HEAL: Koszty spalania węgla to 40 mld dolarów rocznie

HEAL: Koszty spalania węgla to 40 mld dolarów rocznie
Fot. Enea
REKLAMA

Za przestarzałą technologię wytwarzania energii ze spalania węgla polski podatnik płaci wysoką cenę. Skutkuje ona nie tylko zanieczyszczonym powietrzem, ale także zewnętrznymi kosztami zdrowotnymi, opiewającymi na kwotę ok. 40 miliardów dolarów rocznieocenia polski oddział organizacji Health and Environment Alliance (HEAL).

HEAL przypomina, że tylko w Polsce z powodu wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera prawie 50 tys. osób rocznie. Koszty zewnętrzne, czyli wszystkie koszty, na które składają się choroby wywołane zanieczyszczeniami powietrza, związane ze spalaniem paliw kopalnych w Polsce, opiewają nawet na 40 mld dolarów.

Jak czytamy w nowym raporcie HEAL pt. "Ukryte koszty. Jak wycofanie dotacji do paliw kopalnych poprawi zdrowie publiczne", kwota 40 mld dolarów porównywalna jest do sumy potrzebnej na budowę ok. 34 nowych szpitali lub zapewnienie pensji dla ok. 30 tys. lekarzy.

Dotowanie spalania paliw kopalnych, w przeciwieństwie do kondycji służby zdrowia w niektórych państwach grupy G20, ma się dobrze. Rządy państw G20 w roku 2014 przekazały 444 mld dolarów w ramach dopłat dla sektora paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu. Jednocześnie spalanie paliw kopalnych w tym samym roku – wskutek emisji szkodliwych zanieczyszczeń powietrza – doprowadziło do powstania kosztów zdrowotnych w kwocie średnio sześciokrotnie większej, wnoszącej ok. 2,76 biliona dolarów – komentuje Health and Environment Alliance.

HEAL ocenia, że w Polsce wskaźnik ten był dużo wyższy – koszty związane z zanieczyszczeniami powietrza przekroczyły kwoty dopłat aż 26 razy, tzn. prawie 40 mld dolarów kosztów wobec 1,5 mld dopłat.

Kwota przedstawiona w raporcie i tak jest mocno niedoszacowana, ponieważ bierzemy pod uwagę monetyzację przedwczesnych zgonów, a pomijamy hospitalizację związaną z chorobami, spadek produktywności czy koszt utraconych dni pracy – tłumaczy Marlena Kropidłowska-Okraska z HEAL.

Z punktu widzenia zdrowia publicznego niezbędne jest stopniowe odchodzenie od szkodliwych, zanieczyszczających powietrze i środowisko sposobów pozyskiwania energii oraz inwestowanie w źródła odnawialne, znacznie mniej degradujące zdrowie człowieka. Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, także z produkcji energii elektrycznej przyniesie pozytywne konsekwencje dla nas wszystkich – komentuje Weronika Michalak z HEAL.

Cytowany przez HEAL prof. Michał Krzyżanowski z King’s College London stanowczo twierdzi, iż „istnieje pilna potrzeba transformacji energetycznej w kierunku rozwoju źródeł energii przyjaznych zdrowiu i jednoczesnego wycofywania spalania węgla”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
maturzysta |
40 mld pensja dla 30 tys. lekarzy? Rozumiem że na rok. Więc miesięcznie taki lekarz zarabia 111 tyś dol?
jasiek |
O ile niską emisję czuję w zimie to prąd jest produkowany przez cały rok a w lecie zanieczyszczeń z elektrowni węglowych nie widać ani nie czuć. Czyli jeśli nawet takie zanieczyszczenia są emitowane to są to chyba niewielkie ilości.
MojaPV |
Tak, tak pierdoły produkowane na zamówienie zagranicznych donatorów HEAL (m in. fundacje kierowane przez Duńskich czy niemieckich polityków związanych z organizacjami zielonych). Rzekome koszty większe niż rocznie przeznaczamy na służbę zdrowia czyli większe niż ze wszystkich innych powodów razem wziętych - mówiąc prościej wzięte z sufitu.
Seb |
Nie ma porównania do pierdół i toksycznych gazów produkowanych przez oszołoma Witczaka. Można by wręcz zbudować biogazownie szczytową.
Dawid |
wungiel już umarł śmiercią naturalną :) Koszty wydobycia i przygotowania przeyższają 2-3 krotnie OZE i Gaz
SPS |
@jasiek: chodzi o to żeby zredukować zużycie węgla w ogóle, zarówno w przemysłowej produkcji energii jak i w użytku domowym. Promocja źródeł odnawialnych i innych nowoczesnych technologii (np. pomp ciepła) spowoduje ich upowszechnienie i spadek cen. Za tym pójdzie zwiększona dostępność dla "Kowalskiego". Takie rzeczy nie dzieją się od razu, na to potrzeba lat ale od kierownictwa kraju zależy czy to będzie lat 10-15 czy 30-40. Życzmy PL żeby udała się tak pierwsza opcja.
Wykształciuch |
Jestem przeciwny dotowaniu energetyki z paliw kopalnych, ale takie bzdury, że utrzymanie lekarza kosztuje przeciętnie 400 tys. zł miesięcznie albo że wybudowanie szpitala kosztuje zwykle tyle, co cała zabudowa 10-tysięcznego miasteczka, to można wciskać przedszkolakom. Nie ludziom, którzy skończyli liceum, a i po studiach jest wielu czytelników. Fake news.
SPS |
@ wykształciuch: jako wykształciuch powinnieneś chcieć zadać sobie trudu do sprawdzenia informacji. W raporcie jest 1.5mld $$ (40mld w artykule to pomyłka) czyli jakieś 15tys zł na miesiąc na lekarza.
ElektrowniaPV |
@SPS czyli taki "głuchy telefon" ?;) oj tam 1,5 mld czy 40 mld można nawet 148 mld napisać! i tak nikt tego nie sprwdzi i nie zweryfikuje prawda? Po co się ograniczać!
Seb |
Dobrze że Wieprzak zawsze taki udokumentowany, jak pisze pod innymi nickami na tym forum i ktoś zada konkretne pytanie to zaraz że od Tuska albo Schetyny ktoś jest, i w ogóle KOD :):):):):):):):):):):):):):):):):) To jego argumenty
MojaPV |
@Serb Za to pawiany widzą wszędzie PiS :) lub jakiegoś mitycznego witczaka :) więc zastanów się kogo reprezentujesz :D
Seb |
Ja nie reprezentuje nikogo, a na pewno nie PO i Petru ale ty na pewno reprezentujesz PiS i Tchórzewskiego, pawanie :) środki na odchudzanie już bierzesz? Bo twoja gałąź zaczyna skrzypieć.
ElektrowniaPV |
@Serb a to się nożyce odezwały :) po uderzeniu w stół haha :D
Seb |
Fałdy tłuszczu ci zafalowały chciałeś powiedzieć PawiankuPR?;)
MojaPV |
@Serb Fałdy tłuszczu? pieszczotliwe określenia? Ach tak! przypomina mi się jak was widziałem w lesie gdy szukaliście trufli :D
Seb |
No nie wiem co ty tam z Tchórzykiem znalazłeś u Szyszkowca w tym lesie, to mogły być ale wasze własne trufle, w pijackim amoku :) W lustro nie patrzysz? zasapiesz się na śmierć na tych schodach sejmowych

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...