Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II

Nadal sporo środków na dofinansowanie w programie Prosument II
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wartość wniosków złożonych w pierwszym dniu realizacji programu EKOkredyt Prosument II odpowiadała niemal 1/3 całego budżetu programu. W kolejnych dniach Bank Ochrony Środowiska przyjmował już mniej wniosków, a dla chętnych do skorzystania z dofinansowania w formie preferencyjnych kredytów z dotacją na montaż domowych mikroinstalacji OZE jest nadal sporo funduszy.

W pierwszym dniu naboru wniosków w programie EKOkredyt Prosument II, czyli w ubiegły poniedziałek, BOŚ Bank przyjął aplikacje zakładające dofinansowanie na łączną sumę 13,3 mln zł, podczas gdy budżet całego Prosumenta II ustalono na 40 mln zł, z czego 12 mln zł przydzielono na dofinansowanie w formie dotacji.

Wiele wskazywało wówczas na to, że pieniądze z Prosumenta II mogą rozejść się już w pierwszym tygodniu naboru. W kolejnych dniach BOŚ przyjmował już jednak mniej wniosków, a na koniec ubiegłego tygodnia wartość złożonych aplikacji wynosiła w sumie 19,57 mln zł, co stanowi niemal połowę całego budżetu programu.

Jak informuje BOŚ, przeciętna wartość wniosków oscyluje wokół 38 tys. zł., a zainteresowanie potencjalnych beneficjentów skupia się na technologii fotowoltaicznej.

Prosumenci będący beneficjentami dofinansowania w ramach udzielonego kredytu i dotacji – łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – mogą dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Chodzi o źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane mikroinstalacje mają służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, są przekazywane Bankowi Ochrony Środowiska przez NFOŚiGW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zwęglona zielona pyra |
szukanie "głupich na lato"
Marv |
Te cebulaki z ciemnogrodu nie "kupiom" instalacji bo dla nich to jest nie mozlwie by dzialalo, tak samo ze ziemia jest okragla. Rynek nasycil sie juz 20tysiacami instalacji i na tym koniec, ewentualnie jeszcze koscioly zaloza i plebanie, to wszystko kraju cebulakow i cwaniakow ;)
IXI |
A czy instalatorzy już podnieśli ceny o 30 procent (czyli o wielkość wynikłej z dotacji)?
MojaPV |
to jest skandal!! - natychmiast należ cebulakom nakazać brać kredyty!
dany2451 |
Mam dach na zachód i tylko VAT mnie powstrzymuje od montażu na gruncie na dach muszę dać 4.3kw a grunt 3.6kw i dlatego ciagle czekam az sie to zmieni bo u mnie trchnicznie lepiej na guncie powinni to brac pod uwage

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...