Jelenia Góra ma klaster energii. W planach farma PV na 10 MW

Jelenia Góra ma klaster energii. W planach farma PV na 10 MW
Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry
REKLAMA

Powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Porozumienie podpisał Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, a także przedstawiciele firm Polski Solar S.A. oraz Maf Energy. Kluczową inwestycją klastra ma być farma fotowoltaiczna o mocy aż 10 MW.

Spółka Polsk Solar S.A. nie zwalnia tempa i tworzy kolejny klaster energii we współpracy z samorządowcami z Dolnego Śląska. W ramach inwestycji związanych z Jeleniogórskim Klastrem Energii Odnawialnej na terenie Jeleniej Góry ma zostać uruchomiona produkcja energii z odnawialnych źródeł, w tym ze słońca, geotermii czy odpadów.

Możliwość pozyskiwania czystej, odnawialnej energii jest dla Jeleniej Góry sprawą wyjątkowo istotną, stąd decyzja o naszym udziale w powstaniu klastra jest oczywista. Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojene zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

W ramach klastra planowana jest m.in. realizacja elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10 MW, szacowana produkcja energii ma wynieść około 10,8 GWh energii rocznie.

Inwestycja jest planowana na 26-hektarowej działce przy Trasie Czeskiej, wydzierżawionej od miasta przez firmę Polski Solar S.A, a jej wartość szacowana jest na 37 mln zł netto.

Członkowie klastra deklarują podjęcie starań, aby w przyszłości energia wyprodukowana z odnawialnych źródeł zbliżyła się do poziomu zużycia energii w powiecie jeleniogórskim. 

Przygotowaniem strategii rozwoju w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej zajmie się Fundacja Polski Solar Holding. Rolą Fundacji, jako koordynatora, będzie także przygotowanie i zharmonizowanie realizowanych inwestycji w ramach klastra oraz rozwój i wdrożenie działań dystrybutora energii na lokalny rynek. Fundacja będzie ma także "inicjować czynności badawcze i społeczne, związane z edukacją i zrównoważonym rozwojem". Z kolei firma Maf Energy ma być "operatorem organizacyjnym", który zaprojektuje i wybuduje niezbędne instalacje.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
LOL |
Jedyna normalna gmina w polsce z Wójtek który ma jaja :) Brawo! Dużo gmin w polsce boi się OZE i wolni nic nie robić niż się rozwijać - zatem życze im żeby takie zacofane gminy sie wyludniały a deficyty ich rosły - żeby też żadne więszke miasto nie dopłacało do ich deficytów z podatków! :) Niech wiochy wymrą śmiercią naturalną!
pol |
lo@ a jedzenie z biedronki
fazolec |
No i tak się sprzedaje marzenia i fotowoltaikę na wielka skalę. Ciekaw jestem ilu samorządowców da się jeszcze na to nabrać ?
ProfZbieraczZnaczków |
A ja jestem ciekaw, jakie będa ostateczne koszty energii dla uzytkownika koncowego (mieszkańca, jst). Ciekawe czy ktoś to policzył i wskazał dlaczego i czy w ogóle to się opłaca ???
Jacek |
Klaster energii to wielka ściema. Zasada klastra mówi,że wytwórca energii w ramach klastra zarobi więcej a konsument zapłaci mniej. Czy jest tu jakaś logika? Ktoś musi tu stracić. Podobno stracić mają spółki dystrybucyjne. Ja w to nie wierzę. Jeżeli zostaną zmuszone do obnizenia taryfy dystrybucyjnej dla klastra, to będa musiały odkuć sie w innym miejscu. Podejżewam, że podwyższą taryfy dla tych odbniorców któzy beda poza klastrem, czyli w większości klienci końciowi.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...