Rosjanie szykują kolejną wielką aukcję dla OZE

Rosjanie szykują kolejną wielką aukcję dla OZE
Fot. Fortum Norge

Po przeprowadzonej w tym roku akcji, w której wsparciem objęto projekty o łącznej mocy ponad 2,2 GW, na przyszły rok rosyjskie władze planują kolejną aukcję, w której chcą zakupić energię z instalacji o mocy około 1 GW.

Rosyjskie stowarzyszenie branży energetyki wiatrowej Russian Association of Wind Power Industry (RAWI) cytuje rosyjskiego ministra energetyki Alexeya Texlera, który zadeklarował ogłoszenie w 2018 roku aukcji dla OZE na około 1 GW. W tym większość, bo 899 MW ma przypaść na energetykę wiatrową, a jedynie 57 MW na fotowoltaikę.

Warunkiem przyznania wsparcia w rosyjskim systemie aukcyjnym jest większościowy udział w realizowanych inwestycjach usług i komponentów wyprodukowanych w Rosji.

REKLAMA

Z tego powodu do uruchomienia produkcji elementów turbin w Rosji przymierza się m.in. duński Vestas, którego elektrownie wiatrowe mają zostać wykorzystane w wielkim projekcie wiatrowym, który powstanie na podstawie przeprowadzonej w tym roku aukcji i który zrealizuje fiński Fortum we współpracy z rosyjskim państwowym koncernem Rusnano.

RAWI zaznacza, że rosyjskie władze przyjęły, że do roku 2024 przeprowadzą aukcję dla energetyki wiatrowej na około 3,35 GW. Cel dla fotowoltaiki to 1,52 GW.

REKLAMA

W tegorocznej aukcji wsparciem objęto projekty wiatrowe o łącznej mocy 1,65 GW. Dodatkowo 520 MW przypadło na energetykę słoneczną, a 50 MW na energetykę wodną.

Wielkimi wygranymi tej aukcji są – wspomniane konsorcjum Fortum-Rusnano (1 GW), włoski Enel (291 MW) oraz należąca do Rosatomu spółka VetroOGK (360 MW). Fortum podało, że będzie sprzedawać energię po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh.

W przypadku sektora fotowoltaicznego, w którym inwestorzy zrealizują moce rzędu 0,52 GW, największym wygranym są spółki związane z koncernem Renova, który jednocześnie jest właścicielem – wraz z państwowym koncernem Rusnano – firmy Hevel Solar będącej obecnie największym w Rosji deweloperem projektów fotowoltaicznych i największym rosyjskim producentem paneli PV.

Uruchomienie produkcji energii z projektów zakwalifikowanych do wsparcia w tegorocznej aukcji ma nastąpić do roku 2022.

Zwycięzcy aukcji mogą liczyć na długoterminowe, zawierane na 15 lat umowy na zakup energii, które mają im gwarantować 12-procentową stopę zwrotu. 

red. gramwzielone.pl