Blockchain i magazyny energii pomogą sieci. Pierwszy taki projekt w UE

Blockchain i magazyny energii pomogą sieci. Pierwszy taki projekt w UE
Fot. Messe-Düsseldorf, ctillmann
REKLAMA

Działający w Niemczech operator systemu przesyłowego TenneT wdraża pilotaż bazujący na sieci zdecentralizowanych magazynów energii i technologii blockchain w celu stabilizowania pracy sieci elektroenergetycznej. TenneT zapewnia, że to pierwszy w Europie tego rodzaju projekt wdrożony w celu świadczenia usług sieciowych.

Pilotaż będzie realizowany do połowy przyszłego roku. W tym czasie zdecentralizowana sieć magazynów energii zarządzanych przez niemiecką firmę sonnen zostanie podłączona do sieci Tennet. Całość będzie działać w ramach systemu informatycznego bazującego na technologii blockchain, który opracował IBM i który umożliwi zdalne ładowanie i rozładowywanie magazynów energii, reagując na bieżące zapotrzebowanie systemu elektroenergetycznego w przypadku wahań częstotliwości czy wykazania nadwyżek lub niedoborów energii.

To pierwszy tego rodzaju projekt wykorzystujący technologię blockchain, który toruje drogę przyszłej integracji odnawialnych źródeł energii. W oczywisty sposób dostrzegamy możliwość tworzenia elastyczności dzięki technologii blockchain. Ostatecznie to pozwoli ograniczyć przypadki drogiego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych, które wynika z potrzeby stabilizowania sieci. Jako operator systemu przesyłowego przyjmujemy nowe podejście, aby lepiej integrować odnawialne źródła energii i zabezpieczać dostawy. Jednocześnie oferujemy obywatelom możliwość aktywnego uczestniczenia w transformacji energetycznej – komentuje Urban Keussen z TenneT.

Operator systemu przesyłowego w Niemczech wylicza, że tylko w 2016 r. koszt działań podejmowanych w celu stabilizowania pracy sieci sięgnął w całym kraju 800 mln euro, w dużej mierze wynikając z konieczności ograniczania pracy turbin wiatrowych.

– To nie tylko zwiększa wykorzystanie energii odnawialnej, ponieważ wprowadzanie jej do sieci może zostać rozłożone w czasie, ale również pozwala gospodarstwom domowym uczestniczyć w rynku energetycznym i zarabiać pieniądze. Już dzisiaj mogą one otrzymywać darmową energię w zamian za udostępnianie swoich magazynó energii do świadczenia usług sieciowych przez kilka minut dziennie. To oznacza dodatkowe korzyści oprócz oszczędności z autokonsumpcji i poprawia ekonomikę inwestycji w magazyny energii – komentuje TenneT.

sonnen to europejski lider w produkcji małych magazynów energii, który obecnie obsługuje już ponad 60 tys. odbiorców, umożliwiając im magazynowanie i dzielenie się wytwarzaną energią. Wraz z klientami, którzy zainstalowali jej magazyny energii, niemiecka firma tworzy zdecentralizowaną sieć wirtualnych elektrowni, dzięki którym można stabilizować sieć elektroenergetyczną, jednocześnie generując dodatkowe korzyści dla właścicieli magazynów – oprócz ich podstawowej funkcji dającej oszczędności na rachunkach za energię z sieci. 

Jak zapewniają TenneT i sonnen, w przeciwieństwie do innych projektów opartych na technologii blockchain, ich projekt nie jest ograniczony do obrotu energią, ale zakłada świadczenie kompleksowych usług na rzecz sieci elektroenergetycznej.

Łatwo skalowalny i atrakcyjny finansowo model bazujący na blockchain będzie odgrywać kluczową rolę jeśli chodzi o dostarczanie energii, mając na uwadze, że ta technologia połączy miliony zdecentralizowanych systemów energetycznych – zapewnia TenneT.

Zamiast marnowania nadwyżek czystej energii w północnych Niemczech, magazynujemy ją. Zamiast uruchamiania elektrowni w południowych Niemczech, udostępniamy potrzebną energię z systemów magazynowania. Efektywnie budujemy zieloną, wirtualną elektrownię, która przynosi korzyści nie tylko naszym klientom, ale każdemu, kto korzysta z sieci – komentuje Philipp Schröder z sonnen.

TenneT zapewnia, że projekt realizowany we współpracy z sonnen i IBM to element działań podejmowanych w celu uelastycznienia sieci elektroenergetyczneji w kontekście wzrostu generacji ze źródeł wiatrowych czy fotowoltaicznych.

W Holandii TenneT wkrótce przetestuje bazującą na blockchain sieć, aby integrować potencjał tworzony przez elektryczną motoryzację. W ramach projektu, którego realizacja ma się rozpocząć pod koniec tego miesiąca, stworzona zostanie sieć stacji ładowania, które razem mają realizować usługi z zakresu regulacji częstotliwości sieci.

TenneT to jeden z największych w Europie operatorów sieci przesyłowych, których długość sięga w sumie 22 tys. km i które znajdują się w Niemczech i Holandii.

Więcej o możliwościach wykorzystania technologii blockchain w energetyce w artykule: Blockchain wkracza do energetyki. Pomoże prosumentom i energetyce rozproszonej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawski |
Czy jest to powiązane z kryptowalutą Jouliette? Przydałoby się trochę więcej podrążyć bo temat może być bardzo interesujący niedługo. Waluta oparta na jakości energii? - why not
fazolec |
Blockchain to system funkcjonowania i uwiarygadniania produktów/usług itp w sieci polegający na nadaniu produktowi unikalnego i niezmazywalnego świadectwa pochodzenia i doklejania naklejek kolejnych przystanków w podróży po sieci. Zawsze można sprawdzić skąd pochodzi produkt i jaka drogę odbył nim dotarł do nas. Może to być dowolny produkt typu opona, marchewka, energia odnawialna czy kryptowaluta. W tym przypadku znakomicie zastosowane do certyfikacji i adresowania energii.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...