Resort energii zapowiada kolejne aukcje dla PV

Resort energii zapowiada kolejne aukcje dla PV
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Podczas zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki podczas targów Renexpo 7. Międzynarodowej Konferencji "Fotowoltaika w Polsce" wiceminister energii Andrzej Piotrowski zasygnalizował zamiar organizacji w przyszłym roku aukcji, do których będzie można zgłosić „duże” projekty fotowoltaiczne. Ich przeprowadzenie zależy jednak od przyjęcia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, która doprecyzuje zasady stosowania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym. Jednakjak wynika z wypowiedzi wiceministra Piotrowskiego na przyjęcie tej nowelizacji jeszcze w tym roku szanse maleją.

W ubiegłym miesiącu rząd niespodziewanie przyjął rozporządzenie, które de facto anulowało wcześniejsze tegoroczne rozporządzenie z 20 marca br. na temat kolejności aukcji na 2017 r. Stało się to w przerwie między aukcjami, które ogłosił i do których realizacji przystąpił Urząd Regulacji Energetyki, realizując rozporządzenie z 20 marca.

Nagłą zmianę uzasadniano potrzebą doprecyzowania zasad pomocy publicznej w systemie aukcyjnym, co miało wynikać z zastrzeżeń zgłoszonych przez Brukselę.

Jak tłumaczył podczas 7. Międzynarodowej Konferencji "Fotowoltaika w Polsce" wiceminister energii Andrzej Piotrowski, harmonogram w zakresie tegorocznych aukcji został zmieniony ze względu na „usterki techniczne” w ustawie o OZE.

Wdrażając system aukcyjny w połowie ubiegłego roku, Ministerstwo Energii nie zdecydowało się na jego notyfikację w Brukseli. Później okazało się jednak, że przyjęte regulacje w zakresie łączenia inwestycyjnej i operacyjnej pomocy publicznej są nieprecyzyjne, a zastrzeżenia w tym zakresie wyraziła Komisja Europejska. W efekcie ME zamierza te przepisy poprawić.

Poprawki w systemie aukcyjnym ma zawierać przygotowana przez Ministerstwo nowelizacja ustawy o OZE. Jednak mimo, że ME pokazało jej projekt już w czerwcu br., nadal nie trafił on do parlamentu, co m.in. wstrzymuje uruchomienie kolejnych aukcji dla OZE.

Zmiany są już praktycznie gotowe. Nowelizacja ustawy jest na ostatniej prostej przed wejściem do parlamentu. Niemniej jednak prace parlamentarne potrwają kilka miesięcy. Stąd obawiam się, że nie uda się, aby ustawa weszła jeszcze w tym roku – mówił wiceminister Piotrowski, oceniając, że kolejna nowelizacja ustawy o OZE może wejść w życie około stycznia 2018 r. i że dopiero wówczas resort energii będzie mógł ogłosić kolejne aukcje.

– Planujemy aukcje dla dużej fotowoltaiki – zapewnił wiceminister Piotrowski, wspominając o wolumenie zaoferowanej energii, która będzie odpowiadać potencjałowi co najmniej 200 MW.

Planując przyszłoroczne aukcje, rząd może zdecydować się na uruchomienie ich w kolejności zgodnej z rozporządzeniem z 20 marca br. Jeśli tak się stanie, jedną z pierwszych aukcji powinna być aukcja, w której rząd może zakupić energię za około 2 mld zł i do której będzie można zgłosić duże projekty wiatrowe czy fotowoltaiczne o mocy ponad 1 MW.

O ile jednak w segmencie do 1 MW fotowoltaika wygrywa z energetyką wiatrową, co pokazały aukcje z 30 grudnia 2016 r. i 29 czerwca br., o tyle w segmencie powyżej 1 MW dostępną pulę wsparcia mogą zgarnąć inwestorzy wiatrowi – zwłaszcza, że na rynku są projekty wiatrowe, które mogą spokojnie zagospodarować dostępny wolumen energii, oferując niższą cenę energii niż deweloperzy z branży PV.

Na razie plany rządu w zakresie aukcji na 2018 r. nie zostały jeszcze upublicznione. Nie jest znany projekt rozporządzenia w tej sprawie, a z jego publikacją rząd może poczekać przynajmniej do czasu zakończenia prac nad najbliższą nowelizacją ustawy o OZE.

Podczas odbywającej się na targach Renexpo konferencji "Fotowoltaika w Polsce" wiceminister energii wymienił dotychczasowe działania podejmowane przez Ministerstwo Energii w zakresie wspierania odnawialnych źródeł energii.

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o nowe podejście do OZE, na które wskazał wiceminister Piotrowski, było wprowadzenie przez Ministerstwo Energii nowego systemu rozliczeń dla prosumentów w postaci opustów. – Dziś możemy powiedzieć, że ten system był trafiony – ocenił wiceminister.

Drugi obszar rozwijany przez ME to klastry energii, które jak zaznaczył – „mają uzupełniać dużą energetykę, która jeszcze przez wiele lat nie zostanie zastąpiona jeśli chodzi o zasilanie przemysłu i dużych miast”. Zaznaczył, że w konkursie realizowanym przez ME wpłynęło ponad 100 zgłoszeń od inicjatyw klastrowych.

Kolejnym krokiem w planach Ministerstwa w zakresie OZE, ma być – jak mówił wiceminister Piotrowski – „nacisk na energetykę rozproszoną”. – Tutaj liczymy na trochę inne rozwiązania niż fotowoltaika. Będziemy myśleli o kogeneracji nastawionej też na wykorzystanie możliwie w obszernym zakresie odnawialnych źródeł energii”.

W tym roku przedstawiciele Ministerstwa Energii zapowiadali opracowanie nowych rozwiązań dla małych źródeł OZE, w tym prosumenckich (np. objęcie przedsiębiorców systemem opustów) i realizowanych w ramach klastrów energii. Takie rozwiązania mogłyby się znaleźć, co sygnalizowało ME, w odrębnej ustawie dedykowanej energetyce rozproszonej. Ostatnio Ministerstwo Energii nie informuje jednak o działaniach mających na celu wdrożenie takich regulacji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hydrotechnik |
sr*** w banie:) będą przedłużać aż do końca swojej kadencji, byle by nie dać nikomu zarobić oprócz swoich!!! tak samo taryfy gwarantowane i resztę.
do szyszko |
„usterki techniczne” w ustawie??? No co wreszcie przyznajecie że macie poziom poniżej 0 ??
czytelnik |
Co się dzieje z Gram w Zielone. Dzisiaj nie mogłem wejść na stronę ąż do 15.00.Teraz strasznie przymula.Dwa dni temu to samo.
Mahmuud |
Do czytelnik: co się dzieje z portalem? - udławił się cenzurowanym komentarzy i miewa zapaści od tamtej pory
sol |
W procesie wzięcia udziału w aukcji minister pomija umowę przyłączeniową z warunkami przyłączenia. Tracą ważność po 2 latach, ale oczywiście to tylko dla "zewnętrznych" inwestorów. I w ten sposób można wyautować z aukcji wszystkich niepotrzebnych spoza własnego kręgu.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...