Tak dużo CO2 jeszcze nie było. Rośnie ryzyko klęsk żywiołowych

Tak dużo CO2 jeszcze nie było. Rośnie ryzyko klęsk żywiołowych
Elektrownia Turów. Fot. Vondraussen, wikipedia cc-by-3.0
REKLAMA

W ubiegłym roku stężenie CO2 w atmosferze osiągnęło najwyższy poziom w historii. Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej podkreślają, że rośnie ryzyko nieodwracalnych zmian klimatycznych, które mogą skutkować intensyfikacją nieprzewidywalnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, prowadząc m.in. do migracji ludności z terenów zagrożonych klęskami żywiołowymi i generując w ten sposób napięcia społeczne, gospodarcze i polityczne w innych częściach świata. 

Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization, WMO) podała, że koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęła rekordowy poziom – nienotowany przynajmniej od 800 tys. lat i stawiając pod znakiem zapytania możliwość zrealizowania celów wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na szczycie klimatycznym, który odbył się w grudniu 2015 r. w Paryżu.

Naukowcy z WMO wskazują, że na taki stan rzeczy wpłynęły emisje wynikające z ludzkiej aktywności w połączeniu z efektami zjawiska pogodowego określanego jako El Niño, które, powodując susze, ogranicza możliwość pochłaniania CO2 przez rośliny.

Cytowana przez BBC dr Oksana Tarasova z WMO podkreśla, że w ostatnich latach emisje CO2 wywołane aktywnością człowieka zmalały. W połączeniu z El Niño to jednak za mało.

W ubiegłym roku stężenie CO2 w atmosferze miało sięgnąć 403,3 ppm wobec poziomu 400 ppm odnotowanego w roku 2015. WMO zaznacza, że to najwyższy wzrost koncentracji dwutlenku węgla od 30 lat, od kiedy prowadzone są badania.

Wcześniej najwyższy wzrost rok do roku odnotowano w latach 1997-98, kiedy stężenie CO2 wzrosło średnio o 2,7 ppm. Ubiegłoroczny wzrost o 3,3 ppm był o połowę wyższy niż średnia z ostatnich 10 lat.

Światowa Organizacja Meteorologiczna podkreśla, że szybko rosnące stężenia CO2 i innych gazów w atmosferze mają potencjał „zapoczątkowania nieprzewidywalnych zmian w systemie klimatycznym, prowadząc do poważnych ekologicznych i gospodarczych problemów”.

Te zmiany nie będą zachodzić przez 10 tysięcy lat, tak jako działo się to wcześniej. Wydarzą się szybko. Na obecnym etapie nie mamy wiedzy na temat środowiska w tym stanie. To trochę niepokojące – komentuje cytowana przez BBC dr Oksana Tarasova.

Zgodnie z ustaleniami szczytu klimatycznego z grudnia 2015 r., który odbył się w Paryżu, sygnatariusze paryskiego porozumienia, w tym Polska, zobowiązali się do podjęcia działań zmierzających do utrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie nie większym niż 2 st. C. w stosunku do epoki przedindustrialnej, a także do podjęcia wysiłków zmierzających do nieprzekroczenia poziomu 1,5 st. C. Paryska umowa zastępuje obowiązujące dotąd postanowienia tzw. Protokołu z Kioto. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
MojaPV - no pisz płatny posłańcu, że ten w/w opis to ściema lobby OZE - niedorozwoju rządowy!
MojaPV |
@Daniel Zestaw pelikanie ten tytuł ze zdaniem w tekście "w ostatnich latach emisje CO2 wywołane aktywnością człowieka zmalały." pogrzeb w internecie jaki procent wszystkich emisji CO2 stanowią te powodowane przez człowieka i na koniec skumaj, że ZAWSZE przed każdym szczytem klimatycznym (za tydzień w Bonn) pojawia sie jakiś alarmistyczny "news" i jestem Ci w stanie udowodnić, że zawsze tak jest.
qba |
do MojaPV i udowodniłeś że jest wpis przed każdym szczytem - lobby - mają do tego prawo, jak Ty lobbujesz za obecną władzą, taka praca, srebrniki nie srebrniki jeść trzeba, lustro tylko wqrwia. A udowodnij choćby że w tym roku nie mamy więcej nić dotychczas orkanów w Polsce na świecie tornad i innych dziwnych zjawisk pogodowych (30 stopni na początku października w Paryżu) i powiedz to rodzinom, które straciły dach nad głową.
Daniel |
@ qba - nie wdawaj się w rozmowe z pisowską miernotą. Zostaw głupka niech sobie popisze dureń.
MojaPV |
@qba weź sobie jaj nie rób. Te dane dotyczą zeszłego a nie tego roku to raz a dwa zawsze była nagonka, że "globalne ocieplenie" będzie powodowało susze i wyższe temperatury - popatrz na mapki IMGW jak było w tym roku.
qba |
do MojaPV - potwierdzasz jedynie co napisałeś wcześniej ustosunkuj się do poniższego: Udowodniłeś że jest wpis przed każdym szczytem - lobby - mają do tego prawo, jak Ty lobbujesz za obecną władzą, taka praca, srebrniki nie srebrniki jeść trzeba, lustro tylko wqrwia. A udowodnij choćby że w tym roku nie mamy więcej nić dotychczas orkanów w Polsce na świecie tornad i innych dziwnych zjawisk pogodowych (30 stopni na początku października w Paryżu) i powiedz to rodzinom, które straciły dach nad głową.
ElektrowniaPV |
@qba A ty udowodnij, że jak zamkniemy wszystkie elektrownia, przestaniemy latać samolotami na wakacje, przestaniemy jeść mięso, ...a może jeszzce oddychać (bo też CO2 produkujemy) to klimat przestanie si zmieniać (mimo, że zawsze się zmieniał)
Szyszko |
Istnieje szansa że pawianPv miał równie rozumnych rodziców jak on sam i nie zaszczepili go w młodości, wnioskując z farmazonów jakie wypowiada o klimacie i usilnym przekonywaniu że człowiek i jego działalność nie ma z tymi zmianami nic wspólnego. Obawiam się jednak że na tę chorobę nie da się zaszczepić.
MojaPV |
no tak najlepiej stosować argumenty ad personam jak te powyżej - to rzeczywiście bardzo wiele wnosi...
Seb |
Tyle wnosi co ty wyniosłeś z paki Witczak.
@ |
Rośnie liczba ludności na świecie- każdy człowiek zużywa energię, a zuzycie energii powoduje wzrost co2. Wycina sie lasy równikowe, a wiadomo że drzewa produkując tlen, pochłaniaja dwutlenek wegla z atmosfery.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...