Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II

Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wartość wniosków złożonych w pierwszym dniu realizacji programu EKOkredyt Prosument II odpowiadała niemal 1/3 całego budżetu programu. W kolejnych dniach Bank Ochrony Środowiska przyjmował już mniej wniosków, a dla chętnych do skorzystania z dofinansowania w formie preferencyjnych kredytów z dotacją na montaż domowych mikroinstalacji OZE jest nadal sporo funduszy.

W pierwszym dniu naboru wniosków w programie EKOkredyt Prosument II, czyli w ubiegły poniedziałek, BOŚ Bank przyjął aplikacje zakładające dofinansowanie na łączną sumę 13,3 mln zł, podczas gdy budżet całego Prosumenta II ustalono na 40 mln zł, z czego 12 mln zł przydzielono na dofinansowanie w formie dotacji.

Wiele wskazywało wówczas na to, że pieniądze z Prosumenta II mogą rozejść się już w pierwszym tygodniu naboru. W kolejnych dniach BOŚ przyjmował już jednak mniej wniosków, a na koniec ubiegłego tygodnia wartość złożonych aplikacji wynosiła w sumie 19,57 mln zł, co stanowi niemal połowę całego budżetu programu.

Jak informuje BOŚ, przeciętna wartość wniosków oscyluje wokół 38 tys. zł., a zainteresowanie potencjalnych beneficjentów skupia się na technologii fotowoltaicznej.

Prosumenci będący beneficjentami dofinansowania w ramach udzielonego kredytu i dotacji – łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – mogą dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Chodzi o źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane mikroinstalacje mają służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, są przekazywane Bankowi Ochrony Środowiska przez NFOŚiGW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
szukanie "głupich na lato"
Marv |
Te cebulaki z ciemnogrodu nie "kupiom" instalacji bo dla nich to jest nie mozlwie by dzialalo, tak samo ze ziemia jest okragla. Rynek nasycil sie juz 20tysiacami instalacji i na tym koniec, ewentualnie jeszcze koscioly zaloza i plebanie, to wszystko kraju cebulakow i cwaniakow ;)
IXI |
A czy instalatorzy już podnieśli ceny o 30 procent (czyli o wielkość wynikłej z dotacji)?
MojaPV |
to jest skandal!! - natychmiast należ cebulakom nakazać brać kredyty!
dany2451 |
Mam dach na zachód i tylko VAT mnie powstrzymuje od montażu na gruncie na dach muszę dać 4.3kw a grunt 3.6kw i dlatego ciagle czekam az sie to zmieni bo u mnie trchnicznie lepiej na guncie powinni to brac pod uwage

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...