BEE: w 2018 roku niższa opłata OZE w Niemczech

BEE: w 2018 roku niższa opłata OZE w Niemczech
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Największe niemieckie stowarzyszenie branży źródeł odnawialnych zapowiada obniżenie w przyszłym roku niemieckiej opłaty EEG, z której finansowane są koszty dopłat dla producentów energii odnawialnej i które przenosi się na rachunki konsumentów.

Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) prognozuje, że opłata EEG doliczana do rachunków niemieckich gospodarstw domowych w przyszłym roku wyniesie 6,71 eurocentów/kWh wobec tegorocznego poziomu 6,88 eurocentów/kWh.

Znacznie niższe koszty wsparcia energii odnawialnej ponoszą niemieckie przedsiębiorstwa. Ulgi dla przemysłu dodatkowo obciążają rachunki gospodarstw domowych. 

Stowarzyszenie reprezentujące niemiecką branżę OZE informuje, że niewielka obniżka opłaty będzie możliwa dzięki nieco wyższym cenom energii na rynku hurtowym.

W ostatniej dekadzie ceny energii w hurcie na niemieckim rynku energetycznym mocno spadły głównie dzięki uruchomieniu ogromnego potencjału odnawialnych źródeł energii i pojawieniu się dużej, dodatkowej podaży energii.

Tym samym wzrosła różnica między cenami, po jakich energia była sprzedawana na rynku, a stałymi cenami, zagwarantowanymi na 20 lat producentom zielonej energii w systemie taryf gwarantowanych.

O ile w roku 2010 opłata EEG wynosiła jeszcze 1,32 eurocentów/kWh, o tyle rok później wzrosła do 2,05 eurocentów/kWh, a dwa lata później sięgnęła 3,53 eurocentów/kWh. Kolejny skok miał miejsce w latach 2012/13, kiedy opłata EEG wzrosła z 3,59 eurocentów/kWh do 5,28 eurocentów/kWh. W roku 2014 wyniosła 6,24 eurocenty, rok później spadła do 6,17 eurocentów/kWh, ale w kolejnym roku ponownie wzrosła do 6,35 eurocentów/kWh

Szczególnie wysokie taryfy gwarantowane producenci energii z OZE otrzymywali w Niemczech pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Koszty niemieckiego systemu wsparcia, które obecnie sięgają ponad 20 mld euro rocznie, znacznie spadną, gdy zaczną z niego wychodzić uruchomione wówczas instalacje.

Dla projektów uruchamianych w kolejnych latach taryfy konsekwentnie obniżano, co szło w parze ze spadkiem kosztów technologii wiatrowych czy fotowoltaicznych.

W ramach obecnie funkcjonującej w Niemczech ustawy EEG inwestorzy planujący realizację większych projektów OZE muszą konkurować o wsparcie jak najniższą ceną za energię w ramach organizowanych systematycznie aukcji. Energia z mniejszych instalacji może nadal być sprzedawana w dotychczasowym systemie taryf gwarantowanych, bez konkurowania o wsparcie w aukcjach.

W pierwszej połowie 2017 r. udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 35,1 proc. wobec 32,7 proc. w pierwszej połowie 2016 r. oraz wobec 30,8 proc. w I poł. roku 2015. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Nie no... poważnie!!!?!? zamiast 25 miliardów euro dopłat będzie 24,75 miliarda :D ale super!
szyszko |
O ile miliardów wzrośnie w Polsce dofinansowanie do górnictwa?
SPS |
Gospodarstwa niemieckie dopłacają do OZE ok. 18 Euro na miesiąc. To jest ten cały majątek.
MojaPV |
@SPS Tak, bo rocznie robi się z tego 25 mld euro
alladyn-solar-batt |
Do MojaPV: Niemiecka polityka energetyczna zapewniła przeciętnemu Niemcowi to:,,W ostatniej dekadzie ceny energii w hurcie na niemieckim rynku energetycznym mocno spadły głównie dzięki uruchomieniu ogromnego potencjału odnawialnych źródeł energii i pojawieniu się dużej, dodatkowej podaży energii". Kosztowało go to do niedawna 18 EU na miesiąc i Twojej optyce przy dochodach średnio 2000 EU spowodowało katastrofy życiowe u Niemców.
X |
Taaaa, przecież nawet proboszcz z ambony mówi jak to niemcy cierpią nędzę energetyczną. Oni tam nawet pićset plus nie mają, biedaki. Alladynie, to są teksty do wyborców, on wie że na nas nie ma argumentów więc się nie przejmuje. Nie za to mu płacą.
SPS |
Logika węglowych troli: te Niemcy to są bezdennie głupi bo dopłacają 25mld/rok do OZE - to nic, że jest to marne 18Euro/gospodarstwo/miesiąc, to nic że ich przemysł i zwykli ludzie, właściciele instalacji na tym korzystają, to nic że ceny hurtowe en. spadają, to nic że decentralizują system, to nic że emisja CO2 się zmniejsza... są głupi i tyle. Te bezczelne chamy Niemcy emitują 2x tyle CO2 co Polska i jeszcze śmią na nas limity nakładać! To nic że mają ponad 2x więcej mieszkańców, to nic że ich gospodarka jest 7x większa - emitują więcej niż PL i powinni siedzieć cicho! Ot, trolowa logika.
wert |
@SPS - co za durna ekoloszołomska logika... Niemcy mają 2 x więcej mieszkańców niż Polska więc ich emisje CO2 2,5 większe niż emisje z Polski są uzasadnione...?!?!?!????? To wobec tego Chiny mają 35 razy więcej ludności niż Polska - wobec tego powinny mieć możliwość emitować kilka razy więcej CO2 niż obecnie emitują... Tylko kretyn mógł coś takiego wymyślić :)
SPS |
@wert: nie, raczej - cytując Ciebie: "tylko kretyn" nie potrafi zrozumieć korelacji między wielkością gospodarki i liczbą ludności, a emisją rożnego syfu do atmosfery.

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...