PSE: brak nowych przyłączeń OZE i wniosków o warunki przyłączenia

PSE: brak nowych przyłączeń OZE i wniosków o warunki przyłączenia
Vestas press
REKLAMA

Marazm inwestycyjny w sektorze odnawialnych źródeł energii, widoczny w tym roku w segmencie dużych projektów OZE, potwierdzają dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych za kolejny kwartał. PSE już od ponad roku nie przyłączyły do sieci żadnego odnawialnego źródła energii. W II kwartale na OZE nie wydano też żadnych nowych warunków przyłączenia.

W pierwszej połowie br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które zarządzają krajowym systemem przesyłowym, nie odnotowały znowu żadnych przyłączeń odnawialnych źródeł energii. W II kwartale PSE nie odnotowało nawet żadnego wniosku o wydanie warunków przyłączenia dla OZE.

Ponadto na koniec czerwca w stosunku do końca I kwartału br. zmalał o 120 MW potencjał instalacji w ważnych umowach o przyłączenie OZE, które posiada PSE, na skutek utraty ważności jednej umowy. Na koniec I półrocza br. PSE posiadały 26 umów na przyłączenie odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 6,523 GW.

Część z tych umów dotyczy już przyłączonych instalacji. PSE nie posiada wydanych warunków przyłączenia dla OZE, dla których nie zawarto umów o przyłączenie.

Łączna moc odnawialnych źródeł energii przyłączonych do infrastruktury przesyłowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynosi 993 MW, na co składają się bloki biomasowe o mocy 255 MW oraz farmy wiatrowe o mocy 738 MW.

Ostatnią instalacją odnawialnego źródła energii, którą PSE przyłączyło do sieci przesyłowej, była farma wiatrowa Banie o mocy 56 MW, która została zrealizowana jeszcze w ramach „starego” systemu wsparcia zakładającego przyznawanie producentom energii z OZE zielonych certyfikatów.

Na przyłączenie przez PSE instalacji realizowanych w ramach nowego systemu wsparcia, czyli systemu aukcyjnego, na razie się nie zanosi. Nadal nie wiadomo bowiem, kiedy odbędą się pierwsze aukcje dla większych projektów, które byłyby przyłączane do sieci przesyłowej. 

Według Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec I półrocza br. potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosił 8478,03 MW i zwiększył się w stosunku do danych na koniec 2016 r. o 62,49 MW. Te instalacje zostały jednak przyłączone do sieci zarządzanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych. 

URE w swoim zestawieniu uwzględnia tylko instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub posiadają wpis do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego rejestru biogazowni rolniczych. Zestawienie URE zawiera również mikroinstalacje, ale tylko te, których właściciele wnioskują o wydanie świadectw pochodzenia – czyli nie uwzględnia się przeważającej większości mikroinstalacji realizowanych na podstawie zgłoszenia.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Po wydawać warunki przyłączenia skoro jest już wydanych na ponad 20 GW ...
Oors |
Nie bedzie oze, z wunglem klopoty, atomu nie ma i raczej nie bedzie, czyli co dalej?
Miki |
To rządy ciemnogrodu,więc co się dziwicie!!!
Wiatrakowiec |
Co bedzie: import wegla, import energii ... tak to jest w Polszy , lepeij nie dac zarobic sasiadowi/inwestorom w Polsce tylko placic wieksze ceny za energie !!! Ty jest wszystko gra polityczna ... PIS ma przez swoja kadencje wyciagnac jak najwiecej kasy, zrobic dobra kampanie i wygrac wybory samorzodowe i jeszcze raz Parlamentarne - OCZYWISCIE ZERO INWESTYCJI tak jak to sie dzieje w spolkach skarbu panstwa tylko zyski i to sie odbije czkawka za pare lat ....
pros |
Jak to co dalej ? Będzie drożej ;-) Już jest - inflacja ruszyła i w ten sposób rząd wyciąga od nas pieniądze, tak po cichu, żeby nikt nie zauważył...
alladyn-solar-batt |
I tak ma być. Tak jest dobrze. Rząd do tego zmierzał na polecenie kiku prezesów i to ustkutecznił. Nie ma znaczenia co będzie. Obecnie planuje się zmiany ustawowe, które w skutkach uniemożliwią budownictwo, w tym mieszkaniowe. To będzie. Bedzie ubezwłasnowolnienie włascieli działek i gruntów. Wzmocnione ubezwłasnowolnenie, bowiem jego ariergardą była Ustawa o ochronie gruntów rolnych. Panowie od OZE sądzący, że cokolwiek wybudują zdziwią się mocno, gdy rządzący zdrajcy zlikwidują Warunki Zabudowy- co szykują. Do budowania OZE każdorazowo potrzebny jest grunt. Wystarczy uniemożliwi budowy. To będzie.
zyrandol |
Bolszewiki wszystko niszczą z Don Kichotem Zaleską na czele. Ale co się odwlecze to i tak wróci wyższymi cenami energii i skansenem.
MojaPV |
Jeśli chodzi o niestabilne źródła to jest już ich aż nadto w systemie więc inwestowanie w nowe byłoby tylko szkodliwe z punktu widzenia systemu jako całości. Dalszy rozwój owszem ale wraz z magazynami energii - jednak dopiero w w rynkowych cenach. Tak powinno być.
IXI |
@MojaPV: Ja też zawsze martwiłem się o to, by polskiemu systemowi energetycznemu zrobić jak najlepiej. Nieraz spać przez to nie mogłem. Źle się czuję z tą świadomością, że moje panele fotowoltaiczne szkodzą polskiej gospodarce. Zachciało mi się być kułakiem i krwiopijcą polskiego systemu elektroenergetycznego. Dobrze, że są jeszcze uczciwi ludzie (nie to, co ja) i utrzymują system, płacąc uczciwie wszystkie opłaty za prąd.
ElektrowniaPV |
@IXI Zbytek łaski drogi Panie - nie tak dawno temu słyszałem o akcji odłączania swoich instalacji PV w środku lata by "dowalić tym złodziejom" :) haha bo a nuż się uda jakiś blackout spowodować ;) niestety nie wyszło...
TT |
@MPV- na rynkowych zasadach powiadasz. A gdzie TY widzisz rynkowe zasady BigE. vs OZE. Rynkowe zasady to równe szanse dla wszystkich w tym worku. Patologie, którą serwują nam kolejni nieudacznicy w rządzie nazywasz sprawiedliwością. Jesteś jak twoje mylne pojęcie o gospodarce rynkowej i straszenie duchem o imieniu OZE niczym bełkot, którego sam tutejszy YETI nie ogarnia. OZE jest i będzie coraz silniejsze i już niebawem whłonie tą twoją propagandę zwęglonych treści.
Windturbiness |
Bedzie wesoło tylko smutek bierze że wszyscy za to zapłacą a nie odpowiedzialni za te decyzje.
MojaPV |
@TT ok zatem masz równe zasady dla wszystkich - produkuj stabilnie a nie żeruj na innych
X |
Żeby jeszcze przemysł węglowo- energetyczny nie bazował na dotacjach, toby się kupy trzymało. A tak nici ze „stabilnej” teorii generacji
TT |
@MPV- Produkuje a jakże, a to co naprodukuje gromadzę tu i tam i jeszcze tam, a jak już mam wszystkiego do pełna oddaje za darmo takim jak TY. Bawi mnie twoja nieświadomość zabetonowanych poglądów, a jednocześnie żal mi takich jak Ty. Szkoda, że obcowanie z OZE w twoim przypadku ma wymiar Sci-Fi.
SPS |
Moja napisała: "Jeśli chodzi o niestabilne źródła to jest już ich aż nadto w systemie... ". Zdefiniuj poziom "nadto" znaffco.
ElektrowniaPV |
@TT jeśli ja ma "zabetonowane" poglądy to Twoje są aż nazbyt wiotkie. Produkuj i sprzedawaj określone ilości w określonym czasie - taki standard wyobraź to sobie;)
ElektrowniaPV |
@SPS nadto - zbyt dużo niestabilnych źródeł w stosunku do potrzeb
Ola |
OZE prosumenckie ma sie dobrze, tylko wiatraki uwalili :)
X |
Uwalenie to broń obosieczna. Bawicie się zapałkami koledzy.
alladyn-solar-batt |
,,Jeśli chodzi o niestabilne źródła to jest już ich aż nadto w systemie więc inwestowanie w nowe byłoby tylko szkodliwe z punktu widzenia systemu jako całości"-rozumiem, że Twoje obsesję (nie podasz źródła tych fikcji) w Twojej optyce wykreują rzeczywistość w ten sposób, że będziesz wszędzie zaklinał naturę i publikował te trzy. Tymczasem PSE w komunikacie z lata 2017 wyraźnie mòwiło o braku w systemie co najmniej 3000 MW z PV twierdząc,że po 2 latach obserwowania systemu to Oni ,,już do tego doszli" i brakuje im w letnim profilu szczytowym właśnie takiego źródła oraz była tam wzmianka, że po pewnych czynnościach adaptacyjnych PSE widzi więcej PV w systemie niż podana dziś wartość. Widać PSE się myli Ty zaś masz prawidłowy ogląd-bo co-bo poprosi tak i już......
Wiatrakowiec |
Alladyn... jedno dobre slowo MONOPILIZACJA :( Po malu nastepuje w kazdej naszej dziedzinie zycia - TO SIE PO MALY DZIEJE NA NASZYCH OCZACH !!!!!!!!!!!!!!!!
Wiatrakowiec |
Sorki ;) MONOPOLIZACJA !!!!
IXI |
Przyjdzie powrócić do starej polskiej tradycji stania w kolejce przed sklepem MONOPOLOWYM.
SPS |
@Moja: włącz logikę i odpowiedz bo zdajesz się mieć na ten temat jakieś dane: jakie są obecnie "potrzeby" PL na "niestabilne źródła". Czym uwarunkowany jest limit "nadto" tudzież "zbyt dużo" w odniesieniu do źródeł OZE i jakie są przewidywane konsekwencje przekroczenia tego limitu.
Seb |
Nie pytaj go o takie sprawy bo wielkości opisujące parametry energii elektrycznej to dla niego czarna magia, zadasz takie pytanie i nie ma odezwy od tych klakierów pisowskich co krzyczą że sieć jest niestabilna. A palant jeden z drugim nawet analizatora w życiu na oczy nie widział. Janusza Wieprzaka (ŚciemaPV) w kryminale tego nie uczyli, grypsujący też raczej nie był, więc można mu wybaczyć.
MojaPV |
@SPS Jesli pytasz to wg mnie na niestabilne źródłą nie ŻADNYCH potrzeb - w jakim celu mielibyśmy je instalować ?

Giełda OZE

Usługi Projektowe

Firma z bardzo dużym doświadczeniem wykona projekty budowlane jak i wykonawcze instalacji fotowoltai czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Mazowieckie

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Ziemia kl. 5-6. Nad działką linia SN, brak MPZT i ograni czytaj dalej...

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną ( PV )

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...