Egzaminy UDT na instalatorów OZE. Jaka zdawalność i kiedy kolejne terminy?

Egzaminy UDT na instalatorów OZE. Jaka zdawalność i kiedy kolejne terminy?
Fot. Greenpeace
REKLAMA

W ostatnich tygodniach Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził pierwsze po dłuższej przerwie egzaminy na certyfikowanych instalatorów OZE. W porównaniu do wyników egzaminów ubiegłorocznych, w tym roku UDT notuje niższą zdawalność. 

Wznowienie egzaminów na certyfikowanych instalatorów mikro- (do 40 kWe) i małych (do 200 kWe) systemów produkujących odnawialną energię elektryczną lub instalacji OZE o mocy cieplnej do 600 kW było możliwe dzięki wejściu w życie w czerwcu br. nowego rozporządzenia Ministerstwa Energii. Wcześniej przez wiele miesięcy UDT nie organizował egzaminów ze względu na brak odpowiedniego aktu wykonawczego. Poprzednie rozporządzenie, które regulowało zasady wydawania certyfikatów, wygasło bowiem rok temu.

Pierwsze tegoroczne egzaminy, które odbyły się w ostatnich miesiącach, charakteryzowała dużo niższa zdawalność niż podczas egzaminów ubiegłorocznych, które zdawało przeciętnie około 70 proc. przystępujących.

Tymczasem podczas pierwszych egzaminów w tym roku, które odbyły się w okresie od połowy lipca do końca października br., przeciętna zdawalność wyniosła 57 proc.

Z 12 egzaminów na certyfikowanych instalatorów mikroinstalacji fotowoltaicznych, które w tym czasie przeprowadzono, najwięcej, bo 100 proc. uczestników (15 osób) zdało egzamin w Rzeszowie, który odbył się 7 września br.

Wysoką zdawalność (10 z 12 osób) odnotowano również podczas ostatniego egzaminu w Łodzi z 25 października. Natomiast najgorzej wypadły dwa egzaminy w Płocku z początku sierpnia. W sumie zdało je tylko 17 z 49 osób.

Łącznie w ramach pierwszych 12 tegorocznych egzaminów na instalatorów fotowoltaiki certyfikat uzyskało 182 z 317 uczestników. Zdawalność sięgnęła 57 proc.

Trudno jednoznacznie znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy, jednak warto zwrócić uwagę na dość długi czas oczekiwania chętnych na egzamin. Zdarza się że notatki czy materiały szkoleniowe pozyskane podczas szkoleń albo się zapodziewają albo trudno na ich podstawie przygotować się do egzaminu. Nie każdy dysponuje odpowiednimi książkami czy poradnikami specjalistycznymi. Można zauważyć różnice w efektach kształcenia między ośrodkami szkoleniowymi. Zapewne te z większym doświadczeniem posiadają już sprawdzoną kadrę i odpowiednie materiały. Pojawiają się na egzaminach również osoby uczestniczące w projektach szkoleniowych dofinansowanych z Unii Europejskiej. Spośród nich większy jest odsetek osób niemających doświadczenia w branży i stawiających dopiero pierwsze kroki. Pomimo większej ilości godzin szkoleniowych, jakie te osoby realizują, nie w każdym przypadku są one wystarczające – komentuje Wojciech Zagórski, prezes ATUM , firmy organizującej szkolenia przygotowujące do egzaminów UDT.

Najbliższe egzaminy UDT na instalatorów systemów fotowoltaicznych odbędą się 6 listopada w Katowicach, 7 listopada w Warszawie oraz 30 listopada w Warszawie.

Pierwszy tegoroczny egzamin na instalatorów kotłów i pieców na biomasę odbył się w tym tygodniu w Katowicach, a kolejny zaplanowano na 9 listopada w Kielcach.

Ponadto na razie przewidziano również jeden egzamin na instalatorów słonecznych systemów grzewczych, który odbędzie się w dniu 22 listopada w Lublinie.

Opłata za egzamin wynosi około 800 zł, a koszt wydania certyfikatu to około 200 zł. Dodatkowy wydatek to ewentualny kurs przygotowawczy, który przeprowadzi jeden z kilkunastu akredytowanych ośrodków szkoleniowych.

Dla osób chcących zdobyć certyfikat instalatora w zakresie fotowoltaiki oraz pozostałych technologii OZE pojawiła się możliwość uzyskania dużego dofinansowania do udziału w szkoleniach. Jest to przeciętnie 70-80 proc. ceny szkolenia. Co ważne, dofinansowanie można uzyskać na szkolenia realizowane przez firmy posiadające odpowiednie akredytacje PARP i pozwalające na realizację szkoleń dofinansowanych za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych – dodaje Wojciech Zagórski.

Obecnie w bazie certyfikowanych instalatorów mikro- i małych systemów OZE znajduje się już około 2 tys. osób. W tym około 1,5 tys. posiada certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mwa |
Czy ktoś może mi wyjaśnić po co te egzaminy? Nie wystarczy mieć wykształcenie elektryka?
Oz |
Wyjasnie.Jak nie wiadomo po co i na co to chodzi poprostu o kase dla UDT
eko |
Po to żeby Heniek z Józkiem nie robili tego
IXI |
Kasa nie idzie wyłącznie na UDT. Dzięki egzaminom (nie tylko tym ale każdym innym, np. SEP) może funkcjonować cały przemysł, gdzie armia ludzi ma pracę i zarobek. Są to: wykładowcy na kursach, egzaminatorzy, firmy czy instytucje wynajmujące na ten cel pomieszczenia... wreszcie budżet państwa, który z tego pobiera podatki.
CINALEK |
Heniek z Józkiem i tak to robią - tylko papiery podpisuje koleś ze świstkiem z UDT...
endras |
zdawalność na ostatnim egzaminie z PV (07.11) w Warszawie: 19%. Wiadomo że nie można rozdawać państwowych certyfikatów na prawo i lewo ale 19% to chyba przegięcie.
Walek7003 |
Niektórzy piszą po co te egzaminy UDT, przecież wystarczy elektryk.. Ano nie wystarczy, bo tu nie chodzi o to, żeby prąd nie kopnął ale o to, żeby instalacja dawała odpowiedni uzysk.
ja |
Certyfikaty potrzebne są tylko do projektów z dofinansowaniem (EU), w każdym innym przypadku możesz sobie instalować, Producent również prowadzi szkolenia dla montażystów - serwisantów swoich urządzeń. Jeżeli Kowalski wykłada własne środki to certyfikat nie potrzebny. Certyfikaty zapobiegają konkurencji na rynku i utrzymują ceny na stałym poziomie. 2000 certyfikatów na całą Polskę da radę.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...