Prezydent przypieczętował zmiany w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska

Prezydent przypieczętował zmiany w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawyPrawo ochrony środowiska wprowadzającą zmiany w zasadach wyboru władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Decydujący wpływ na wybór kierownictwa WFOŚiGW utracą samorządy poszczególnych województw, a zyska go rząd.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza możliwość powoływania członków zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez wojewodów, jeżeli w ustawowym terminie nie uczynią tego zarządy województw albo rady nadzorcze wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy, w przypadku nieskierowania przez radę nadzorczą wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej do zarządu województwa wniosku o powołanie członków zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, to wojewoda przejmuje kompetencje w zakresie przedłożenia zarządowi województwa uzgodnionych z ministrem właściwym do spraw środowiska wniosków w sprawie powołania członków zarządu, w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli zarząd województwa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku wojewody, nie powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej zgodnie z tym wnioskiem, powołania członków zarządu WFOŚiGW dokonywać będzie wojewoda, czyli reprezentant rządu.

REKLAMA

Przedmiotowa nowelizacja ma zapewnić jednolite i sprawne działanie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz właściwą realizację ich zadań. Celowi temu ma służyć wydanie przez ministra właściwego do spraw środowiska rozporządzenia regulującego szczegółowy tryb działania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz sposobu udzielania pełnomocnictw – komentuje Kancelaria Prezydenta RP. 

Krytycznie o przeforsowanych przez PiS przepisach wypowiadała się parlamentarna opozycja oraz dotychczasowe władze niektórych WFOŚiGW, wskazując, że nowe prawo stanowi centralizację systemu finansowania ochrony środowiska, który dotąd był pod kontrolą władz poszczególnych województw. 

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli uchwałę, w której wyrazili „zaniepokojenie i dezaprobatę” dla planowanego przeniesienia kontroli nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska z samorządów województw na administrację rządową.  

REKLAMA

Samorządowcy ze Śląska ocenili m.in. że proponowane zmiany „naruszają podstawowe zasady Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej takie, jak zasadę decentralizacji władzy publicznej, podziału terytorialnego państwa, zasadę wykonywania przez samorząd zadań publicznych we własnym imieniu, a nie w imieniu jednostek administracji rządowej, podmiotowość prawną jednostek samorządu terytorialnego”.

Plany rządu skrytykował również m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe ze strony rządu, dalsze zaangażowanie samorządów, ale i samych mieszkańców. Obawiam się jednak, że plany przejęcia przez rząd wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które do tej pory były ważnym źródłem wsparcia na tego typu inwestycje, mogą zagrozić kontynuacji tych działań – powiedział marszałek woj. mazowieckiego, informując o planowanych działaniach mających na celu walkę ze smogiem.

Z kolei prezes WFOŚiGW w Olsztynie Adam Krzyśków określił rządowe propozycje jako „bardzo niebezpieczną próbę centralizacji, upaństwawiania, zawłaszczania wieloletniego dorobku samorządowego”.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

red. gramwzielone.pl