Kolejny klaster energii na Podlasiu

Kolejny klaster energii na Podlasiu
Biogazownia rolnicza w Michałowie. Fot. Wrota Podlasia
REKLAMA

Wczoraj przedsatwiciele trzech podlaskich gmin podpisali list intencyjny dotyczący współpracy samorządów w dziedzinie energetyki odnawialnej w ramach klastra energii.

Kolejny klaster w województwie podlaskim utworzą, współpracujące w tym zakresie z powiatem białostockim, gminy Michałowo, Gródek i Zabłudów, które mogą skorzystać z energii produkowanej z już istniejących instalacji OZE. 

Na terenie Michałowa funkcjonuje już zrealizowana ze środków unijnych w ramach RPO dla Podlasia biogazownia rolnicza o mocy elektrycznej 0,6 MW, która należy do spółki Zielona Energia Michałowo. Instalacja została oddana do użytku w 2015 r., a jej koszt wyniósł 10,1 mln zł. 

Na terenie gminy Michałowo działa też zrealizowana przez tą samą spółkę farma fotowoltaiczna o mocy 660 kW.

Kolejne inwestycje w ramach klastra mogą być realizowane przy wsparciu unijnych funduszy. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 przewidziano na działania związane z energetyką, w tym OZE, w sumie 760 mln zł.

Doświadczenia z regionu pokazują, że tylko przy silnej reprezentacji, gdy kilka gmin współpracuje razem jest szansa na lepsze pomysły, na lepsze rozwiązania, by jak najwięcej działań z OZE trafiało do mieszkańców. Na poziomie powiatu nie mamy takich podmiotów, które odpowiadałyby za rozwój energetyczny. Łączymy siły gmin, a powiat wydaje się dobrym patronem tego przedsięwzięcia. Chcielibyśmy, by w całym województwie takim patronem nad rozwojem energetycznym stały się powiaty – zapewniał podczas uroczystości podpisania porozumienia o utworzeniu klastra wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Zastanawiające jest że żaden z opisywanych na tym portalu klastrów nie przyznaje się do korzystania z elektrowni wiatrowych. To strach czy odgórny warunek zgody na powstanie klastra?
DR |
Ten klaster istnieje od zeszłego roku w otoczeniu biogazowni, ponadto posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 660 kWp, rozbudowaną strukturę ciepłowniczą i elektroenergetyczną zasilającą odbiorców (szkołę, basen miejski). Jest to dobry przykład jak zrobić klaster. Teraz powiększa się o kolejne gminy.
Seb |
i co ten klaster zmienia? Jest tak samo jak gdyby go w ogóle nie było, źródła powstały wcześniej, ceny takie same, tylko kumple królika mogą sobie porobić zdjęcia.
Seb |
i co ten klaster zmienia? Jest tak samo jak gdyby go w ogóle nie było, źródła powstały wcześniej, ceny takie same, tylko kumple królika mogą sobie porobić zdjęcia.
Biomasowiec |
Nie ma jak dobra opinia i słowa wsparcia
fazolec |
Do Seb - A może wreszcie też byś coś zrobił co zasługiwałoby na fotę ..... ?
Seb |
ja już zrobiłem wiele, wystarczająco aby machnąć większy artykuł niż na ten 'plaster' . A ty co zrobiłeś filozofie?
Seb |
Czy potrzebny jest 'plaster' aby sprzedawać energie cieplną z biogazowni, czy potrzebne jest to to aby postawić farmę PV, czy elektrownie wodną? Nie- potrzebne jest stabilne prawo i ceny energii. Wszystko inne to ściema i zasłona dymna siedleckiego elektryka i jego przydupasów.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...