W październiku zielone certyfikaty na TGE tańsze niż we wrześniu

W październiku zielone certyfikaty na TGE tańsze niż we wrześniu
Fot. Nordex
REKLAMA

Po wyraźniejszym skoku cen zielonych certyfikatów, który odnotowano we wrześniu br., w ubiegłym miesiącu ceny certyfikatów kształtowały się na poziomie zbliżonym do 45 zł/MWh. Pierwsze notowania w listopadzie potwierdzają pewną stabilizację na takim poziomie, który jednak z pewnością nie może cieszyć działających w tym systemie wsparcia producentów energii odnawialnej.

Zielone certyfikaty to – obok sprzedaży energii elektrycznej – w praktyce jedyne źródło przychodów producentów energii odnawialnej w instalacjach niezaliczanych do grupy mikroinstalacji, którzy rozpoczęli wytwarzanie przed 1 lipca 2016 r.

Na rynku zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii od trzech miesięcy widać wyraźny wzrost wolumenu obrotów. W ubiegłym miesiącu wolumen handlu instrumentem PMOZE_A w notowaniach sesyjnych wyniósł 1,21 TWh, miesiąc wcześniej sięgnął 1,22 TWh, a dwa miesiące wcześniej 1,07 TWh. Natomiast we wcześniejszych miesiącach tego roku mieścił się w przedziale ok. 400-800 GWh/miesiąc.

Większa aktywność kontrahentów nie przełożyła się jednaj na wzrost cen certyfikatów, który mógłby przywrócić rentowność produkcji energii odnawialnej, która jest objęta tym systemem wsparcia.

W ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów na TGE (instrument PMOZE_A) wyniosła 44,10 zł/MWh, co oznacza spadek o 8,6 zł/MWh względem września br. (52,7 zł/MWh), ale jednocześnie wzrost w stosunku do notowań z sierpnia (38,95 zł/MWh).

Najniższy poziom średnia cena zielonych certyfikatów w ramach notowań sesyjnych PMOZE_A w tym roku (i w historii notowań) osiągnęła w czerwcu br. (24,38 zł/MWh).

Notowane ostatnio ceny zielonych certyfikatów na TGE są jednak nadal znacznie niższe od osiąganych jeszcze kilka lat temu ponad 200 zł/MWh. 

W pierwszych listopadowych notowaniach sesyjnych w ramach instrumentu PMOZE_A ceny utrzymują się na poziomie około 47 zł/MWh.

Błękitne certyfikaty nadal wysoko

Październikowy wolumen obrotu tzw. błękitnymi certyfikatami, które od połowy ubiegłego roku otrzymują producenci energii elektrycznej z biogazowni rolniczych, ukształtował się na poziomie 82 809 MWh – aż o 121,7 proc. wyższym niż w październiku roku ubiegłego. Większość – 52 871 MWh – stanowił obrót sesyjny, gdzie cena średnioważona wzrosła m/m o 1,86 zł/MWh, do poziomu 313,44 zł/MWh.

Łączny wolumen obrotu wszystkimi rodzajami praw majątkowych dla energii elektrycznej na TGE wyniósł w październiku br. 3 575 796 MWh. Oznacza to wzrost w stosunku do października roku ubiegłego o 30,1 proc.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej wyniósł 48 012 toe (w tym 43 616 toe dla instrumentu PMEF), co oznacza wzrost r/r o 30,7 proc. Średnioważona cena sesyjna dla instrumentu PMEF spadła m/m o 27,15 zł/toe, do poziomu 496,27 zł/toe.

TGE dodaje, że w październiku 2017 r. w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych zawarto transakcje o wolumenie 53 401 MWh, dla których cena średnioważona wyniosła 0,59 zł/MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...