O korzyściach z energetyki rozproszonej w Gdańsku

O korzyściach z energetyki rozproszonej w Gdańsku
Fot. Dobra Energia
REKLAMA

Czyste środowisko, ogromne szanse rozwojowe dla miast i regionów, a także realne oszczędności w firmach i domowych budżetach. To tylko niektóre z wielu korzyści związanych z OZE, które omówili eksperci podczas kolejnej konferencji "Dobra Energia", która tym razem odbyła się w Gdańsku.

Ponad 200 osób spotkało się we wtorek w gdańskim ECS, aby rozmawiać na temat przyszłości polskiej energetyki oraz roli, jaką odegrać w niej powinny odnawialne źródła energii. Wszyscy eksperci byli zgodni co do tego, że rozwiązaniem, do którego powinniśmy dążyć, jest energetyczny miks oparty na energetyce rozproszonej.

Takie rozwiązanie, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę przerwy w dostawach prądu związane np. z ostatnimi zjawiskami pogodowymi, jest po prostu bezpieczniejsze niż konwencjonalna energetyka – przekonywał Bartłomiej Zysiński z Polskiej Izby Magazynowania Energii.

Paneliści poruszyli również kwestię roli samorządu w edukacji ekologicznej i propagowaniu nowoczesnych technologii sprzyjających energooszczędności. Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Mikołajczyk podkreślał konieczność inwestowania w badania i rozwój OZE, a także zwiększania aktywności w branży energetycznej firm lokalnych. Natomiast Marcin Gregorowicz z WFOŚiGW w Gdańsku mówił o potrzebie wsparcia inwestorów w znalezieniu sposobów finansowania i analizie inwestycji w nowoczesne technologie związane z energetyką.

Rozsądne zarządzanie energią to nie tylko ogromne szanse rozwojowe dla miast i regionów, ale także realne oszczędności w firmach i domowych budżetach.

Największą przeszkodą w rozwoju zielonej energii jest brak odpowiednich regulacji prawnych i skomplikowany dostęp do źródeł finansowania. To jednak nie znaczy, że mamy się zniechęcać – apelował Marek Sobieniecki z firmy Nordpeak Consulting. – Dla większości polskich rodzin dużo bardziej opłaca się zainstalowanie fotowoltaiki na dachu niż kupowanie energii z sieci – przekonywał.

Roztropne zarządzanie energią jest też szansą, którą zaczyna dostrzegać biznes.

– Nie liczymy zysków tu i teraz, myślimy o przyszłości. Bo myślenie doraźne i skoncentrowane wyłącznie na teraźniejszości nie zapewni zrównoważonego rozwoju – mówiła Paulina Nesteruk-Łuczyńska z Ikea Polska. Podkreślała również, że kluczem do sukcesu jest poszukiwanie przez firmy rozwiązań oszczędności energii wewnątrz swojej organizacji, np. poprzez uważną analizę zużycia energii i jego optymalizację.

O zrównoważonym rozwoju, tyle że miasta, mówiła także Beata Maciejewska z Urzędu Miasta w Słupsku. – Miasto, które chce się rozwijać, powinno łączyć kwestie gospodarcze ze sprawiedliwością społeczną i poszanowaniem środowiska. My w Słupsku działamy według pewnego logicznego klucza energetycznego. Czyli najpierw uczymy się nie marnować energii, rozsądnie jej używać, a potem stawiamy na nowe źródła wytwarzania – zaznaczała pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji w Słupsku.

– To energia, którą wytwarzamy w sposób zrównoważony, korzystając z wielu źródeł, równocześnie minimalizując społeczne oraz  środowiskowe koszty, zwykle nieuwzględniane w innych inwestycjach – definiował zawartą w tytule konferencji „dobrą energię” Grzegorz Putynkowski z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Na kolejną konferencję z cyklu "Dobra Energia" organizatorzy zapraszają 8 listopada do Katowic.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym cyklu konferencji "Dobra Energia". 

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Po raz setny tu już- to sobie posiedzieli i sobie pogadali....
Wiatrakowiec |
TAK jak piszez posiedzieli i pogadali ...........
IXI |
A catering chociaż był dobry?
Grupa Jurgena |
grupa Jurgena | 2017-10-13 18:35:28 USA wycofają się z Clean Power Plan. "Koniec wojny z węglem", Grupa Jurgena nikt nie powinien się martwic ze USA wycofuje się dzisiaj wielkim hukiem. Mamy 100 % pewności ze jutro ich przemysł przyłączy się do reszty świata i przyjmie nowa technologie wytwarzanie energii która zaleje cały świat radykalnie obniży CO2 . Zacznie się od produkcji samochodów elektrycznych już nie oparte na baterii lecz na nowej technologij. To będzie największy huragan na ziemi od 100 lat silą wiatru Bedze tak potężna ( nowa technologia wytwarzania Energi tak bardzo taniej i ekologicznej ) . Nazwaliśmy ten huragan Tesla, na pamiątkę jego prac które nie dokończył. Wielkie dzięki należą się Elon Musk za prace nad samochodem elektrycznym na baterie, Przykro nam ale huragan Tesla powieje przez pańską Firmę szczególnie powieje przez hale produkcji baterii , przez biura głównego księgowego. Zależy nam żeby Fabryka tesli przetrzymała ten silny powiew świeżej energii i udziałowców Tesli. Dotyczy tez reszty świata, chodzi o już poniesione koszty nowych produktów związane energia odnawialna. Niektórzy nieźle wydawali pieniądze na różne projekty. Gdy wprowadzano roboty przemysłowe wszyscy marzyliśmy o taniej produkcji o taniej przyszłości tanich samochodach własnych domkach o taniej energii stabilnej pracy dla wszystkich a dziś ???!!! . będzie przy tym huraganie wiele wiele do zrobić na lepsze , Musimy wybierać czy chcemy gospodarki która chce coraz więcej i więcej napełniać niektórym pieniędzy czy stabilnej gospodarki pozwalając godziwie iść przez życie.Jakie zmiany ; magazyny energii domowe wprowadzenie rozproszonej energii na świecie samochody elektryczne o niesamowitym zasięgu. CO można dodać, huragan o nazwie Tesli przyniesie tania energie tak potrzeby nam i w ograniczeniu na ziemi C02 i lepszym klimacie. Powstanie jego centrum to środkowe Niemcy stad będzie nabierał siły i wiał rożne kierunki na ziemi

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...