Komisja Nadzoru Rynku Energii zamiast URE? Nowy pomysł rządu

Komisja Nadzoru Rynku Energii zamiast URE? Nowy pomysł rządu
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

Rządowi nie we wszystkich projektach jest po drodze z Urzędem Regulacji Energetyki i jego obecnym prezesem. Rozwiązaniem ma być przekazanie dotychczasowych kompetencji URE nowej instytucji Komisji Nadzoru Rynku Energii nad której utworzeniem ma pracować Ministerstwo Energii.

To, że prezes URE Maciej Bando nie wspiera wszystkich działań rządu i partii rządzącej, pokazała choćby parlamentarna debata nad ostatnią nowelizacją ustawy o OZE, którą przygotowali formalnie posłowie PiS i która zyskała pełną akceptację Ministerstwa Energii. Maciej Bando wytknął wówczas autorom nowelizacji, że jest ona „pełna błędów i nieprawdziwych informacji”.

Kolejny zgrzyt w relacjach URE – ME wystąpił we wrześniu. Prezes Urzędu ogłosił wówczas kolejne aukcje dla OZE, do czego zobowiązywało go zresztą rządowe rozporządzenie. Problem w tym, że Ministerstwo Energii nie chciało organizacji kolejnych aukcji ze względu na wadliwe przepisy dotyczące pomocy publicznej i złożone Komisji Europejskiej zobowiązanie, że te przepisy zostaną poprawione przed organizacją kolejnych aukcji.

Rząd nie zmienił jednak w porę rozporządzenia o aukcjach na rok 2017, zanim pierwszą z kolejnych aukcji ogłosił i przeprowadził URE. Rozporządzenie zmieniono, anulując ogłoszone przez URE aukcje, dopiero w trakcie ich trwania. Ta sytuacja, wynikająca z braku koordynacji działań URE i ME, po raz kolejny podważyła zaufanie inwestorów działających na rynku OZE do instytucji państwa.

Problem relacji z URE rząd chce rozwiązać powołując nową instytucję, która zajmie się nadzorowaniem rynku energetycznego. Jak informuje PAP, powołując się na dokumenty Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma to być 3-osobowa Komisja Nadzoru Rynku Energii.

Kolegialność gwarantuje większą skuteczność wykonywania obowiązków oraz mniejszą podatność na wpływy przy podejmowaniu decyzji w sektorze energetyki – uzasadnia KPRM.

Komisja Nadzoru Rynku Energii ma ponadto przejąć częściowo zadania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie badania relacji odbiorców energii z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Projekt ustawy powołującej Komisję Nadzoru Rynku Energii ma przygotować Ministerstwo Energii.

Na razie wiadomo jeszcze, że Komisja Nadzoru Rynku Energii ma zyskać możliwość zmiany treści umów o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej zawartej pomiędzy sprzedawcą i operatorami systemu dystrybucyjnego lub operatorem systemu przesyłowego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
Bando podpadł mafii przy korycie to chcą wprowadzić jakąś pseudo komisje w myśl zasady BMW ( Bierny- Mierny- Wierny) :)
alladyn-solar-batt |
Niech głoszący kłamstwa portal Gram w zielone się zdecyduje: cyt. ,,Ta sytuacja, wynikająca z braku koordynacji działań URE i ME, po raz kolejny podważyła zaufanie inwestorów działających na rynku OZE do instytucji państwa.''- zadajępytanie: co jest prawdą, czy u podstawy problemu jest brak KOORDYNACJI czy też tak jak faktycznie było co sami cytujecie zdenie wcześniej przyczyną jest : ,,Rząd nie zmienił jednak w porę rozporządzenia o aukcjach na rok 2017''?Jest znamienne i oczywiste,znane publicznie , że ,,Ministerstwo Energii nie chciało organizacji kolejnych aukcji ze względu na wadliwe przepisy dotyczące pomocy publicznej i złożone Komisji Europejskiej zobowiązanie, że te przepisy zostaną poprawione przed organizacją kolejnych aukcji''. Podkreślam z całą stanowczością, że owe ,,ze względu na wadliwe przepisy''toprzepisy po chamsku i równie świadomie uprzednio przez PiS zaimplementowane i wprowadzone do opublikowania w Dzienniku Ustaw.Zadaję publiczne pytanie: dlaczego jest tak, że Redakcja Gram w zielone bierze czynny udział w prowokacji, wprowadzaniu w błąd społeczeństwa poprzez mataczenie przekazu medialnego tak jak to Rząd zaplanował, a zaplanował by podważać status własnego Urzędu (URE) i torpedować zgodne z prawem działania w/w urzędu oraz by ,,wysadzić w powietrze'' Prezesa Macieja Bando? Pytam dlaczego realizaja w/w politycznego linczu na Prezesie URE bandyckimi pozaprawnymi metodami w tym poprzez pomówienie o niewłaściwe działania w sprawie ogłoszenia aukcji przekłada się na wprowadzające w błąd czytaelnika teksty o rzekomym ,,baku koordynacji'' tj. czynności NIE WYMAGANEJ i nie przewidzianej w tej sprawie przepisami prawa. Proszę mi tutaj publicznie przedłożyćprzepis, który nakłada na PrezesaURE obligo każdorazowego, codziennego NIE wykonywania prawa i rozporządzeń NIe wycofanyh przez Ministra i koordynowania o którym tutaj wypisujecie androny? Sam fakt ujawnienia projektu Rządu który opisany jest w artykule dowodzi dobitnie jak grubymi świńskimi nićmi szyte są malwersacje prawem dokonywane przez inicjatorów i wykonawców tej akcji. Ile Rząd Wam płaci za bycie jego tubą propagandowąc co robicie opisując celową prowokację polityczną PiS przeiwko Presesowi URE przygotowaną jako ,,brak koordyncji''? Może przyjmijcie i oznajmijcie tutejszym czytelnikom, że w danej sprawie gotowi jesteście z sufitu wypisywać cokolwiek i taką wartość reprezentować redakcyjnymi tekstami i publikacjami? Opisana w artykule akcja rządu to świadoma zamiarowa DYWERSJA. W państwie prawa Minister odpowiedzialny winien stanąć przed Trybunałem Konstytucyjnym za świadome niszczenie instytucji Państwa prawem powołanych i zgodnie z prawem wykonujących swe zadania. Oczywiście w tej sytuacji najwygodniej jest wykasować powyższy komentaż zamiast odpowiadać na zadane pytania?
kolis |
Brawo alladyn. Chodziło zapewne o trybunał stanu.
alladyn-solar-batt |
Do Kolis: tak- chodzi o Trybunał Stanu. Dodam dla przypomnienia, że jestem za likwidacją URE jako pseudowspólnota ustanowionego pierwotnie jako Urząd Ustanawiania Socjalistycznych (sprawiedliwych społecznie) Cen Energii i pełniący tę rolę po dziś dzień - zamiast obrotu 100% całości krajowych przepływów energii na Giełdzie Energii. Za likwidacją działania tego Urzędu na obecnym statusie. Nie oznacza to zgody, co więcej oznacza to sprzeciw przeciwko tej ,,Komisji Nadzoru Rynku Energii" ,która dla spraw związanych z energetyką będzie tym czym onegdaj dla Polski była Jałta.Czyli trzech ,,kumpli" t.j.Jarek, Antek i Zbyszek będą spotykali się u Jarka i przy popołudniowej herbatce ustalali co i jak i dla kogo dostępne na być w Polskiej energetyce, a na ten temat ministrowie Piotrowski, Tchórzewski i Morawiecki będą dostawali obligo instrukcyjny za pomocą SMS-a.
alladyn-solar-batt |
Miało być : ,, jako pseudoregulatora" - ot współczesne wynalazki....
alladyn-solar-batt |
Takie mamy Prawo i Sprawiedliwość, że gdy Brando zarzucił w 100% zasadnie totalną i druzgocząca niekompetencję merytoryczno-legislacyjną, to organizuje się przeciw niemu gównianą komuszą agidkę i nagonkę. To już nawet nie okres Gierkowskiej lecz miernoty cofnęły się do okresu wczesnego Gomułki.Oczywiście mówię o metodach działania w reakcji na prawdę,którekolwiek dwulicowca nienawidzą jak diabeł święconej wody.....
obserwator |
Proszę nie pisać PiS Prawo i Sprawiedliwość tylko BiN Bezprawie i Niesprawiedliwość
Szyszko |
wiadomo od wiosny, suchar, pisałem kilka razy
Szyszko |
w końcu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...