Carrefour w Zgorzelcu będzie zasilany hybrydową instalacją OZE

Carrefour w Zgorzelcu będzie zasilany hybrydową instalacją OZE
Fot. Greenenerga
REKLAMA

Na dachu hipermarketu Carrefour w Zgorzelcu powstała hybrydowa instalacja wykorzystująca technologię fotowoltaiczną i wiatrową. Jej eksploatacja pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak tego rodzaju hybrydowe układy OZE mogą zaspokajać zapotrzebowanie na energię dużych, komercyjnych obiektów, których dachy to idealne powierzchnie na panele fotowoltaiczne czy małe wiatraki. 

Inwestycja na dachu zgorzeleckiego hipermarketu skutkowała montażem instalacji fotowoltaicznej złożonej z 86 modułów o łącznej mocy 23,65 kWp, które zostały ustawione w pięciu sekcjach w kierunku południowo-zachodnim, na konstrukcjach o nachyleniu 15 stopni. Do tego zainstalowano 16 małych turbin wiatrowych o łącznej mocy 16 kW. Zamontowano je na specjalnie zbudowanej w tym celu konstrukcji, na skraju dachu zgorzeleckiego hipermarketu.

Inwestor szacuje, że generacja z tych instalacji pokryje ok. 3 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną hipermarketu.

– Połączenie obu technologii zapewnia nam prąd zarówno w dzień, jak i w nocy. Turbiny wiatrowe bardzo ładnie prezentują się na elewacji hiepermarketu i pokazują mieszkańcom Zgorzelca, że naszej firmie zależy na poszanowaniu środowiska naturalnego i pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Nowo powstała instalacja doskonale wpisuje się w nasza politykę oszczędzania energii elektrycznej i obniżania kosztów eksploatacyjnych w sklepach sieci Carrefour. Równocześnie nasze działania zbiegają się z unijnymi dyrektywami redukcji emisji CO2 – komentuje Maciej Szymański, krajowy senior manager działu utrzymania technicznego w Carrefour, odpowiedzialny za utrzymanie wszystkich formatów sklepów i galerii handlowych Carrefour w Polsce.  

Inwestycja jest traktowana jako pilotażowa i ma posłużyć do pomiarów uzyskiwanej produkcji energii, zwłaszcza w zakresie turbin wiatrowych. Udział autokonsumpcji energii będzie można z czasem zwiększyć, dokładając np. kolejne moduły fotowoltaiczne.

Hybrydową instalację OZE dla Carrefour w Zgorzelcu zrealizowały dwie firmy – Greenenerga Polska oraz Silesia Bautechnik.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl Magdalena Łukaszewicz z firmy Greenenerga, na obecnym etapie główne korzyści dla inwestora to zdobycie praktycznej wiedzy na temat autoprodukcji energii elektrycznej z OZE. – W przyszłości pierwszoplanowe, obok korzyści finansowych, są korzyści wizerunkowe i środowiskowe. Carrefour Polska jest liderem w kreowaniu postawy świadomości społecznej i zachowań proekologicznych. Chce w ten sposób minimalizować swój wpływ na otaczające je środowisko naturalne, wykorzystując potencjał swoich sklepów i ich lokalizacji – komentuje Magdalena Łukaszewicz.  
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tim |
Brawoo!! Oby inne energochłonne obiekty poszły w tym kierunku
ziomalewski |
w końcu cos sie dzieje w tym kraju _ zaczynamy produkować zieloną energie
znawca oze |
niesamowite, myślę że to właśnie oni tzn. supermarkety sprawią że nie będziemy płacili kar. Oby tak dalej
Luis |
Szkoda ze to tylko 3 proc.calkowitego zapotrzebowania.
Adm |
Wielkie halo za 3% energii. Byle jaki audyt dałby więcej.
micz |
poczekaj jak zobaczą, że to działa to dołożą na 30%
Marek |
To bardzo dobrze że takie instalacje powstaja.To chyba pierwsza instalacja OZE na dachu hipermarketu w Polsce, oby było ich więcej.
Marek |
To bardzo dobrze że takie instalacje powstaja.To chyba pierwsza instalacja OZE na dachu hipermarketu w Polsce, oby było ich więcej.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...