Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu

Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu
Fot. Windlab
REKLAMA

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas poinformował o budowie pierwszej na świecie  jak zapewnił – przemysłowej elektrowni hybrydowej, łączącej wytwarzanie z elektrowni wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, którego nadwyżki będą gromadzone w zainstalowanych na miejscu magazynach energii.

Projekt o nazwie Kennedy Energy Park, którego celem jest uzupełnienie produkcji energii wiatrowej fotowoltaiką i magazynami energii, powstanie w miejscowości Flinders Shire w australijskim stanie Queensland.

W jego skład wejdą elektrownie wiatrowe o mocy 43,2 MW – w tym celu Vestas dostarczy turbiny V136-3,6 MW, a także zainstalowany na jednoosiowych trackerach system fotowoltaiczny o mocy 15 MW oraz litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 4 MWh. Całość ma kosztować 160 mln dolarów.

Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na przyszły rok. Budowa ma zająć 12 miesięcy. Tylko wiatraki mają produkować w skali roku 210 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu około 35 tys. australijskich gospodarstw domowych.

Całością ma zarządzać oprogramowanie, które dostarczy duński producent wiatraków. Vestas będzie jednocześnie serwisował elektrownię w ramach 15-letniego kontraktu AOM 4000, który obejmie nie tylko utrzymanie wiatraków, ale również paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz pozostałych urządzeń wchodzących w skład hybrydowej elektrowni.

Vestas zapowiada, że wraz  firmą Windlab, z którą realizuje ten projekt, podzieli się doświadczeniami i efektami pracy hybrydowej elektrowni – poprzez rządową Australijską Agencję Energii Odnawialnej (ARENA) – aby w ten sposób przyczyniać się do realizacji kolejnych tego typu instalacji.

Windlab, który działa na rynkach OZE w Australii, Nowej Zelandii, RPA i Ameryce Północnej posiada projekty na 6,7 GW, z czego elektrownie o mocy 1 GW zostały już uruchomione lub znajdują się na etapie budowy.

Australijska firma chce rozbudować Kennedy Energy Park, w którym w pierwszym etapie powstanie hybrydowa elektrownia realizowana razem z Vestas, docelowo do mocy 1,2 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...