Startuje dofinansowanie na mikroinstalacje w programie EKOkredyt Prosument II (wywiad)

Startuje dofinansowanie na mikroinstalacje w programie EKOkredyt Prosument II (wywiad)
Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku. Fot. BOŚ Bank
REKLAMA

Rusza nabór wniosków dofinansowanie domowych mikroinstalacji  w programie EKOkredyt Prosument II. BOŚ Bank będzie przyjmować wnioski od potencjalnych beneficjentów dzisiaj od godziny 10.30. O programie Prosument II oraz o efektach realizacji pierwszej edycji Prosumenta informuje w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.

Gramwzielone.pl:Jakie są efekty realizacji poprzednich edycji programu Prosument przez BOŚ?

Anna Żyła, BOŚ: – Bank zawarł ponad 2 tys. umów kredytowych w ramach pierwszej edycji EKOKredytu Prosument na kwotę 98 mln zł, w tym 39 mln zł przeznaczono na wypłaty dotacji. Moc sfinansowanych instalacji przekroczyła 12 MW mocy elektrycznej i 600 kW mocy cieplnej. Średnia moc instalacji fotowoltaicznej wyniosła 5,7 kW.

Ile wniosków nie zostało pozytywnie rozpatrzonych i nie otrzymało dofinansowania?

– Było to około 30 proc. wniosków.

W poprzednich edycjach programu Prosument inwestorzy i reprezentujący ich instalatorzy narzekali na długotrwałe procedury oceny wniosków i realizacji dofinansowania. Czy wszystkie procedury zostały sfinalizowane?

– Została do uruchomienia niewielka liczba umów – około 30, w których kredytobiorcy dotychczas nie spełnili warunków uruchomienia kredytów.

Jakie zmiany BOŚ wprowadzi w procedurach oceny wniosków w stosunku do procedur stosowanych we wcześniejszej edycji Prosumenta?

– Podobnie jak przy pierwszej edycji spodziewamy się dużego zainteresowania EKOkredytem Prosument II. Mając to na uwadze, wprowadziliśmy m.in. pewne zmiany w procesie obsługi wniosków i obiegu dokumentów. Z klientami w stałym kontakcie jest dedykowany zespół ekologów BOŚ w ramach tzw. gorącej linii – kontakty telefoniczne do naszych ekspertów umieściliśmy na stronie internetowej Banku. Zależy nam na tym, żeby każdy ze składających wniosek klientów od razu dostarczył kompletną dokumentację.

Budżet programu EKOkredyt Prosument II to 40 mln zł, w tym 12 mln zł na dotacje. Do sfinansowania ilu instalacji powinny wystarczyć takie fundusze? Jakich technologii i jakiej mocy poszczególnych instalacji spodziewacie się Państwo przede wszystkim we wnioskach o dofinansowanie?

– Zakładamy, że w programie udzielimy około 1400-1500 dofinansowań. Spodziewamy się, że – podobnie jak poprzednio – będą to głównie instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Mając jednak na uwadze, że obecnie można uzyskać wsparcie także dla inwestycji produkującej wyłącznie energię cieplną, oceniam, że udział pomp ciepła będzie większy niż w poprzedniej edycji programu Prosument.

W informacjach o założeniach programu Prosument II zaznaczono kwestię nieprzewymiarowania instalacji. 

– Nie stawiamy warunku nieprzewymiarowania instalacji. Zarówno w tej, jak i poprzedniej edycji programu Prosument wielkość instalacji wynika z projektu, przygotowanego przez projektanta posiadającego stosowne uprawnienia i on bierze odpowiedzialność  za właściwy dobór urządzeń. My tylko podkreślamy, jakie są przeciętne zapotrzebowania w tym zakresie. Przy okazji przypomnę, że program dotyczy wsparcia dla budynków mieszkalnych.

Czy w stosunku do poprzedniego Prosumenta zmienią się zasady współpracy z NFOŚIGW? Czy obiecany budżet w wysokości 40 mln zł zostanie przekazany Bankowi od razu, czy również zostanie podzielony na transze, od których przekazywania będzie zależeć tempo realizacji wniosków?

– Budżet zostanie podzielony na transze. Istotną zmianą jest to, że będą one udostępnione Bankowi w formie zaliczek, co powinno wpłynąć na skrócenie czasu upływającego od przedstawienia w Banku dokumentów rozliczających wykonanie zadania – w tym umowy dotyczącej wprowadzania energii do sieci lub zamiennego dokumentu, zgodnie z wymaganiami Programu – do uruchomienia przelewu środków na rachunek wykonawcy konkretnego projektu.

Muszę jednak zaznaczyć, iż Bank zobowiązany jest do przeprowadzenia inspekcji 15 proc. inwestycji, co jest elementem wpływającym na termin uruchamiania środków. Ze swej strony będziemy dokładać starań, aby realizacja faktur przebiegała w sposób maksymalnie sprawny. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kościelny |
tylko kretyn weźmie ten kredyt. Chcemy dotacji tak jak parafie.
parufka |
@kościelny to nie St. Tropez ;) zainteresowanie tematem jest takie, że można się poczuć jak u lekarza "Przepraszam, kto ostatni?" :)
Bitcoinnnnn |
kościelny - zostań księdzem i załóż kościół zamiast narzekać jak typowy polaczek kredyt jest oprocentowany 1% w skali roku (co prawda dochodzi jeszcze jednorazowa prowizja 2 albo 3 %), więc to nie jest taki zwykły kredyt z banku... ale dla polaczka wystarczy usłyszeć kredyt, dorzucić tekst, że kościół ma lepiej i już ma powód żeby siedzieć na dupie i narzekać na duże rachunki za prąd. I później kretyn posądza o kretynizm normalnie myślących
Lidia |
Droga instalacja i słaby sprzęt! w dupę z taką dotacją! lepiej to robić za własne pieniądze taniej bez zbędnej idiotycznej papierologii i z lepszym sprzętem.
TTT |
Program niema uzasadnienia ekonomicznego , dlatego że z tych 30% trzeba zapłacić prowizję , podatek od dotacji , odsetki , ubezpieczenie i zostanie może 15 do 18% . Instalatorzy jak maja czekać na kasę pół roku to na pewno zawyżą ceny o min 10%, czyli zakup za gotówkę wychodzi na podobnym poziomie . Więc przy takim poziomie dotacji, opłaca się to tylko BOŚ -owi który dostanie 1500 nowych klientów i zgarnie samej prowizji 1.200.000 zł + odsetki od kredytów udzielonych z darmowej kasy ( tzn NFOŚiGW)
Gf |
W pierwszy dzień poszło 20 baniek z 40. Kto miał zarobić ten zarobi.
Aldebaran |
Szczyt bezczelności. O programie poinformowali parę dni przed startem. Jak skompletować taką ilość dokumentów w ciągu paru dni ???? Zapewne znajomi królika wiedzieli, że trzeba przygotować wnioski przed startem programu.
TOM |
@Gf nie wprowadzaj zamieszania , 20 mln poszło w pierwszy dzień ale w 2015 roku .....dziś nawet 8 nie było !!!!! Wówczas po pierwszym dniu zbierał bank wnioski przez kilka tygodni i teraz na pewno będzie podobnie a nawet wolniej......... bo ta wersja jak słusznie pisze @TTT nie opłaca się Kowalskiemu
Ksiądz |
te dotacje to jakis zart
kościelny |
liczyć nie umiecie? już TTT wszystko przedstawił. To co, nadal jesteście idiotami czy zaczelliście myśleć?

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...