Włosi sprzedadzą aktywa w OZE za ponad miliard dolarów

Włosi sprzedadzą aktywa w OZE za ponad miliard dolarów
Fot. Enel
REKLAMA

Włoski koncern energetyczny Enel, który jest jednym z czołowych inwestorów w globalnej branży energetyki odnawialnej, zapowiedział sprzedaż części swoich aktywów. To jedna z największych transakcji na rynku OZE. Obejmie m.in. jeden z największych na świecie projektów fotowoltaicznych.

Włosi wystawiają na sprzedaż osiem spółek celowych realizujących projekty fotowoltaiczne i wiatrowe w Meksyku. Sami chcą zachować w tych spółkach mniejszościowe udziały na poziomie 20 proc. Wartość transakcji wynosi 1,35 mld dolarów.

Udziały w meksykańskich aktywach od spółki Enel Green Power kupią kanadyjski fundusz emerytalny Caisse de dépot et placement du Québec (CDPQ) oraz meksykański fundusz emerytalny CKD Infraestructura México.

Chodzi o projekty o łącznej mocy niemal 1,7 GW, w tym 1 GW przypada na fotowoltaikę, a 0,7 GW na farmy wiatrowe. Sprzedane zostaną zarówno uruchomione instalacje (ok. 0,43 GW) jak i znajdujące się na etapie planowania (1,28 GW). Po sfinalizowaniu transakcji Enel ma odpowiadać za dalszą realizację projektów oraz za utrzymanie już uruchomionych instalacji. 

Transakcja obejmie jeden z największych projektów fotowoltaicznych na świecie. Moc parku PV o nazwie Villanueva, na który Enel zapewnił sobie w ubiegłym roku wsparcie w meksykańskim systemie  aukcyjnym, ma wynieść docelowo aż 754 MW. W tej samej aukcji Enel złożył skutecznie oferty na projekty PV o łącznej mocy 1 GW.

Wartość tych projektów podnoszą ważne, długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii, które mają obowiązywać przez 15 lat, a także zawarte na 20 lat umowy na zakup certyfikatów za produkcję zielonej energii.

O rozpoczęciu budowy parku fotowoltaicznego Villanueva, który powstaje w meksykańskim stanie Coahuila, Enel informował już pod koniec I kwartału br. Włosi podali, że koszt inwestycji wyniesie około 650 mln dolarów.

Po uruchomieniu farma fotowoltaiczna Villanueva ma produkować energię w ilości aż około 1,7 TWh rocznie, co odpowiada konsumpcji generowanej przez około 1,3 mln meksykańskich gospodarstw domowych, a także unikniętym emisjom CO2 w wysokości około 780 tys. ton rocznie.

Włoski koncern posiada już w Meksyku działające farmy wiatrowe o mocy 675 MW oraz elektrownie wodne o mocy 53 MW. W trakcie budowy jest zlokalizowana również w stanie Coahuila farma wiatrowa o mocy 200 MW, a także inne projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 300 MW.

Enel jest aktywny również na rynkach OZE w krajach Ameryki Południowej, gdzie w ostatnich miesiącach uruchamiał największe farmy fotowoltaiczne na kontynencie. Więcej: Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Płd.

Włoski koncern, którego roczne przychody sięgają około 75 mld euro, zapowiedział w ubiegłym roku, że w latach 2017-19 zrealizuje projekty z zakresu odnawialnych źródeł o mocy rzędu 6,7 GW.

Enel to jeden z największych koncernów energetycznych na świecie. Wywodząca się z Włoch grupa zatrudnia około 62,5 tys. pracowników. Potencjał wytwarzania elektrowni Enel wynosi około 84 GW (z czego potencjał OZE to 34 GW), a zarządzane przez niego sieci mają długość rzędu 1,9 mln km. W 2015 r. Enel wyprodukował 284 TWh energii elektrycznej, a przez jego sieci przepłynęło w sumie 417,4 TWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...