COP23: „Skamielina Dnia” dla Polski za utrudnianie reformy ETS

COP23: „Skamielina Dnia” dla Polski za utrudnianie reformy ETS
Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko podczas paryskiej konferencji COP21. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Już drugiego dnia szczytu klimatycznego w Bonn (COP23) Polska dostała tytuł „Skamieliny Dnia”. Jak wskazali organizatorzy, nasz kraj otrzymał to niechlubne wyróżnienie za próbę przekształcenia głównego narzędzia służącego redukcji emisji gazów cieplarnianych, czyli ETS, w "program subsydiowania węgla".

W tym tygodniu Unia Eurpoejska powinna wypracować porozumienie w sprawie przebudowy europejskiego systemu handlu emisjami (Emission Trading Scheme, ETS), nowelizując regulacje, które mają służyć ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w sektorach przemysłu i energetyki w latach 2020-2030.

Teoretycznie środki generowane przez ETS powinny wspierać biedniejsze państwa Europy Środowo-Wschodniej, by mogły przeprowadzić transformację i przejść na czystą energię. Przepisy dotyczące przeznaczenia środków z ETS pozostają punktem spornym w negocjacjach pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją, które trwają od kilku miesięcy w ramach tzw trilogu.

Jak ocenia Koalicja Klimatyczna, Polska stara się utrudnić cały proces i walczy przeciwko wszelkim rozwiązaniom, które mogłyby w przyszłości wykluczyć węgiel z tych funduszy. Wnioskuje też o ich dalsze zwiększanie oraz przeciwstawia się zmniejszaniu darmowych przydziałów emisji dla sektora energetycznego. – Jeśli Polsce uda się osiągnąć ten cel, środki ETS dla państw Europy Środkowo-Wschodniej sięgną poziomu 35 miliardów euro i staną się największym systemem dotacji węglowych w historii – przekonuje Koalicja Klimatyczna.

Takie stanowisko jest nie do przyjęcia. Polska, jako gospodarz przyszłorocznego szczytu klimatycznego, powinna dać przykład innym krajom, zwiększając swoje wysiłki na rzecz redukcji gazów cieplarnianych, a nie szukać sposobów, by wspierać przestarzałą, kosztowną i nieefektywną energetykę opartą na węglu. Tymczasem, gdy w Bonn trwa szczyt klimatyczny, w Polsce parlament proceduje projekt ustawy rynku mocy, który jest niczym innym jak kolejnym sposobem dotowania paliw kopalnych. Kolejne miliardy w znacznej części wyjęte z kieszeni obywateli i przedsiębiorców zostaną przeznaczone na węgiel – komentuje Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.

Oprócz Polski „Skamielinę Dnia” wręczono wczoraj również Australii za kontynuowanie wsparcia dla paliw kopalnych. Władze stanu Queensland zamierzają przekazać kopalni Adani aż 1 mld dolarów z budżetu państwa. Przeznaczone środki sprawią, że stanie się ona największym obiektem tego rodzaju w Australii, emitującym 3 razy więcej gazów cieplarnianych niż średnio produkuje całe Nowe Delhi. 

Pierwszy raz „Skamielinę dnia” przyznano podczas negocjacji klimatycznych w 1999 roku w Bonn. Przedsięwzięcie zainicjowała grupa organizacji pozarządowych. Co roku podczas szczytu klimatycznego Climate Action Network (CAN) nagradza kraje, które najbardziej spowalniają postęp w negocjacjach lub utrudniają implementację Porozumienia Paryskiego.

Climate Action Network jest zrzeszeniem 1100 organizacji pozarządowych z całego świata, które działają wspólne w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
I słusznie! radiomaryjno-wunglowe szkodniki won. Szydłowskie Szyszkowce. Dobrze że się na nich poznali dawno w UE.
ElektrowniaPV |
Ehhh te lewackie oszołomy :) Zabierzcie jednemu z drugim smartfona i sojowe latte to wrócą do rzeczywistości.
Seb |
Ja tam nie wiem co to latte, ale banany ze zbrojonym betonem okraszone grubą warstwą muły to codzienna dieta pisowskich oszołomów;) Zagadka: kto jest najgłupszym doradcą siedleckiego elektryka i ile brakuje mu klepek? ;)
X |
lewak bez smartfona i latte nadal bije intelektem na głowę Karynę z jej Januszem i ich 500+. Nie ten poziom robaczku.
alladyn-solar-batt |
No tak - otrzymanie ,,nagrody" za węglową ekonomię spalania (nadal brak rozporządzenia o zakazie obrotu mułami i flotami węgla) to rzeczywistość zasadnie napiętnowana przez 1100 organizacji. Wygląda na to, że kopniak jaki otrzyma Polska w sprawie zamiaru utrwalania (Rynek Mocy) energetyki niezmienionej (czyli węglowej) będzie znaczniejszy i bardziej zamaszysty niż się spodziewaliśmy ostrożni komentatorzy....Dla takich zarządców poziom rzeczywistości to poziom skopanego tyłka. Oj - będzie się działo....
ElektrowniaPV |
@X lewak to może bić najwyżej ciebie nocny kowboju
C |
Tak płakałeś ElektrowniaPv nad obrzucaniem błotem na forum, a sam puszczasz brzydkie bąki. Czyżby pisia podwójna moralność?
MojaPV |
@C wskaż tego brzydkiego bąka? może łatwiej Ci będzie wskazać u Seba ;)
Seb |
Nie wiem co ładniejsze by było, krowi placek na polu, czy morda Witczaka:) wybór jest ciężki.
Seb |
Btw, PawianPV - odpowiedź na zagadkę już znalazłeś? :)
SPS |
Niech się cieszą, że nie dostali tytułu "Skamielina Dekady" - bo to bardziej oddawałoby rzeczywistość! ;o)
POyeb |
NIe wiem skad radość POmerdanych napędzanie efektem cieplarnianym kasy głównie NIemcom to faktycznie działanie pro-ekologiczne. Tą jedność NIemcy już wielokrotnie pokazały , ostatnim przykłądem jest rura gazowa omijająca Polskę, a po'laczki plują na siebie i przyklaskują NIemcom , nie potrafię tego poojąć
PO-PiSowyPo_eb |
Wszystkie partie do wora, a wór do wody z tamy we Włocławku.
RewolucjonistaOZE |
TEn Rząd i jego obecni tu doradcy to banda niedouczonych życiowych nieudaczników,którzy jak DonKichot chca zawrócić bieg rewolucji energetycznej i walcza (dosłownie i przenośni) z wiatrakami, Nikt nie będzie się poważnie ich obawiał, historia za 12-24 miesiące po nich spuści wodę i nie zostanie nawet smród.Szkoda tylko tego wstydu który nam robią w Europie, bo tam nie rozumieją tego, że to ludzie którzy reprezentują garstkę szkodników którzy chcą za wszelką cenę zachować przywileje rycia pod ziemią i strzelania do czego popadnie nad ziemią (i to jeszcze za nasze pieniądze). Ludzie Obudźcie sie !!! Kujcie kosy na sztorc bo jak uchwlalą te swoje idiotyczne UStawy to dopadnie was ubóstwo energetyczne - bo ta grupa TW w świetle prawa chce z was ściągnąć ostanie portki i nazwać to koniecznością (Rynkiem ciemnej mocy).
inżynier |
@RewolucjonistaOZE - przestań ćpać i wróć do rzeczywistości. Za 24 miesiące PiS będzie miał większość konstytucyjną - o ile oczywiście nadal będzie się trzymał zasady "wystarczy nie kraść" ;)
X |
@inżynier, to tylko hasła, kradną nawet więcej niż poprzednicy, tylko czasem sypną za plecy drobniakami Karyny, Janusze i Brajanki się nie zorientowały kim są naprawdę. Morawiecki też nie da w niskończonoßć fałszować statystyk. Nic się nie buduje, a bez rozwoju słupki i demografia rozwalą Polandię.
GniazdoPislamu |
To nie żaden 'inżynier' , 'elektryk' , 'szyszko' tylko ciąglę jedna i ta sama MendaPV. Ludzie nie dyskutujcie z tym czymś.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...