Kolejny klaster energii na Podlasiu

Kolejny klaster energii na Podlasiu
Biogazownia rolnicza w Michałowie. Fot. Wrota Podlasia
REKLAMA

Wczoraj przedsatwiciele trzech podlaskich gmin podpisali list intencyjny dotyczący współpracy samorządów w dziedzinie energetyki odnawialnej w ramach klastra energii.

Kolejny klaster w województwie podlaskim utworzą, współpracujące w tym zakresie z powiatem białostockim, gminy Michałowo, Gródek i Zabłudów, które mogą skorzystać z energii produkowanej z już istniejących instalacji OZE. 

Na terenie Michałowa funkcjonuje już zrealizowana ze środków unijnych w ramach RPO dla Podlasia biogazownia rolnicza o mocy elektrycznej 0,6 MW, która należy do spółki Zielona Energia Michałowo. Instalacja została oddana do użytku w 2015 r., a jej koszt wyniósł 10,1 mln zł. 

Na terenie gminy Michałowo działa też zrealizowana przez tą samą spółkę farma fotowoltaiczna o mocy 660 kW.

Kolejne inwestycje w ramach klastra mogą być realizowane przy wsparciu unijnych funduszy. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 przewidziano na działania związane z energetyką, w tym OZE, w sumie 760 mln zł.

Doświadczenia z regionu pokazują, że tylko przy silnej reprezentacji, gdy kilka gmin współpracuje razem jest szansa na lepsze pomysły, na lepsze rozwiązania, by jak najwięcej działań z OZE trafiało do mieszkańców. Na poziomie powiatu nie mamy takich podmiotów, które odpowiadałyby za rozwój energetyczny. Łączymy siły gmin, a powiat wydaje się dobrym patronem tego przedsięwzięcia. Chcielibyśmy, by w całym województwie takim patronem nad rozwojem energetycznym stały się powiaty – zapewniał podczas uroczystości podpisania porozumienia o utworzeniu klastra wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Zastanawiające jest że żaden z opisywanych na tym portalu klastrów nie przyznaje się do korzystania z elektrowni wiatrowych. To strach czy odgórny warunek zgody na powstanie klastra?
DR |
Ten klaster istnieje od zeszłego roku w otoczeniu biogazowni, ponadto posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 660 kWp, rozbudowaną strukturę ciepłowniczą i elektroenergetyczną zasilającą odbiorców (szkołę, basen miejski). Jest to dobry przykład jak zrobić klaster. Teraz powiększa się o kolejne gminy.
Seb |
i co ten klaster zmienia? Jest tak samo jak gdyby go w ogóle nie było, źródła powstały wcześniej, ceny takie same, tylko kumple królika mogą sobie porobić zdjęcia.
Seb |
i co ten klaster zmienia? Jest tak samo jak gdyby go w ogóle nie było, źródła powstały wcześniej, ceny takie same, tylko kumple królika mogą sobie porobić zdjęcia.
Biomasowiec |
Nie ma jak dobra opinia i słowa wsparcia
fazolec |
Do Seb - A może wreszcie też byś coś zrobił co zasługiwałoby na fotę ..... ?
Seb |
ja już zrobiłem wiele, wystarczająco aby machnąć większy artykuł niż na ten 'plaster' . A ty co zrobiłeś filozofie?
Seb |
Czy potrzebny jest 'plaster' aby sprzedawać energie cieplną z biogazowni, czy potrzebne jest to to aby postawić farmę PV, czy elektrownie wodną? Nie- potrzebne jest stabilne prawo i ceny energii. Wszystko inne to ściema i zasłona dymna siedleckiego elektryka i jego przydupasów.

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...