50 proc. energii z węgla w roku 2050? "Życie wprowadzi radykalną korektę"

50 proc. energii z węgla w roku 2050? "Życie wprowadzi radykalną korektę"
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wczoraj podczas odbywającego się we Wrocławiu III Kongresu Energetycznego minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że zredukowanie udziału węgla w polskim miksie wytwarzania do poziomu 50 proc. będzie możliwe, ale dopiero w połowie XXI wieku. Minister zaznaczył przy tym otwarcie na innowacje w energetyce, a jako największe wyzwanie wskazał wdrożenie efektywnej technologii magazynowania energii. Sceptycznie o prognozie przedstawionej przez szefa ME wypowiedzieli się prof. Jan Popczyk i dr inż. Wojciech Myślecki.

Rząd nadal nie opracował długookresowej strategii energetycznej, w ramach dokumentu o nazwie Polityka energetyczna Polski do roku 2050, w którym ma określić rozwój krajowego miksu energetycznego.

Wczoraj we Wrocławiu minister Tchórzewski zapewnił, że do tego czasu udział węgla spadnie z obecnych około 85 proc. do poziomu 2050, przy czym ocenił, że w roku 2030 węgiel może odpowiadać za około 75 proc. produkcji energii elektrycznej.

Minister nie podjął się przy tym oceny, jakie źródła i w jakim stopniu jego zdaniem uzupełnią wówczas krajowy miks wytwarzania.

Szef ME potwierdził, że kierowany przez niego resort nie zamierza forsować budowy nowych elektrowni węglowych po sfinalizowaniu obecnie prowadzonych projektów. Zaznaczył jednak, że starsze elektrownie węglowe nie będą wyłączane, ale będą przechodzić modernizację. – Nie stać nas na to, aby zużyte elektrownie odstawić – mówił.

Krzysztof Tchórzewski ocenił, że również około 2050 roku polska energetyka powinna spełniać wskazywane przez Brukselę kryterium maksymalnej emisyjności na poziomie 550 g CO2/kWh.

Przyjęcie przez Unię Europejską kryterium emisji poniżej 550 g CO2/kWh jako warunku subsydiowania produkcji energii w praktyce może wyeliminować polskie elektrownie węglowe – także te nowo budowane – z możliwości wsparcia w ramach rynku mocy, co może zniweczyć plany polskiego rządu planującego wdrożenie takiego mechanizmu pomocy dla krajowej energetyki.

Minister energii zapewnił jednak, że negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zgody na wdrożenie w Polsce rynku mocy, który obejmie wysokoemisyjne elektrownie węglowe, idą w dobrym kierunku i są na finiszu. Ocenił, że unijni urzędnicy wykazują w tej materii zrozumienie.

Minister Tchórzewski zapewnił jednocześnie, że dzięki uzgodnieniom z KE w końcu będzie można rozpocząć, wcześniej kilkukrotnie odkładane, procedowanie w Sejmie projektu ustawy o polskim rynku mocy. Pierwsze czytanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Odnosząc się do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, minister Tchórzewski we Wrocławiu po raz kolejny odniósł się do Niemiec, wskazując na coroczne koszty niemieckiego systemu wsparcia na poziomie około 25 mld euro i mówiąc o „buncie” niemieckiego społeczeństwa wobec Energiewende.

Ocenił przy tym, że rozwojowi OZE w Polsce powinien towarzyszyć rynek mocy, który zapewni funkcjonowanie systemu energetycznego w sytuacji ograniczonej produkcji z elektrowni wiatrowych czy słonecznych.

Zaznaczył, że w systemie, w którym w roku 2030 – zgodnie z ustaleniami Unii Europejskiej – OZE ma odpowiadać za 27 proc. miksu energii – jego zdaniem niemożliwe będzie funkcjonowanie energetyki bez rynku mocy.

Z drugiej strony wiemy, że nie zatrzymamy postępu (…) Tak samo organizatorzy pierwszych sieci komórkowych nie przewidywali sami, co się stanie w związku z postępem technologicznym. I tutaj też, daj Boże, żeby postęp technologiczny pomógł nam zmniejszyć koszty energii i koszty dostarczenia. (…) Musimy być otwarci na innowację, bo ona obniża nam koszty.

Mówiąc o innowacjach w energetyce, minister Tchórzewski wskazał na magazynowanie energii jako na „największą ambicję, o którą walczy cały świat”, dodając, że Polska powinna włączyć się w prace nad stworzeniem efektywnych magazynów energii.

Minister Tchórzewski zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska pozytywnie ocenia warunki stworzone przez polski rząd dla energetyki prosumenckiej, które stymulują u prosumentów optymalizację autokonsumpcji produkowanej przez nich energii.

„Życie wprowadzi radykalną korektę”

Biorący udział w panelu dyskusyjnym podczas III Kongresu Energetycznego prof. Jan Popczyk odnosząc się do prognozy ministra Tchórzewskiego na temat 50-procentowego udziału węgla w krajowym miksie energii w roku 2050, ocenił, że „życie wprowadzi radykalną korektę”.

Prof. Popczyk zaznaczył przy tym, że energia elektryczna będzie stawać się w coraz większym stopniu domeną również ciepłownictwa i transportu.

Znaleźliśmy się w absolutnie nowym środowisku technologicznym i ekonomicznym, gdzie rządzą koszty krańcowe i uniknięte, a nie koszty przeciętne tak jak to było dotychczas. To powoduje, że tu nas czeka szok – komentował prof. Popczyk.

O rynek energii elektrycznej w 2040 i jeszcze bardziej w 2050 r. będą walczyć podmioty i gracze krajowi – o ten sam rynek, który będzie mieć 180 TWh. Jacy będą to gracze? 80 tysięcy górników być może spotka się na ulicy z milionem rolników – po stronie rolnictwa 2-3 tys. MW w elektrowniach gazowych klasy 1 MW i 1000 MW w mikroelektrowniach gazowych klasy 10-50 kW – tam mamy potencjał 24 TWh, czyli równowartość 10 mln ton węgla – mówił prof. Popczyk.

Dr inż. Wojciech Myślecki, przewodniczący zespołu nowoczesnych technologii wytwarzania energii przy NCBR oraz członek rady nadzorczej KGHM, odnosząc się do prognoz ministra Tchórzewskiego, ocenił, że do roku 2070 węgiel całkowicie zniknie z energetyki.

Odnosząc się sceptycznie do pomysłu budowy dużych bloków węglowych, skrytykował inwestycję w Ostrołęce, uznając ją za „duży błąd”.

Racjonalna analiza pokazuje, że ten blok się nigdy finansowo nie domknie i pogorszy dodatkowo sytuację innych bloków, które są budowane, ponieważ te bloki będą pracowały w tym samym paśmie energii. Nie są to bloki mocy – ocenił, wskazując, że w miejsce dużego bloku w Ostrołęce powinny powstać „jednostki regulacyjne”. – W Polsce nie mamy problemu energii, mamy problem mocy w systemie energetycznym – wskazał.

Źródła fotowoltaiczne weszły na krzywą wykładniczą wzrostu wydajności równocześnie przy spadku ceny krańcowej wytwarzania jednostki energii z tych źródeł. To jest siła, której nikomu jeszcze nie udało się pokonać, bo tak było z mikroprocesorami, że na początku wszyscy się z tego śmiali (…) tak było z telefonami komórkowymi (…) To siły, które w tej chwili zadecydują o kształcie energetyki za kilkadziesiąt lat, one na pewno wygrają. Ta energetyka będzie inna niż sobie wyobrażamy. Nie zaryzykowałbym więc tworzenia żadnego miksu energetycznego w tej chwili – ocenił dr Myślecki.

Mówiąc o potrzebach polskiej energetyki, ocenił, że powinna ona łączyć kwestie bezpieczeństwa i otwarcie się na nowe technologie.

Polska polityka energetyczna powinna być otwarta i pokorna w stosunku do rzeczywistości, której do końca jeszcze nie rozpoznaliśmy – ocenił dr Myślecki.

Przewodniczący zespołu nowoczesnych technologii wytwarzania energii przy NCBR poddał też w wątpliwość budowę dużej elektrowni jądrowej, która bazowałaby na aktualnie dostępnej technologii. – Nie spieszyłbym się z decyzją o budowie. To może być ogromne ryzyko ekonomiczne – zwrócił się do ministra Tchórzewskiego, oceniając, że za 15 do 20 lat może pojawić się nowa technologia w energetyce jądrowej, która pozwoli na budowę mniejszych, samochłodzących się bloków.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (29)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
ten zabytek zaraz się rozpadnie, powinno go schować do jakiejś szafy :)
Wiatrakowiec |
Szkoda czytac tego co ten pseldo minester mowi....
,, |
do MojaPV - "coroczne koszty niemieckiego systemu wsparcia na poziomie około 25 mld euro i mówiąc o „buncie” niemieckiego społeczeństwa". Wysłanniku ME gdzie i kiedy były te protesty, jak przejawia się bunt. Piszę do Ciebie bo minister zapewne jest na mszy.
MojaPV |
Panie Profesorze Popczyk jak Pan chce utrzymywać milion rolników z tych 24 TWh to przestaje dziwić koszt energii z biogazu...
Daniel |
Tchórzewski vel Tchórz - kończ waść, wstydu oszczędź!!!
TT |
Zakładam się, że do 2050 kraje rozwinięte o węglu będą wiedzieć tylko z przekazów historycznych, a takim jak ten ze zdjęcia już dziś współczuję, że nie doczekają tych zmian. Całe szczęście, że świat ich nie słucha, a postęp omija zabetonowane umysły.
sol |
Nie zazdroszczę ministrowi Tchórzewskiemu. Wdepnął w bagno, a tych którzy mogą mu pomóc sam odpycha. Jeszcze kilka lat temu sam myślałem, że w podstawie będą kopaliny, ale to przeszłość. OZE plus magazyny, to będzie przyszłość. Kiedyś dorożkarze to też była silna grupa zawodowa.
MojaPV |
Oczywiście, że kiedyś paliwa kopalne nie będą stanowiły takiego udziału w mixie jak teraz - podobnie jak wiadomo, że kiedyś człowiekowi nie wystarczą oze by móc zaspokoić zapotrzebowanie na energię związane z rozwojem. Natomiast pewne jest, że paliwa kopalne jeszcze długo będą stanowiły główne źródło energii na świecie - niewiele pawianów wie na ten przykład, że nawet obecnie więcej mocy węglowych jest budowanych niż wyłączanych. Proszę porównać ile energii pierwotnej obecnie pozyskuje się z paliw kopalnych a ile z PV i wiatru - wie jakiś pawian?
,, |
Do MojaPV - czy obrażanie to nauka Kościoła, czy poczyniłeś lekcje na Różańcu do granic. Dyskurs Panie MojaPV z pawianami do niczego Pana nie doprowadzi, pawiany nie rozmawiają, zmień Pan otoczenie.
sol |
@MojaPV. Pawiany podobno tylko raz do roku mówią ludzkim językiem, ale to jest 24 grudnia. Ale do rzeczy. To, że globalnie powstaje więcej jednostek energetycznych na paliwa kopalne jest związane z nierównomiernym rozwojem. Przecież to oczywiste, że jeżeli masz do wybrania OZE i węgiel czy ropę, to sięgniesz po OZE. To jest kwestia ekonomiczna, a nie techniczna. Okres przejściowy będzie trwał dłużej w państwach biednych, ale uwierz mi że jest to droga jednokierunkowa. A przy okazji - sojusznicza Ukraina zaproponowała zakup przez Polskę elektrowni atomowej "Chmielnicki". I ciekawe co na to nasz rząd?
TT |
@MPV- piszesz coś o czym sam nie masz pojęcia. Czy wiesz ile ludzi umarło na świecie od grypy kiedy jeszcze nie było lekarstw- wiesz. Dziś jesteśmy w miejscu kiedy to nie technologia, a wiedza ogranicza ludzi do zmian. Mała garstka ludzi w Polsce i na świecie ma świadomość energetyczną z tym, że w Polsce to raczej kwestia oszczędności, a w krajach bogatych to już zmiany światopoglądowe i to trwałe. Wiesz, że palenie papierosów zabija, a jednak ludzie palą choć mają wybór. Z energetyką węglową jest niestety odwrotnie bo ludzie nie zauważają możliwości wyboru, a taki jeden z drugim ministerkiem wmawiają ciemnym ludziskom, że węgiel to polskie złoto, a wszystko inne to be. Zapytaj się tych, którzy zabrali do grobu skutki palenia węglem. Pisz dalej, czekamy...
alladyn-solar-batt |
,,minister Tchórzewski wskazał na magazynowanie energii jako na „największą ambicję, o którą walczy cały świat”, dodając, że Polska powinna włączyć się w prace nad stworzeniem efektywnych magazynów energii.''- kłamca,dwulicowiec, obłudnik: gdzieszkodniku gospodarczy przepisy dla Prosumentów nakladające obligo sprcjalnej (obniżonej) taryfy, któraz w ,,tzw. dolinie nocnej'' umożliwi ladowanie domowych (dzięki takiej zachęcie w postaci taryfy typu Storage czyli 130 zł/MWh+ 50% kosztów przesyłu nabywcy zobaczą sens w nabywaniu domowych magazynów energii, zaś wyłącznie masowe ich stosowanie i obecność takich magazynów na najodleglejszych krańach sieci dystrybuyjnyh stworzy krajowe zasoby ,,połykające'' szczytowe zapotrzebowania, którym nie zawsze będą w stanie sprostać zawaodowe elektrownie praujące ,,w podstawie'' ) magazynów energii. Te z kolei instalowane powszechnie powinny mieć obligo w oddaniu 20% pojemnośi do sieci w szczycie- na żądanie OSP. Właściciele korzystający z taryf typu Storage winni mieć ustawowe obligo w przyłączeniu określonej mocy PV w stosunku do pojemności zainstalowanego magazynu korzystającego z taryfy Storage. Te przepisy Panie Ministrze, Pani klamco, Panie pozorancie - powinniście mieć opracowane ZANIM pchaliście się do steru rządów, a co najmniej po miesiącu Waszego ,,rządzenia''w ukladzie większości sejmowej powinniście mieć to wpisane do Ustawy. Oczywiście osobne przepisy powinny dotyczyć magazynowania ciepła czy chłodu. Nie mniej kazrdynalna zasada - źrodlo energii jak najbliżej miejsca zużycia (minimalizacja strat w przesyle) zatem nie WASZE wielkoskalowe magazynowanie, lacz NASZE- tj. Prosumenkie/konsumenckie.
alladyn-solar-batt |
do MojaPV- skoro już tak filozofujesz o zwierzęcym pochodzeniu (wlasnej) argumentacji, to rozważ kto tutaj spiryje do przywoływanyh przez Ciebie zachowań. Czyż racjonalne jest przywoływanie argumentacji o tym ile to dziś energii pierwotnej jest zużywane z paliw kopalnych w porównaniu z energią ze źródeł odnawialnych? Czyż to zozumna argumentaja zważywszy jaki (jakiej wielkośći) kapitał ogólnoświatowy był od KILKUSET lat pompowany w to, by uzaleznić konsumentów na całej ziemi od korzystania z paliw kopalnych?Czy można rozumnie argumentować i porównywać potencjal finansowany i technologiczny związany z kopalinami paliwowymi rozwijany od kilkuset lat z potenccjalem, dla którego kolebką pomysłu stały się lata siedemdziesiate XX wieku (PV, nowoczesne technologie dla wiatru, geotermia etc. ) zaś nakłady ogólnoświatowe na całość dziś nazwaznego OZE to naet nie pół promila sum wyłozonych na kopaliny energetyczne. Oczywiście zaraz odezwie się ,,mądry'' co podniesie, że elektrownie wodne znane są od circa 150 lat- nie mniej byl to okres kiedy nawet jeszcze nie myślano o pojęciu OZE i konkurowaniu z kopalinami. W moim odczuciu to bezrozumne wystapienie, tromtadracyjna argumentacja. Jak już chcesz ,,zejść na ziemię'' zeswego własnego zauroczenia to porównaj nakłady korporacji finansowych NADAL wykładane na wydobyie kopalin- nośników energii z wartością nakładów wydatkowanych na rozwój OZE - to pogadamy o realiach, nie zaś o afektah. O afektach wolę z kobietą.Bez urazy.
sol |
@Alladyn. Na dzisiaj mamy 80 tyś. górników szantażujących całą RP. I o to chodzi? To też jest kasta nadzwyczajna? To jest bezpieczeństwo energetyczne?
Windturbiness |
Do Mojapv@ jaki ty jesteś płytki w postrzeganiu swiata i niedorozwiniety intelektualnie to mi ciebie szkoda ,proponuje zobacz jak fukcjonuje swiata poza twoim grajdołem .
ElektrowniaPV |
@alladyn Jak sam widzisz nikt nie odpowiedział na moje pytanie - z pewnością domyślasz się dlaczego. Bo albo nikt jej nie zna (karmiony propagandą) albo nawet jeśli zna to głupio mu odpowiedzieć. A co do samego porównania? a niby czemu nie? Skoro możesz w komentarzach przeczytać, że to bzdura, że swiat jeszcze długo będzie bazował na paliwach kopalnych to czemu tego nie zweryfikować z faktami?
MojaPV |
@TT "Dziś jesteśmy w miejscu kiedy to nie technologia, a wiedza ogranicza ludzi do zmian." - poważnie? a coś takiego jak koszty ? słyszałeś o czymś takim ?
ElektrowniaPV |
@Windturbines Dzięki ale Twój grajdoł mnie nie interesuje.
zyrandol |
Smutne jest to ,że człowiek ,którego za 10-15 lat nie będzie snuje famagorie na temat roku 2050. Panie Ministrze czy pan nie umie czytać i nie wie Pan po ile w Niemczech kontaktuje się energię z OZE na następne 20 lat. To Panu podpowie to 168 pln/MW/h Dla Niemców to grosze. Tylko dla naszego skansenu będą ją sprzedawać pięć razy drożej. Ale co to Pana obchodzi Pana już nie będzie. To doraźna polityka niszczy Polskę.
zyrandol |
Smutne jest to ,że człowiek ,którego za 10-15 lat nie będzie snuje famagorie na temat roku 2050. Panie Ministrze czy pan nie umie czytać i nie wie Pan po ile w Niemczech kontaktuje się energię z OZE na następne 20 lat. To Panu podpowie to 168 pln/MW/h Dla Niemców to grosze. Tylko dla naszego skansenu będą ją sprzedawać pięć razy drożej. Ale co to Pana obchodzi Pana już nie będzie. To doraźna polityka niszczy Polskę.
TT |
@MPV- koszty, tylko zapomniałeś napisać po czyjej stronie. Każdy z nas inwestuje swoje lub kredytuje, a te marne państwo pasożytuje na podatkach nie dając nic w zamian. Mimo tego zmiany będą postępowały wbrew twej wyobraźni.
ElektrowniaPV |
@TT ciekawa teza w ustach kogoś kto domaga się dopłat do swojego biznesu.
TT |
@EPV- a głowa cię dzisiaj przypadkiem mocniej nie boli.
Kostuch |
Chyba powinno być : „śmierć wprowadzi korektę” precz dziady, zegar biologiczny tyka
Taraban |
@Kostuch: trafiłeś w sedno- tyle że zanim śmierć to wcześniej będą kosy na sztorc obróone.
ProfZbieraczZnaczków |
@MojaPV. NIe wiesz o czym mówisz i czepiasz się Popczyka, choć do jego wiedzy to ci chłopie jeszcze daleko. ROlnictwo nie musi żyć z biogazowni, substrat do biogazowni może być ( i często u nas jest) produktem ubocznym produkcji rolniczej. Dziś kukurydza sprzedawana jest na ziarno, a pozostałość (znacznie więcej wagowo) moze być przeznaczana jako sobstrat do biogazowni. Rónież nieużytków mamy tysiące hektarów, wystarczy, że rolnik dostanie energię za posianie tam (i zebranie) jakiejkolwiek niewymagajacej rośliny o dużym przyroście masy i wszyscy będą zadowoleni. Nie przewiduje wojen ulicznych górnicy-rolnicy, mądre prawo (niech tylko zmieni się ta ekipa za 2 lata) da i jednym i drugim prawo do życia. Tyle że węgiel trzeba zwijać a biogazownia (oraz PV i magazyny energii) rozwijać. Min Tchórz mówi co mu każą bo jest politykiem i to słabym, zniknie jak wielu po 1989, bez pretekstu do zapamiętania go.
Prawda |
Tchórzewski oszołom mówi to co wyborcy PIS`u chcą usłyszeć - Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
Ksiądz |
Górnicy już przegrali - ale póki PIS żadzi będzie wszytsko robił żeby tych oszołomów nie denerwować... czyli będzie dopłacał do nierentownych kopalń węglowych. To tak jakby dziś z naszych podatków dopłacano do budek telefonicznych TPSA i telewizorów kineskopowych - bo to się niby opłaca :)
Maria |
Jaki Kraj takie OZE!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...