paliw kopalnych – zapowiada BNEF.

W których krajach ten trend będzie najbardziej widoczny?

– Kraje charakteryzujące się wysoką penetracją rozproszonej energetyki odnawialnej, dobrą infrastrukturą komunikacji i prężnym finansowaniem venture capital powinny odnieść największe korzyści – komentuje Julia Attwood z BNEF. – Na przykład Włochy, będące jednym z globalnych liderów w małoskalowej fotowoltaice, mają niemal 100-procentowy dostęp do szybkiego Internetu i posiadają korzystne regulacje dla cyfrowych technologii – zaznacza analityk BNEF

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...