Certyfikacja klastrów energii się opóźni

Certyfikacja klastrów energii się opóźni
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Resort energii zakładał wstępnie, że nabór wniosków od klastrów będzie prowadzony do końca września. Ostatecznie termin przyjmowania aplikacji wydłużono do 16 października. Tym samym opóźni się finalizacja certyfikacji klastrów, którą wcześniej planowano sfinalizować z końcem listopada.

Ministerstwo Energii poinformowało, że ocena złożonych wniosków – składająca się najpierw z oceny formalnej, a następnie merytorycznej – ma się zakończyć na początku przyszłego roku, czyli później niż pierwotnie zakładano. 

W ocenie merytorycznej brane mają być pod uwagę takie elementy jak zakres funkcjonowania, cele klastra, zasady współpracy z OSD, bilans energii w klastrze, planowane inwestycje czy analiza SWOT.

Jak zapewniał wcześniej resort energii, wyróżnione w konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zostaną te klastry, które zaprezentują najatrakcyjniejszą strategie rozwoju obszaru swojej działalności i które powinny przede wszystkim uwzględniać lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjału i dostępnych zasobów.

Ministerstwo Energii na podstawie prowadzonej ankiety zebrało na razie informacje o około 60 inicjatywach klastrowych.

Polska Agencja Prasowa cytuje przedstawicielkę Departamentu Energii Odnawialnej w resorcie energii, która zaznacza, że ME nie przewiduje środków finansowych dla certyfikowanych klastrów, ale nie jest wykluczone, że certyfikacja umożliwi wprowadzenie konkretnych projektów klastrowych do tzw. Kontraktów Terytorialnych, czyli umów między rządem a samorządami województw w sprawie finansowania kluczowych dla danego regionu inwestycji.

W ten sposób poszczególne klastry zyskałyby dodatkową możliwość dostępu do krajowych i unijnych funduszy.

Z końcem ubiegłego miesiąca zakończył się nabór wniosków na unijne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na inwestycje w OZE, w konkursie dedykowanym wyłącznie klastrom energii. Rozstrzygnięcie w konkursie, którego budżet sięga 300 mln zł, ma nastąpić w kwietniu 2018 r. 

Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji – w przypadku projektów związanych tylko z produkcją energii cieplnej, a także w formie pomocy zwrotnej – w przypadków projektów związanych z produkcją energii elektrycznej lub produkcją energii elektrycznej i cieplnej łącznie – w tym w instalacjach hybrydowych.

Dofinansowanie na pojedynczy projekt nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych lub 15 mln euro.

W drugim unijnym konkursie na dofinansowanie dla klastrów, dotyczącym projektów z zakresu kogeneracji, nabór wniosków jest prowadzony do 28 listopada br. Budżet konkursu to 200 mln zł, a dofinansowanie będzie można przeznaczyć na budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach o całkowitej nominalnej mocy elektrycznej powyżej 1 MW. Maksymalne dofinansowanie może pokryć do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Certyfikacja Klastrów-wolne żarty, kpina, kręcenie lodów na kilejne urzędnicze oszustwa. A jakież Wy (członkowie Rządu) macie uprawnienie by ertyfikowa tych co wiedzą o Klastrach 40 razy więcej niż Wy? @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Macie siadectwo zdrowia ,,przedstawicielko Departamentu Energii Odnawialnej w resorcie energi''?
ProfZbieraczZnaczków |
Zgadzam się z Alladynem. To jest totalne nieporozumienie, towarzystwo wzajemnej adoracji które czeka na kasę która nigdy nie będzie dostępna. Opóźni się ale co ? Wypisywanie koncertu marzeń w kwestii działania klastrów ? Dopóki rząd nie rozwiąże sprawy kosztów DYSTRYBUCJI ENERGII w klastrach to wszystko nie ma sensu, to bicie piany z którego nic nie będzie, bo po co cały klajster jeżeli cena energii mi udostępnionej będzię większa niż dziś z OSD ? To zaczynanie od d... strony, a BigEnergy się tylko cieszy bo widzi jak ten (dla niech) koszmar (niezależnych energetycznie od nich klastów) odpływa w bliżej nieokreśloną nieskończoność... jeszcze porządzą i karzą nam zapłacić za swoje stołki słono...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...