COP23: Unia Europejska chwali się redukcją emisji CO2

COP23: Unia Europejska chwali się redukcją emisji CO2
Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

Z okazji trwającego w niemickim Bonn szczytu COP23, podczas którego kraje ONZ mają pracować nad sposobami realizacji postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego, Komisja Europejska poinformowała o dotychczasowych rezultatach polityki proklimatycznej.

W ramach zawartego w Paryżu w grudniu 2015 r. porozumienia klimatycznego Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 przynajmniej o 40 proc do roku 2030 w porównaniu z emisjami odnotowanymi w roku 1990. Taki cel szefowie rządów UE uzgodnili zresztą już w październiku 2014 r.

Jakie są dotychczasowe efekty polityki klimatycznej w Unii Europejskiej? Bruksela przedstawiła w tym tygodniu raport "Two years after Paris – Progress towards meeting the EU's climate commitments", z którego wynika, że w UE udało sie zredukować emisje CO2 w latach 1990-2016 już o 23 proc., a w tym czasie gospodarka UE urosła o 53 proc. Tylko w 2016 r. emisje w Unii Europejskiej spadły o 0,7 proc., podczas gdy unijne PKB wzrosło o 1,9 proc. 

Głównym mechanizmem służącym przechodzeniu na niskoemisyjną gospodarkę w UE jest unijny system handlu emisjami (ETS). KE wylicza, że w latach 2013-16 system ETS był dla krajów członkowskich źródłem przychodów oszacowanych na 15,8 mld euro, z czego około 80 proc. zostanie przeznaczone na realizację polityki klimatycznej.

Jednocześnie KE poinformowała, że UE wraz z krajami członkowskimi ma największy wkład w finansowanie działań zmierzających do ograniczenia emisji i zapobiegania skutkom zmian klimatu w krajach rozwijajacych się.

W 2015 r. w Paryżu uzgodniono, że na ten cel kraje ONZ przeznaczą w sumie 100 mld dolarów. Tymczasem tylko w ubiegłym roku UE zmobilizowała finansowanie na działania proklimatyczne w krajach rozwijająch się w wysokości 20,2 mld euro wobec 17,6 mld euro przeznaczonych na ten cel rok wcześniej.

Zgodnie z ustaleniami szczytu klimatycznego z grudnia 2015 r., który odbył się w Paryżu, sygnatariusze paryskiego porozumienia mają podjąć działania zmierzające do utrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie nie większym niż 2 st. C. w stosunku do epoki przedindustrialnej, a także do podjęcia wysiłków zmierzających do nieprzekroczenia poziomu 1,5 st. C. 

Polska ratyfikowała porozumienie klimatyczne rok temu. Ustawę ratyfikującą ten dokument podpisał w październiku 2016 r. prezydent Andrzej Duda.

Kolejny szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który ma służyć wdrażaniu paryskiej umowy, odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach. Na katowickim szczycie COP24 kraje ONZ mają przyjąć ramowy program realizacji paryskiego porozumienia, nad którym pracują obecnie w Bonn. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
A tymczasem w Polsce Prawo I Sprawiedliwość postanowiło szybko oczyścić Środowisko Naturalne z naturalnie nie nagrodzonych za przydatność i uległośosób, któredo dziśpomimo swego oddania Partii Rządzącejnie zostały nagrodzoneetatami w rządowych instancjach. Stąd przygotowano plan szybkiego oczyszczania poprzez powołanie kilku agencji rządowych i instytucji współpracujących z Bazą Danych. O jaką tajemniczą Bazę Danych Chodzi? Oto rozzwiązanie tej zagadki: ______________________________________________________________________ ,,Rząd planuje powołać nową, gigantyczną bazę danych. Ma ona pomóc w walce ze smogiem. O sprawie w środę pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Polska od dawna próbuje walczyć z problemem smogu. W tej walce ma pomóc zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji, w skrócie ZONE. Jak pisze gazeta, tak miałaby nazywać się nowa baza. Projekt, który ma ją powołać, przygotowuje Ministerstwo Rozwoju razem z Instytutem Ochrony Środowiska. Piotr Woźny, doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego w rozmowie z "DGP" ma nadzieję, że stosowny wniosek w tej sprawie uda się złożyć jeszcze w listopadzie. System miałby być własnością Skarbu Państwa. Pełną parą miałby ruszyć dopiero w 2019 roku. Jak wylicza gazeta, miałby zawierać m.in. informacje o jakości ocieplenia budynków, sieciach gazowniczych czy ciepłowniczych." ______________________________________________________________________ Wprawdzie nie mamy na razie uchwalonych o ogłoszonych w Monitorze ,,polityk i programów ograniczenia niskiej emisji'' ale na wypadek gdybyśmy byli zmuszeni (a będziemy zmuszeni) w KE negocjować parametry pakietu zimowego - to trzeba zasymulować, żewsprawie ocgrony środowiskarobimy istotne postępy. Istotnie istotne robimy, bo środowisko nie nagrodzonych popleczników PiS się oczyści to i ,,atmosfera'' sięrozluźni...:-)
ElektrowniaPV |
Śmiechu warte :D UE zredukowała o 23% ? a ile w tym czasie Polska zredukowała? i ile wyniósł nasz wzrost PKB. Bo może się okazać, że jednak te przechwałki to lipa
Seb |
Ile bananów spadło z gałęzi wskutek wzmożonych ruchów Pawianów w koronach drzew?
alladyn-solar-batt |
Do ElektrowniaPV: gdy artykuły traktowały o zamykaniu elektrowni na węgiel w Polsce i stopniu zatruwania atmosfery przez istniejącą dziś generację wielkoskalową każdorazowo bardzo dobitnie podkreślał wśród jak to Niemcy są wielkim zatruwaczem powietrza bo z węgla dużo energii wytwarzają. Kiedy argumentował emisji wówczas, że miarą referencyjną w ocenach winni być PKB każdego kraju w relacji do wolumenu generacji z węgla - oponowałeś,że PKB jest w tych ocenach bez znaczenia. Teraz widzimy, że przejrzałeś literaturę i jednak PKB ma relację z wielkością konsumowanych ilości energii do jego wytworzenia....

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...