Jelenia Góra ma klaster energii. W planach farma PV na 10 MW

Jelenia Góra ma klaster energii. W planach farma PV na 10 MW
Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry

Powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Porozumienie podpisał Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, a także przedstawiciele firm Polski Solar S.A. oraz Maf Energy. Kluczową inwestycją klastra ma być farma fotowoltaiczna o mocy aż 10 MW.

Spółka Polsk Solar S.A. nie zwalnia tempa i tworzy kolejny klaster energii we współpracy z samorządowcami z Dolnego Śląska. W ramach inwestycji związanych z Jeleniogórskim Klastrem Energii Odnawialnej na terenie Jeleniej Góry ma zostać uruchomiona produkcja energii z odnawialnych źródeł, w tym ze słońca, geotermii czy odpadów.

Możliwość pozyskiwania czystej, odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry sprawą wyjątkowo istotną, stąd decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista. Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojene zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

REKLAMA

W ramach klastra planowana jest m.in. realizacja elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10 MW, szacowana produkcja energii ma wynieść około 10,8 GWh energii rocznie.

REKLAMA

Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy Trasie Czeskiej, wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł netto.

Członkowie klastra deklarują podjęcie starań, aby w przyszłości energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. 

Przygotowaniem strategii rozwoju w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się Fundacja Polski Solar Holding. Rolą Fundacji, jako koordynatora, będzie także przygotowanie i zharmonizowanie realizowanych inwestycji w ramach klastra oraz rozwój i wdrożenie działań dystrybutora energii na lokalny rynek. Fundacja będzie ma także „inicjować czynności badawcze i społeczne, związane z edukacją i zrównoważonym rozwojem”. Z kolei firma Maf Energy ma być „operatorem organizacyjnym„, który zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje.

red. gramwzielone.pl