Umowy PPA. Tego europejski sektor OZE musi uczyć się od Amerykanów

Umowy PPA. Tego europejski sektor OZE musi uczyć się od Amerykanów
Model PPA. Fot. RE-source
REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych długookresowe, komercyjne umowy na zakup energii są motorem rozwoju energetyki odnawialnej. W Europie ta forma kontraktacji OZE w wydaniu komercyjnym praktycznie nie funkcjonuje, może poza Holandią, gdzie takie umowy są już zawierane. Rozwoju w oparciu o komercyjne umowy PPA europejski sektor OZE musi się uczyć od Amerykanów, mając na uwadze fakt, że Unia Europejska może odchodzić od rządowych gwarancji odkupu energii odnawialnej. 

Rozwój dużych projektów OZE w Stanach Zjednoczonych bazuje – oprócz systemu federalnych ulg podatkowych – na zagwarantowaniu sobie stałych, długookresowych przychodów poprzez tzw. umowy PPA (Power Purchase Agreements), które są zawierane z odbiorcami, którzy w ten sposób nie tylko zabezpieczają się na lata przed ewentualnym wzrostem cen energii, ale również realizują przyjęte cele przejścia na energię odnawialną.

Umowy PPA na zakup energii odnawialnej podpisują w USA (ale również poza granicami) czołowe amerykańskie koncerny technologiczne, takie jak Apple, Google, Microsoft czy Facebook – stojące na czele rosnącego grona amerykańskich firm, które zapowiedziały przejście na konsumpcję energii pochodzącej wyłącznie z OZE, a ostatnio dołączają do nich największe amerykańskie banki – m.in. JP Morgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs czy Bank of America.

Umowy PPA są zawierane często jeszcze przed uruchomieniem produkcji energii i pozyskaniem finansowania. Posiadanie takich umów, gwarantujących określone przychody ze sprzedaży energii w okresie 15 czy 20 lat, to jasny sygnał dla banków, że dany model biznesowy będzie funkcjonować na z góry znanych i stabilnych fundamentach. Inwestor w ten sposób zyskuje szansę na pozyskanie tańszego kapitału, co obniży koszt inwestycji, a bank zyskuje dobrego klienta.

W Europie swoistymi umowami PPA były i są umowy zawierane z państwem w ramach krajowych systemów wsparcia, które gwarantują inwestorowi sprzedaż energii po z góry znanej cenie na okres nawet 20 lat (np. Niemcy). Wcześniej takie warunki zapewniały w poszczególnych krajach UE systemy feed-in tariffs, z których jeszcze korzystają inwestorzy, którzy uruchomili swoje projekty kilka czy nawet kilkanaście lat temu.

Obecnie „publiczne umowy PPA” są zawierane w ramach wdrażanych w Europie systemów aukcyjnych. Tutaj również państwo gwarantuje inwestorowi, który wygrał aukcję oferując możliwie niską cenę za energię, że będzie mógł ją sprzedawać po zaoferowanej w aukcji cenie np. przez 15 lat (np. Polska) – lub z zachowaniem zagwarantowanej przez państwo stopy zwrotu (np. Rosja).

Na Starym Kontynencie rzadkością są jednak komercyjne umowy PPA, w ramach których zieloną energię kupuje sektor prywatny. Wyjątkiem jest Holandia, w której ten mechanizm jest już stosowany na szeroką skalę, a energię z OZE w ramach wieloletnich umów PPA kupują już m.in. holenderskie koleje czy największy holenderski operator lotnisk pasażerskich. To wpisuje się w coraz bardziej zauważalny trend – holenderski biznes chce być coraz bardziej „zielony”, odpowiadając poniekąd na oczekiwania świadomego holenderskiego społeczeństwa.

W Polsce i na świecie na energię odnawialną przechodzi cechujący się dużą „świadomością” szwedzki koncern Ikea. Wykorzystanie energii z OZE zapewniają Ikei posiadane w naszym kraju farmy wiatrowe.

Ponieważ Unia Europejska zaczyna dążyć do urynkawiania sektora źródeł odnawialnych – np. poprzez wycofywanie rządowych gwarancji na odkupowanie energii odnawialnej po stałych cenach – tym, co może zapewnić OZE dalsze, stabilne perspektywy rozwoju, mogą być właśnie komercyjne umowy PPA zawierane z europejskimi przedsiębiorstwami, które z pewnością będą zwracać coraz większą uwagę na to, skąd pochodzi konsumowana przez nie energia. Z czasem produkcja bazująca na energii z OZE może stać się nawet warunkiem uwzględnianym w przetargach czy decydującym o lokowaniu inwestycji w danych lokalizacjach.

Potrzebę wspierania modelu bazującego na zakupie energii odnawialnej w ramach komercyjnych umów PPA dostrzegły organizacje reprezentujące europejski sektor OZE – w tym SolarPower Europe i WindEurope – które zainaugurowały w tym tygodniu platformę RE-Source, która ma integrować producentów energii z OZE oraz europejskie przedsiębiorstwa, promując komercyjny model PPA.

WindEurope wylicza, że obecnie europejski przemysł posiada umowy PPA na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy około 1,5 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe.

Dla porównania, tylko umowy PPA na zakup energii odnawialnej, które posiadał na koniec 2016 roku Google, obejmowały źródła OZE o łącznym potencjale szacowanym na około 2,6 GW, z czego za zdecydowaną większość odpowiadały farmy wiatrowe zlokalizowane w USA. W swoim portfolio Google ma jednak także elektrownie OZE m.in. w Chile i Szwecji.

Tylko w ubiegłym roku Google podpisał 6 nowych umów PPA obejmujących OZE o łącznej mocy 842 MW, a w całym 2015 r. internetowy potentat zakupił w sumie 5,7 TWh zielonej energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Zakup energii z oze na zasadach dobrowolności - tu należy powiedzieć zdecydowane TAK! TAK! TAK! Jeśli dla kogoś kwestia ceny ma mniejsze znaczenie czemu nie! Pytanie jak jest ze stabilnością dostaw ale to zakładam kwestia drugorzędna. W uzupełnieniu jednak należy dodać, że PPA były pośrednio subsydiowane przez rząd poprzez ulgi podatkowe obecna administracja ma zamiar od tego odejść. Tego powinniśmy się uczyć od Amerykanów - pragmatycznego a nie ideologicznego podejścia!
Realista |
@ MojaPV Pragmatyzm polega na prawidłowej ocenie skutków ekonomicznych w horyzoncie długofalowym i optymalizacji podejmowanych decyzji. Tego typu pojęcie jest kompletnie obce miłościwie nam panującym. Jedyny horyzont znany politykom to horyzont wyborów, a główna przesłanka rządząca ich działaniem to przypodobanie się wyborcom. Nie spodziewam się więc żadnych decyzji pragmatycznych, także w zakresie energetyki.
rlo |
a gdzie tu masz miejsce na politykę? kupujesz albo nie - co do tego ma polityka?
X |
@rio, wypoiadanie umów na ZC to nie polityka? A może religia?
alladyn-solar-batt |
Zdrowych, rodzinnych świąt , lepszego czasu, rozumnego natchnienia - od Alladyna najlepsze dla wszystkich życzenia
warek |
tyle pidolenia o Eko-energii ale jakoś cen i dostępność dla zastosowań domowych nie widać wszystko stoi na kasie a nie na ochronie środowiska jeszcze trochę i za zużycie tlenu też trzeba będzie płacić płaci się za wodę prąd ze słońca i wiatru i nikogo to nie rusza to czemu nie za zużycie tlenu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...