Ministerstwo Środowiska chce skarżyć konkluzje BAT

Ministerstwo Środowiska chce skarżyć konkluzje BAT
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA

W piątek Ministerstwo Środowiska poinformowało na swojej stronie internetowej, że zaskarży nowe przepisy unijne, które wymuszają na elektrowniach wprowadzenie najlepszych technologii, które redukują emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się wnieść do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę o stwierdzenie nieważności decyzji o konkluzjach BAT w trybie art. 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – poinformowało Ministerstwo Środowiska.

W uzasadnieniu stanowiska wydanego przez MŚ czytamy: „Pierwsza grupa zarzutów obejmuje, przede wszystkim, ustalenie w decyzji o konkluzjach BAT zbyt surowych i nieadekwatnych poziomów emisji powiązanych z najlepszymi dostępnymi technikami. Ministerstwo Środowiska uważa, że poziomy te zostały ustalone w oparciu o błędne lub niereprezentatywne dane”.

– Niestety autorzy oświadczenia nie informują, na czym polegają błędy, na które się powołują. Drugi zarzut dotyczy trybu głosowania, które było procedowane w systemie lizbońskim, a nie nicejskim, o który wnioskowała strona polska – komentuje polski oddział organizacji Health and Environment Alliance (HEAL). – W oświadczeniu przeczytać możemy, że do przepisów wprowadzono poprawki, których nie poprzedziła debata. Jednak przemilczany zostaje fakt, że prace nad regulacjami trwały kilka lat i są wynikiem kompromisów oraz pracy wielu specjalistów z państw członkowskich.

W opinii Ministerstwa Środowiska dostosowanie polskich przedsiębiorstw, w krótkim okresie (4 lata), do restrykcyjnych wymogów konkluzji BAT będzie wymagało bardzo wysokich nakładów finansowych.

– Ministerstwo nie tylko zapomina o zewnętrznych kosztach zdrowotnych, które oszacowane są tylko dla Polski na 16 mld euro rocznie, ale także faworyzuje sektor energetyczny, którego interes nie może stać przed zdrowiem publicznym i komfortem życia mieszkańców Polski – odpowiada HEAL.

– Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza krajów Unii Europejskiej. Walka z niską emisją przybiera na sile, ale wprowadzanie przepisów dotyczących redukcji emisji z energetyki węglowej też jest istotne. To także zanieczyszczenia, które nas trują, powodują przedwczesne zgony, liczne schorzenia oraz generują wysokie koszty zdrowotne. Ważne jest, by przemysł i energetyka korzystały z najlepszych rozwiązań minimalizujących emisje szkodliwych związków. Po to właśnie powstały konkluzje BAT – mówi Weronika Michalak z Health and Environment Alliance.

HEAL przypomina, że obiekty wysokiego spalania obecnie powodują średnio ponad 5,8 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, a koszty zewnętrzne funkcjonowania sektora energetycznego szacuje się na 16 mld euro. Chodzi m.in. o koszty hospitalizacji, opieki zdrowotnej, absencji w pracy, koszty leków, które – jak szacuje HEAL – nowe unijne regulacje mogą zredukować do ok. 1 mld.

Jak wynika z raportu „Lifting Europe’s Dark Cloud”, nowe przepisy obniżą m.in. liczbę utraconych dni pracy średnio z 1,6 mln do 108 tys. – To nie tylko korzyści zdrowotne, ale także korzyści na państwowej gospodarki i komfortu życia mieszkańców – zaznacza HEAL.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
GniazdoPislamu |
Ministerstwo Dewastacji Środowiska i Niszczenia Zdrowia Polaków
Daniel |
Szyszko - przegrasz z kretesem! a i nasz kraj pogrążysz zapita gębo!
MojaPV |
Konkluzje BAT to wielku humbuk. Efekt jaki można osiagnąć przy tak ogromnych wydatkach jest jak mrówka do słonia. Dużo większe efekty dałoby przeznaczenie tych środków na walkę z niską emisją czyli dokuczającym nam realnie smogiem.
Pan i Władca |
Nadejdzie czas rozliczeń Szanowny Panie Szyszko, nadjedzie szybciej niż Pan się tego spodziewa...
obserwator |
mam nadzieję, że jeszcze dwa tygodnie będziemy go widzieć i minister zostanie odstrzelony przez kaczyńskiego
jasiek |
Zanieczyszczenie Polski spowodowane jest głównie tzw. niską emisją i spalinami samochodowymi i wolałbym aby polski rząd skupił się na tym a nie na śrubowaniu norm emisji z kominów elektrowni. Jeśli tylko pieniądze przeznaczą na walkę z niską emisją a nie na BAT to mają moje poparcie.
olo |
Chcesz mieć puszczę, posadź szyszkę....
alladyn-solar-batt |
do MojaPV: znowu zestawiasz bzdury ze sobą ,,wieliki humbuk'' to Twoje oeny. Czyż jest tak, że w poprzednich okresach KE ZABRONIŁA Polsce ustanowienia norm przenikalności cieplnej przegród budowlanych tak, by nie budowano gniotów na podstawie gniotów (większość nowych projektów gotowych sprzedawanych przez Polaków sk-synów z biur projektowych to syf energochłonny w obszarze pomiędzy 73 do 102 W/m2) ? Czy ktoś zabronil Polsce spenelizowania oszukiwania ludzi przez projektantów budynków, którzy sprzedają projekty energochłonne przywołująć, że spełniają te projekty ,,normę''- którą to do DUP....normę na skandalicznie wysokim pułapie to kto Twoim zdaniem utrzymuje? Polacy czy polacy z nakazu KE? Czyż to ma być tak, że Polacy co do zasady KAŻDĄ swoją budowę spieprzą pod kątem energochłonnośći- a potem w stosunku do pieniędzy z funduszy europejskich będą łapy wyciągali (co postulujesz) na ponaprawianie tego o ŚWIADOMIE (po taniości) robili? Czy to KE odrzuca czy też kolejne rządy odrzucają moje propozycje generujące w Polsce powszechne działania termomodernizacyjne w ramach w Polsce ISTNIEJĄCYCH funduszy?CZyż nie jest tak, że to Polskie wybory, polskie decyzje - skutkują dziś bandycko wysokim zapotrzebowaniem na ciepło i poprzez to niską emisją- bo wypuścić via komin zimą 4 tony mułu to jest różnica niż wypuścić poprzez komin zimą 2,5 tony mułu mając należycie ocieplony dom? Czyż to całe polskie ,,zło'' w ogrzewnitwie, w energetyce (wyprowadzanie zysków w dywidendy) - to konkluzja BAT nan ,,wypracowała'' w poprzednich dziesięcioleciach, czy też może decydeni-fchofcy od ogrzewania i energetyki tak ,,wykierowali'' na manowce społeczeństwo?Czyż od 15 lat nie TRĄBIONO o tym, że tak jak obecnie sprawa się skończy? Chlopie- otrzeźwiej!
alladyn-solar-batt |
do Jasiek: upraszzasz, upraszczasz lub - nie kumasz wogóle o co chodzi: jesli Polski rząd zdecydował (patrz Rynek Mocy) by jeszcze przez 10 lat ! eksploatować najgorsze stare TRUPY (Polskie bloki energetyczne 45-50-cio letnie) o sprawności 30% bo Polski rząd PiS w latach 2006-2007 NIE zaczął budowy NOWYCH bloków o sptawności 46-47%- to w praktyce eksploatacja takich elektrowni oznacza, że zamiast jednego pociągu z węglem na tę samą ilość wytworzonego iepła i prądu spala się w takim TRUPIE o sprawności 30% PÓŁTORA pociągu węgla. Dodatkowo TRUP ten zużywa mnóstwo prądu by filtrami odebrać pyły z PÓŁTORA pociągu przepalonego węgla- zamiast z ,,jedynie'' jednego pociągu. Za koszt spalenia dodatkowej połowy skladu pociągu z węglem (w nieefektywnej instalacji) płai KAŻDY odbiora. Za koszt pracy elektrofiltrów- płaci KAŻDY odbiorca. Za (jednak) nie ODeBRANE przez filtry pyły i inne szkodliwe substancje wydalone z powodu przepalenie ZBĘDNEJ dodatkowej połowy składu pociągu z węglem- płaci KAŻDY w Polsce poprzez zatrucie mu powietrza. Co ma zatem zamiarlikwidacji RABUNKOWEJ gospodarki węglem, RABUNKOWEJ gospodarki środowiskiem za pomoą m.in. dyrektywy BAT z.....likwidacją niskiej emisji? Zatem- jeżeli postulujesz tę likwidację niskiej emisji- to brawo- ale:konkretne propozycje i to nie tutaj wyłącznie- lecz na piśmie do ME i MŚ.
jasiek |
alladyn-solar-batt Cieszy, że są w Polsce tacy co kumają. Tylko muszą uważać na bociany - największa populacja w Europie, ale uspokajam- to dopiero na wiosnę. Mimo dość długiego wywodu nadal nie jestem przekonany że 1 mg szkodliwej substancji na tonę emisji (czy jak to się tam mierzy) jest lepszy od od 2 mg. Niską emisję czuję na co dzień natomiast różnicy tego przykładowego spornego mg między KE a MŚ raczej nie poczuję. Dlatego uważam że my mamy inne priorytety niż reszta krajów UE.
alladyn-solar-batt |
do Jasiek: chyba sobi nie wyobrażasz i chyba nie postulujesz by agendy KE szalały po polskich wsiah i miastach i (co?) robiły z np. moim sąsiadem (dobry chłop ale....), który tutaj na wsi pracuje w lokalnej stolarni, jeżdżą do Stolicy z zestawami szafek kuchennych wymieniając stare szafki na nowe (przez siebie wytworzone) ale w drodze powrotnej przywożą stare szafki wykonane z płyty wiórowej gdzie wióry posklejane były chemią toksyczną przy spalaniu w domoweych piecah- ale właśnie do domowych pieców te stare szafki traafiają jako dodatek do węgla?Powinieneś zrozumieć, że to nie instrukcje KE sprawiają, że Polski Rząd ma problem z zapewnieniem budżetowej kasy na emerytury wypłacane przez ZUS i KRUS co = temu, że dla Polskiego Rządu najlepiej by UMARŁO jak najwięcej takich zatruwanych dymem z prywatnego komina jak Ty. Dlaczego- bo gdy umrą młodo- NIE BĘDĄ pobierali emerytur z ZUS i KRUS. To DLATEGO nie ma przepisow o polskich normach emisji (uwaga) ktore winny dotyczyć emizji mierzonej WYLOCIE komina. Stąd jest UDAWANIE ochrony ludnośi by ,,zatkać'' właśnie żądania KE poprzez rozporządzenie o ,,zakazie wprowadzania do obrotu pieców poniżęj 5-tej klasy). Czyli zamiast ścigać trucicieli - śiga się co do zasady WYŁĄCZNIE złych producentów, zważywszy, że tacy producenci, którzy i tak produkowali już piece 5 kat. mają to rozporządzenie gdzieś. Nadto - eliminacja w sprzedaży (bez innyh NIEZBĘDNYCH kroków prawnych i legislacyjnych jakie winny wyprzedzić takie rozporządzenie) pieców 3 i 4 kategorii - JEDYNIE doprowadzi do zwiększenia CEN pieów 5 kategorii. To z kolei PODWYŻSZA barierę finansową dla tych , którzy przykładowo mieliby na nowoczesny piec 8 tys. zł, ale 10,5 tys. już na taki piec NIE przeznaczą ( a i tacy co mają 8 tys. nie są liczni)> Czy to KE i Dyrektywa nakazują debilne traktowanie własnego państwa polskim (każemu) rządom jakie mieliśmy i mamy?
MojaPV |
@Alladyn Ty chwilami sam sobie zaprzeczasz. Otóż ja nie podważam tego co piszesz o jakości materiałów budowlanych do ocieplenia - nie znam się na tym, być może a nawet pewnie jest jak piszesz. Tyle tylko, że co ma piernik do wiatraka? Wszystko kosztuje. Jeśli wydajemy tłuste miliardy na coś co nam nie dokucza to niestety nie starcza kasy na to czego potrzeaba najbardziej. Niestety to nie my tylko urzędasy z Brukselki ustalają priorytety...
Seb |
Całe szczeście że jest jeszcze taka Brukselka co moderuje takich oszołomów jak wy bo w ogóle byłaby tu drugi Bantustan, z pisowsko-powską bandą u steru.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...