Portugalczycy szukają w Polsce innowacji w energetyce

Portugalczycy szukają w Polsce innowacji w energetyce
Fot. EDP Renovaveis
REKLAMA

Dzisiaj w Warszawie odbywa się kolejna edycja konkursu EDPR University Challange, w którym portugalski potentat w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, EDP Renewables, szuka innowacji w energetyce zgłaszanych przez polskich studentów. O tym, jakie rozwiązania do tej pory zainteresowały Portugalczyków, w wywiadzie dla Gramwzielone.pl opowiada José Juan Canales, dyrektor zarządzający EDP Renewables w Polsce i Rumunii.

Gramwzielone.pl: – Jaki jest cel projektu EDPR University Challange?

José Juan Canales, EDPR: – Celem EDPR University Challenge było pobudzenie ducha innowacyjności i kreatywności w społeczności akademickiej, promowanie zbliżenia między środowiskiem uniwersyteckim, a światem biznesu, a także podnoszenie wiedzy na temat sektora energii odnawialnej. Nasza firma patrzy w przyszłość i chętnie organizuje tego typu inicjatywy. To najlepsza forma promocji rozwoju sektora energetycznego i inwestycja w nowe pokolenia.

Jakie są efekty ubiegłorocznej, polskiej edycji konkursu EDPR University Challange?

– Zwycięski projekt, zatytułowany „Wielkoskalowa, wielopoziomowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu” został przygotowany przez zespół z Politechniki Warszawskiej.

Drugie miejsce zajęła praca „Algorytm podziału mocy hybrydowej stacji energetycznej” zaprezentowana przez studentów z Politechniki Poznańskiej. Natomiast na najniższym stopniu podium stanęła autorka projektu „Autonomicznej stacji skuterów elektrycznych”, studentka Politechniki Warszawskiej.  

Na jakim obszarze swoją działalność w Polsce skupia EDPR i jakie posiada w naszym kraju aktywa? 

– Polska niewątpliwie jest jednym z naszych ważnych rynków. EDPR prowadzi siedem farm wiatrowych w Polsce. Chodzi o projekty Margon i Pawłowo w woj. wielkopolskim, Korsze w woj. warmińsko-mazurskim, Iłża w woj. mazowieckim, a także Radziejów w woj. kujawsko-pomorskim, a także Tomaszów i Poturzyn w woj. lubelskim. Całkowita moc farm wiatrowych zainstalowanych w Polsce przez EDPR wynosi 418 MW.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym polskiej edycji EDPR University Challange.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
Innowacje ? Proszę bardzo - choćby Leśne Gospodarstwa Węglowe. Czysta, odnawialna energia, bez angażowania pierwiastków ziem rzadkich i wysokoemisyjnych, skomplikowanych procesów wytwórczych urządzenia OZE (choćby PW, PV).
alladyn-solar-batt |
Artykuł czemu właściwie służy? Poza wymienieniem zeszłorocznych zwycięzów - ZERO zaangazowania portalu by się rozeznać i poinformować jakie były przez ten rok losy zeszłoroznych projektów. Czyli jak rozumiem w przyszłym roku napiszecie kalkę z tym, że wymienicie tegorocznych zwycięzców?
zibi |
kto szuka ten znajdzie byle nie w Polsce ha ha ha
Seb |
Niech zainwestuja w Leśne Gospodarstwa Węglowe :))))))))))))
MichałEcoLBN |
"Tomek na tropie Yeti"
MichLBN |
KOMENTARZE: A o co chodzi z tymi gospodarstwami leśnymi? Bo jak na razie,moja teoria spiskowa jest taka, że strona rządowa szuka sposobu na ograniczenie strat spowodowanych karami za niedotrzymanie zobowiązań emisyjnych do 2020 r. W tym celu, program LGW ma udowodnić, że od "dzisiaj", lasy itp. zmniejszają emisje CO2 w stopniu większym niż to miało miejsce do tej pory (właściwie przez przemianowanie i zinwentaryzowanie pewnych terenów na naturalne rezerwuary dla dwutlenku węgla). Zaraz się okaże, że "pole kukurydzy" to naturalny rezerwuar dla CO2 i że właściwie wypełniliśmy zobowiązania "emisji CO2" na 110% i o co oni się czepiają. No i powiem szczerze - bardzo dobry pomysł.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...