Dotacje do kredytów m.in. na domowe instalacje OZE na Śląsku

Dotacje do kredytów m.in. na domowe instalacje OZE na Śląsku
Fot. WFOŚiGW w Katowicach
REKLAMA

Bank Ochrony Środowiska wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rusza z preferencyjną ofertą wspierającą m.in. wymianę kotłów i modernizację systemów grzewczych na terenie województwa śląskiego. Umowa regulująca zakres współpracy między Funduszem i BOŚ została podpisana dzisiaj w Katowicach. Śląski WFOŚiGW nawiązał również podobną współpracę z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym.

Najnowsza linia kredytowa WFOŚiGW w Katowicach przeznaczona jest na inwestycje ograniczające emisję zanieczyszczeń do atmosfery, w tym wymianę kotłów, bądź modernizację systemów grzewczych na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie urządzenia opalane gazem, olejem, biomasą lub paliwem stałym spełniające wymogi 5 klasy, a także na montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, termomodernizację budynków wraz z demontażem
i unieszkodliwianiem azbestu.

Kredyty, które będą dostępne w BOŚ w listopadzie br., pozwalają na sfinansowanie do 75 proc. nakładów brutto przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 300 tys. zł, oraz na uzyskanie dotacji w wysokości 20 proc. udzielonego kredytu, co łącznie pozwala pokryć 90 proc. kosztów kwalifikowanych.

O preferencyjne kredyty przeznaczone na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery mogą ubiegać się klienci indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Spodziewamy się dużego zainteresowania, szczególnie ze strony tych klientów, którzy rozważają modernizację systemu grzewczego. To szczególnie ważne przedsięwzięcia z uwagi na walkę ze smogiem, który coraz częściej daje się we znaki mieszkańcom polskich miast. Istotna jest także możliwość sfinansowania przyłącza do sieci kanalizacyjnej, gdyż wiele śląskich miast je rozbudowuje, umożliwiając mieszkańcom przyłączanie się do sieci – mówi Dariusz Grylak, wiceprezes BOŚ.

WFOŚiGW w Katowicach nawiązał również współpracę z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym.

Oferta realizowana w ramach uruchomionej linii kredytowej o symbolu LKD_2017 zakłada udostępnienie tylko w tym roku przez śląski Fundusz do dyspozycji banków kwoty 8 mln zł z przeznaczeniem na udzielenie kredytów oraz kwotę 1,6 mln zł na wypłatę dotacji stanowiących uzupełnienie kredytu.

Współpraca z bankami w ramach utworzonej linii kredytowej o symbolu LKD_2017 ma na celu przede wszystkim chęć dotarcia do osób fizycznych i pomóc w eliminacji niskiej emisji, poprzez preferencyjny kredyt przeznaczonych na zadania związane z wymianą źródła ciepła czy termomodernizacją budynków mieszkalnych oraz budową przydomowych oczyszczalni ścieków lub podłączenia do kanalizacji – informuje WFOŚiGW w Katowicach.

Banki zobowiązane są uruchomić nabór wniosków nie później niż 30 dni po podpisaniu umowy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Instalator |
Kolektory słoneczne jako walka z niską emisją ? Brawo ! Fotowoltaika jako walka z niską emisją? Brawo ! Z kim ten projekt był konsultowany? A na pompy ciepła brak ? Fotowoltaika tylko w połączeniu z pompą ciepła może pomóc w walce z niską emisją ! Kolektory słoneczne nie są bronią w walce z niską emisją. Poczytajcie Panowie urzędnicy trochę literatury
Aldebaran |
Ten program wygląda jeszcze gorzej niż Prosument II, opisany w piątek na tym portalu.
SPS |
Czy wie ktoś o podobnym programie dla małopolski?
Gienek_odkrywca |
@Instalator, Kolektory słoneczne pomogą w walce z niską emisją.Nie każda osoba będzie instalować PC,ponieważ jest za droga,wieć do wymiany pójdzie stary kocioł na paliwo stałe,a zainstaluje się klasy 5.Wiec jeżeli ktoś już posiada zbiornik cwu,to podlaczy tylko kolektory i woda się sama podgrzewa,(i nie trzeba palić w piecu w okresie letnim=ograniczenie niskiej emisji) w okresie zimowym i tak kowalski będzie spalał węgiel,drewno itp. Dlatego jeżeli tylko ktoś chce podgrzewać wodę przez lato to kolektor wychodzi dużo taniej i dodatkowo ma dużo wyzsza sprawność.
Instalator |
@Gienek. Jeden fakt niezaprzeczalny. Stacje monitoringu nie wykazuja problemu z pyłem i BaP w lecie. I tak jak piszesz, w zimie czyli wtedy kiedy jest smog, zapali w piecu bo kolektor nie zagrzeje. Walka z niska emisja urządzeniem nie działajacym w zimie. Skandal
Emeryt z Sosnowca |
@Gienek_odkrywca powiem Ci, że ja w tym roku po 7 latach eksploatacji zlikwidowałem kolektory słoneczne i przerzuciłem się na panele fotowoltaniczne (5 kW i inwerterach, a w panelach około 8 kW). Na dzień dzisiejszy solary to przeżytek. PV zasili i PC i cwu. Przy okazji wyjaśnię - 8 kW w panelach dałem, gdyż dach mam na wschód i zachód. Pozdrawiam
Gienek_odkrywca |
@ Emeryt z Sosnowca kolektory słoneczne tak samo funkcjonują w zimie,woda podgrzana przez solary podnosi temp.wody np. w C.O czy CWU .-zbiornik z 2 weżownicami, dzieki czemu piec C.O. nie musi podgrzewać wody przykładowo z 10 stopni tylko od15 stopni, wiec energia sloneczna dogrzewa grzejniki, i jak by nie patrzeć sprawnośc solarów jest dużo wyższa nic P.V. (mam założone jedno i drugie).

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...