Tauron zainteresowany wykorzystaniem grafenu w fotowoltaice

Tauron zainteresowany wykorzystaniem grafenu w fotowoltaice
Filip Grzegorczyk. Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa
REKLAMA

Zwiększenie efektywności fotowoltaiki dzieki zastosowaniu grafenu to jeden z pomysłów biznesowych, które Tauron „złowił” w swoim programie akceleracyjnym dla startupów. Kilkanaście firm, które rozpoczęły współpracę z Tauronem, już prowadzi wspólne pilotaże z wykorzystaniem infrastruktury koncernu energetycznego.

Tauron zapewnia, że od początku roku w ramach programu „Pilot Maker” przeanalizował blisko 130 rozwiązań przygotowanych przez startupy  - 46 z pierwszego naboru, 23 z drugiego naboru i 60 z trzeciego naboru. Następnie 30 startupów rozpoczęło współpracę z Tauronem nad przygotowaniem rozwiązań będących odpowiedzią na  wyzwania technologiczne w energetyce. Spółka zapewnia, że dwanaście startupów już prowadzi testy na infrastrukturze.

Kolejne pilotażowe wdrożenia planujemy przeprowadzić w najbliższych miesiącach. Współpracując ze startupami poszukujemy rozwiązań dla konkretnych problemów, tak aby finalnie uzyskać, zweryfikowane podczas testów produkty i rozwiązania optymalnie dopasowane do potrzeb działalności Grupy Tauron i naszych klientów – informuje Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Wdrożenia swoich rozwiązań prowadzą m.in. Advanced Graphene Products z technologią trzykrotnego zwiększenia sprawności ogniw fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu grafenu, iGrid Technology z systemem zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych, Boneffice z rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne zarządzanie efektywnością bloków energetycznych czy firma Enelion z systemem zarządzającym ładowarkami do samochodów elektrycznych.  

Zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed energetyką w najbliższych latach, konsekwentnie prowadzimy liczne projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, stąd nasze zaangażowanie w program Pilot Maker. Dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów, chcemy nie tylko dynamizować transfer wiedzy między startupami a Grupą Tauron, ale co równie ważne budować własne kompetencje we współpracy ze startupami – zapewnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron informuje, że przykładem dopasowania pomysłu startupu do realnych potrzeb koncernu energetycznego jest modyfikacja modelu biznesowego firmy InWill. Początkowy pomysł startupu zakładał współpracę  z Tauronem przy stworzeniu dużej baterii stanowiącej zabezpieczenie dla stacji transformatorowych. Ostatecznie wypracowano nowe zastosowanie dla baterii, która może być wykorzystywana jako przydomowy magazyn energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Taki magazyn pełniłby jednocześnie funkcję zabezpieczającą w przypadku awarii zasilania sieciowego.

Podstawowym założeniem programu Pilot Maker realizowanego przy udziale Taurona jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. Przy budowie programu przedstawiono szeroką listę potrzeb na innowacyjne rozwiązania w dziewięciu obszarach obejmujących cały łańcuch wartości Grupy Tuaron.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mk |
Tauron i innowacje. Bardzo śmieszne. Co może być innowacyjnego w modelu biznesowym opartym na tradycyjnej energetyce? -nowocześniejszy wózek do wywozu węgla? czy szybsza winda żeby zjechać w dół? Nie ośmieszajcie się. Najpierw wypowiadacie umowy z farmami wiatrowymi a teraz stawiacie na innowacyjność. Wielkie koncerny państwowe nigdy nie będą innowacyjne tak długo jak długo będą opierać się na już dawno nieopłacalnym węglu.
TTTT |
A co z programem inteligentnych liczników we Wrocławiu ? Poszły miliony i ... dupa. Nie ma nowych taryf, szczególnie dynamicznych z urządzeniami do jej obsługi. :(
MCh |
Ostatecznie wypracowano nowe zastosowanie dla baterii, która może być wykorzystywana jako przydomowy magazyn energii. Śmiech na sali, to już się stosuje, jeżeli jeszcze tego nie wiecie. To tak jakby wymyślono nowe zastosowanie dla akumulatora - do samochodu. Ot pomysły, jak marnotrawią pieniądze. A zwykły Kowalski z dobrym pomysłem nie ma szans z tą biurokracją.
MIT |
1. MIT | 2017-10-31 18:28:44 - http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28725/powstaly-najwyzsze-na-swiecie-wiatraki-z-magazynami-energii * 2. Ile elektronów swobodnych nienależących do cząsteczek wody można by zgromadzić wraz z wodą w stosownym zbiorniku o pojemności N tysięcy metrów sześciennych? I jaki korzystny byłby z tej ilości efekt przemysłowy w idei i miary np. Tauron? Co w tej metodzie byłoby niemożliwe dla inżynierów firmy w domenie elektryczności i energii? * Przekonstruowanie akceleratora medycznego byłoby możliwe. Lokowanie uzyskanych, rzeczywistych, swobodnych elektronów, w stosownym zbiorniku z powietrzem, parą wodą, wodą, również byłoby możliwe, a korzyści przemysłowe lub ich brak to wynik badań, eksperymentów, pomysłów i talentu. Zauważamy, że w idei "e-woda" zgromadzone i użytkowane elektrony muszą być w szczelnym systemie elektroenergetycznym, aby ich przybywało i nie ubywało czyli byłoby coraz więcej magazynów "e-woda" - to muszą być solidne konstrukcje bez "efektu żarówkowego". I dalej może tak - aby uzyskać na badania hydroelektronowe "e-woda" środki dotacji z ministerstwa środowiska i/lub nauki potrzebna by była możliwość ich wskazania - co dotować? - zatem wymagane byłyby środki własne firmy, inwestora, ale inwestor potrzebuje ukazania projektu, a projekt wymaga wiedzy, a wiedza badań. I tak zagadnienie zamyka się w pętli braku patentów. * Oczywiście łatwiej założyć, że idea i miara "e-woda" nie będzie przydatna w przemyśle, jednak niewłaściwe byłoby bez badań czynić wyrocznię, że ideę "e-woda" nie można zamienić na miarę biznesu. * Potrzebny byłby zatem profesjonalny artykuł w domenie nauki i inżynierii o idei "e-woda" czyli zachodzi możliwość dowolności jej opisu. Podaj dalej! ps. Zbiornik z zawartością "e-woda" może być pokryty wewnątrz na ściankach siatką wypełnioną plasterkami grafenu. Kto wie może byłby w tym i z tego interes?
AST |
Do władzy w tauronie przychodzą coraz to głupsi ludzie z nadania. Po prostu szok jakich to ludzi mamy w Polsce. Gdyby mu napisać o współpracy we wprowadzaniu innowacji to nie od[pisze bo nie ma on i w tauronie ludzi z głową.

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...