Holandia zamknie wszystkie elektrownie węglowe

Holandia zamknie wszystkie elektrownie węglowe
Mark Rutte. Fot. Government of Netherlands
REKLAMA

W ramach umowy koalicyjnej nowego holenderskiego rządu, na którego czele stanie Mark Rutte, znalazł się zapis o zamknięciu do 2030 roku wszystkich elektrowni węglowych. Podobne cele przyjęło już kilka innych, czołowych gospodarek w Europie.

Obecnie w Holandii działa pięć elektrowni węglowych, z których budowa trzech zakończyła się zaledwie w roku 2015, a zainwestowali w nie europejscy potentaci rynku energetycznego – francuski koncern energetyczny Engie, a także niemieckie RWE i Uniper. Nowe elektrownie węglowe w Holandii są uznawane za "najczystsze" tego typu instalacje w Europie. Mimo to holenderski rząd nie widzi dla nich przyszłości, planująć zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030. 

Warunki umowy koalicyjnej nowego holenderskiego rządu zakładają również wprowadzenie od roku 2021 dodatkowych restrykcji w zakresie emisji z elektrowni.

Nowy holenderski rząd ma też wspierać wprowadzenie restrykcji w zakresie emisji na poziomie Unii Europejskiej, w tym poprzez ustanowienie minimalnej ceny emisji CO2. Na forum UE Holandia może również lobbować za przyjęciem celu redukcji emisji CO2 na rok 2030 – nie o 40 proc. w stosunku do emisji z roku 1990 – jak przyjęła Rada Europejska na szczycie z października 2014 r., ale o 55 proc.

Taki cel redukcji emisji CO2 do roku 2030 przyjął zresztą w ubiegłym roku holenderski parlament. Jego realizacja musiałaby się wiązać z zakończeniem wytwarzania energii elektrycznej z węgla. 

Z kolei w roku 2015 holenderski sąd stwierdził, że ówczesny rząd Marka Rutte nie podejmuje wystarczających środków zmierzających do wywiązania się Holandii z zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto, nakazując zmianę polityki ws. klimatu.

W ostatnich latach Holendrzy coraz mocniej inwestują w źródła odnawialne, co wynika z przyjętych kilka lat temu celów. W 2013 r. poprzednie holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020, co jest zgodne z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, a następnie do 16 proc. do roku 2023.

W ostatnim czasie szczególnie dynamicznie w Holandii rozwija się energetyka wiatrowa i słoneczna.

Na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Holandii wzrósł do 4,247 GW, z czego ponad 820 MW zainstalowano tylko w ubiegłym roku.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW. W ramach tych planów przyjęto, że co roku w Holandii będą organizowane aukcje dla offshore, w których będzie udostępniany potencjał na poziomie 700 MW.

W 2016 roku w Holandii powstały również instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 0,5 GW, a łączny potencjał fotowoltaiki w tym kraju przekroczył 2 GW. Ponad połowa to domowe elektrownie PV.

Jak wynika z danych Eurostatu, Holandia może mieć jednak największy problem z krajów Unii Europejskiej z wywiązaniem się z realizacji celów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W roku 2015 Holendrzy osiągnęli udział OZE na poziomie jedynie 5,8 proc. wobec celu 14 proc. na rok 2020.

Ogłaszając plany wycofania się z produkcji energii z węgla Holandia dołącza do takich krajów jak Wielka Brytania, Francja, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania, Kanada czy Nowa Zelandia, w których rządy lub czołowe koncerny energetyczne również zapowiedziały zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Paweł |
Prawdiłowo bo wungiel jest pase - jak i parowozy! :)
pros |
Jak by się opłacało w dłuższej perspektywie palić wunglem, to by nie zamykali. Prosty rachunek ekonomiczny.
elektryk |
A po 2030 roku Holendrzy w bezwietrzne, krótkie jesienno-zimowe dni będą siedzieli w ciemnych, wyziębionych domach i palili ... TRAWKĘ :) Obejmujący władzę muzułmanie będą z kolei palili kościoły - więc w ogólnym rozliczeniu emisje CO2 utrzymają się na wysokim poziomie :D
Master |
Elektryk, j@bnij się w czacie, jakby Holandia miała tylko wiatraki i pv, są mądrzejsi niż my z 10 razy
Olo |
@Master - masz rację, są mądrzejsi 10, a nawet nie bez kozery i z 100 razy, dlatego mają 10000 razy więcej imigrantów islamskich niż my ;)))
Seb |
Te pisowniki elektryki i engineery to tylko PawianPV pod różnymi nickami ... nie dajmy się wodzić temu trollowi...
elektryk |
Seb - nie dość, że oszołom - to jeszcze głupi :) wyznawca swojej spiskowej teoryjki, że to straszne ministerstwo energii ma jakiegoś straszliwego wszechagenta, który robi spustoszenie w szeregach wyznawców kultu wiatru punktując celnie i merytorycznie wypowiadane przez nich głupoty ;)))
Seb |
śmierdzi witczakiem:) nie emocjonuj się tak na tej gałęzi pawianie bo zaczynasz popuszczać powoli.
Seb |
Straszliwego agenta? ciężko otyłego półgłówka z problemami wymowy nazwać jakimkolwiek agentem, może agentem Cyfrowego Polsatu? Idź straszyć wrony :)

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...