Na Śląsku powstał „górniczo-rolniczy” klaster energii

Na Śląsku powstał „górniczo-rolniczy” klaster energii
Kris Duda, flickr cc-by

Położona w powiecie gliwickim gmina Gierałtowice utworzyła klaster energii, w który zaangażowała się m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa SA. Planowaną produkcję energii ze źródeł odnawialnych ma uzupełniać w tym przypadku kogeneracja z metanu odzyskiwanego z pobliskiej kopalni. 

Jak podaje cire.pl, w utworzenie „Klastra Energii Górniczo-Rolniczej Gminy Gierałtowice” zaangażowane są również Instytut Projektów i Analiz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii oraz spółka Control Process jako koordynator klastra.

W planach jest m.in. budowa elektrowni fotowoltaicznych, biogazowni, magazynów energii oraz infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych, ale również źródeł kogeneracyjnych bazujących na metanie odzyskiwanym z kopalń.

REKLAMA

Uczestnicy klastra dysponują ponadto dużymi odbiornikami energii o sterowanym profilu pracy, co pozwoli na wykorzystanie regulacyjności tych odbiorników do poprawy bilansowania klastra i świadczenia usług regulacyjnych. W ramach klastra planuje się również zrealizowanie sprawdzonej już w testach, interwencyjnej pracy wyspowej i zasilania gminnej infrastruktury krytycznej w odseparowaniu od sieci zewnętrznego dystrybutora – informuje cire.pl.

30 czerwca br. Gmina Gierałtowice złożyła w Ministerstwie Energii stosowny list intencyjny w sprawie utworzenia klastra energii.

Śląska gmina ma już na koncie realizację w należących do niej miejscowościach pierwszych inwestycji mających zwiększyć jej niezależność energetyczną.

REKLAMA

W Paniówkach wybudowany został kompleks energetyczny, w skład którego wchodzą agregat kogeneracyjny, produkujący energię elektryczną i ciepło na potrzeby miejscowej szkoły i pływalni, na której dachu zamontowano kolektory słoneczne.

W Przyszowicach tamtejszy ośrodek zdrowia wyposażono w pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku.

W ramach programu „Słoneczna Gmina” w gminie Gierałtowice instalacje fotowoltaiczne mają zyskać właściciele ponad 80 budynków mieszkalnych.

W kwietniu br. gmina Gierałtowice zawarła porozumienie z Jastrzębską Spółką Węglową, którego celem jest uruchomienie dostaw metanu odzyskiwanego z kopalni Budryk, z którego śląska gmina chce produkować energię elektryczną i cieplną. JSW zobowiązało się dostarczać gminie 10 metrów sześciennych metanu na minutę. Część metanu ze swoich kopalń JSW wykorzystuję już we własnych instalacjach kogeneracyjnych.

Energia uzyskana z metanu ma w pierwszej kolejności zasilić budynki użyteczności publicznej Chudowa i Paniówek.

red. gramwzielone.pl