Maleje obrót energią na giełdzie. ME chce temu zapobiec

Maleje obrót energią na giełdzie. ME chce temu zapobiec
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Maleje wolumen energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii, przekładając się m.in. na spadek płynności, transparentności i miarodajności giełdowych indeksów energii. Ministerstwo Energii zapowiada podjęcie działań, które doprowadzą do zwiększenia obrotu energią na giełdzie.

Co prawda ustawa Prawo energetyczne nakłada na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją energii obowiązek sprzedaży jej określonego wolumenu za pośrednictwem giełdy, transakcje giełdowe mają coraz mniejszy udział w wolumenie obrotu energią w Polsce.

W tym roku na giełdowym handlu energią odbiło się wygaśnięcie długoterminowego kontraktu dla należącej do PGE Elektrowni Turów, co zmniejszyło wolumen energii, którą największy wytwórca w kraju sprzedaje za pośrednictwem giełdy, do ustawowego poziomu 15 proc.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na odpowiedź Ministerstwa Energii na interpelację poselską, ME świadome negatywnych konsekwencji spadku giełdowych obrotów energią, ma podjąć działania zapobiegawcze.

Zwiększenie obowiązkowego wolumenu sprzedaży energii, jak podkreśla ME, „powinno zostać skorelowane z istotnymi zmianami w zasadach ich funkcjonowania w celu zwiększenia atrakcyjności biznesowej, w szczególności poprzez optymalizację stawek opłat giełdowych, jak również w celu zwiększenia roli animatorów rynku, obniżenia kosztów zabezpieczeń, czy też efektywnego wdrożenia rynku instrumentów finansowych (cyt. za PAP)”.

Ministerstwo zastrzega, że poziom obowiązkowego obrotu energią na giełdzie powinien pozwalać na wzrost transparentności i konkurencyjności rynku energetycznego, ale „nie powinien prowadzić do nieuzasadnionego wzmocnienia pozycji wybranego parkietu”.

Resort ma się obawiać negatywnego wpływu spadku obrotów energią elektryczną na giełdzie – w tym na konkurencyjność krajowego rynku energetycznego poprzez „ograniczanie wiarygodności sygnałów cenowych generowanych przez giełdę”.

Obrót na Towarowej Giełdzie Energii nabiera większego znaczenia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, którzy działają w systemie zielonych certyfikatów i którzy dotąd mieli zagwarantowaną sprzedaż energii po tzw. cenie URE, czyli średniej cenie energii z rynku hurtowego za poprzedni kwartał (wcześniej za poprzedni rok). Zgodnie z ustawą o OZE, od 1 stycznia 2018 r. ci producenci, których moce wytwórcze przekraczają 0,5 MW, utracą gwarancję ceny URE i będą musieli sprzedawać energię na rynku. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
Pozoranctwo, jak to w pisie
zwęglona zielona pyra |
Pozoranctwo, jak to w pisie
alladyn-solar-batt |
Kilkukrotnie pisałem przez ostatnie miesiące, że,,odpływ' 'i odwrót od handlu energią poprzez giełdę z minimalnego już i tak wolumenu na jeszcze skromniejszy - każde zadać pytanie o to czy giełdowe wskaźniki cen uzyskiwanych w zawiązywanych tam transakcjach - mają jeszcze znaczenie jako wzorzec cen dla całej Polski. To dobrze, że ktoś czyta tutejsze wypowiedzi i przyjrzal się uważniej skutkom tych negatywnych zjawisk.Teraz czekamy na reakcję Rządu. W zasadzie 100%wytworzonej energii winn byćsprzedawane poprzez giełdę.Poznalibyśmy prawdziwe ceny tej energii.Tak niestety nie jest i dla większości skonsumowanego zapotrzebowania cena jest ustalana w urzędzie (ręcznie sterowana)
X |
PGE obniżyło udział w rynku ponieważ wiedzieli że warunkiem przejęcia aktywów EDF będzie dla nich większe obligo giełdowe. Co do 100% energii z giełdy to pełna zgoda.
Y |
Tylko 100% obligowe

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...