Prosument II. NFOŚiGW uruchamia dotacje na domowe mikroinstalacje

Prosument II. NFOŚiGW uruchamia dotacje na domowe mikroinstalacje
Fot. Nowak Chłodnictwo Klimatyzacja
REKLAMA

Dotacje wraz z preferencyjnymi pożyczkami dla prosumentów będą znowu dostępne w Banku Ochrony Środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił BOŚ do 40 mln zł, w tym do 12 mln zł na dotacje, z przeznaczeniem na zawieranie umów z przyszłymi prosumentami osobami fizycznymi, wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ rozpocznie przyjmowanie wniosków w programie „EKOkredyt Prosument II” już w połowie tego miesiąca.

NFOŚiGW zawarł z Bankiem Ochrony Środowiska pod koniec sierpnia br. dwie umowy – na dotacje i pożyczki – dotyczące udostępnienia środków prosumentom z przeznaczeniem na kredyty wraz z dotacjami na realizację przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych, część 3) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Prosumenci będący beneficjentami dofinansowania w ramach udzielonego kredytu i dotacji – łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – będą mogli dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej. 

Kwalifikują się źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane mikroinstalacje mają służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, zapewnia NFOŚiGW.

Najnowsza edycja EKOkredytu Prosument, podobnie jak i poprzednia, skierowana jest do klientów indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Większe są natomiast możliwości związane z wyborem instalacji. Obecnie sfinansowanie zakupu pompy ciepła czy kolektorów słonecznych nie musi być związane z jednoczesnym montażem instalacji elektrycznej, np. paneli fotowoltaicznych. 

BOŚ podkreśla, że wniosek kredytowy wraz z odpowiednimi dokumentami może w imieniu klienta złożyć firma instalatorska. Warunkiem jest posiadanie przez nią pełnomocnictwa z podpisem klienta potwierdzonym notarialnie. Klient może także udzielić instalatorowi stosownego pełnomocnictwa bezpośrednio w placówce Banku Ochrony Środowiska.

Jak zaznacza NFOŚiGW i BOŚ, ważnym warunkiem otrzymania kredytu z dotacją są dbałość o nieprzewymiarowanie instalacji – jej projektowanie i montaż winien następować w nawiązaniu do potrzeb energetycznych mieszkańców.

Każda instalacja powinna być prawidłowo dopasowana do potrzeb odbiorcy. Jej przewymiarowanie, czyli np. położenie zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych, niesie ze sobą niepotrzebne wydatki, które nie zostaną odpowiednio zrekompensowane rozliczeniami z zakładem energetycznym – w przypadku średniej wielkości domu zamieszkiwanego przez czteroosobową rodziną zupełnie wystarczająca jest instalacja o mocy 4-6 kWp – informuje Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ.

Istotne jest również wypełnienie 3-letniego okresu trwałości wykonanej instalacji. Niespełnienie kryteriów NFOŚiGW co do trwałości instalacji w ciągu 36 miesięcy od jej uruchomienia może być powodem utraty preferencyjnych warunków finansowania i konieczności zwrotu dotacji.

Preferencyjne kredyty oraz dotacje na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę będą dostępne w BOŚ od 16 października 2017 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gf |
Ciekawe czy tym razem Boś ogarnie temat? Ostatnio firmy na pieniądze za montaże czekały po pół roku. Ktoś wiem jaki jest koszt kwalifikowany?
alladyn-solar-batt |
Do GF: to nie była kwestia ,,nieogarnięcia" lecz świadome i zaplanowane podjęcie czynności w celu prolongowania sobie zapłaty zakontraktowanych usług. Po ludzkiemu to się potocznie nazywa ,, oszustwo bankowe" , po prawnicze mu 286&1 k.k.
alladyn-solar-batt |
Ciekawe zatem jest to czy po tamtych doświadczeniach firmy wykonawcze podpiszą tak niekorzystne umowy z BOS
Janke7434 |
A na PV jest ile dotacji 70 czy 40% ?
Prosument |
Godzinę po uruchomieniu programu przestaną przyjmować wnioski bo wyczerpią się środki
rolnik z kujaw |
ja już dziękuje za jakiekolwiek biznesy z tym czy poprzednim rządem,wydymali nas na wiatrakach to i na tym nas wydymają.
Marco |
Bank to jedno, a niedouczeni pracownicy to drugie. Mało kto orientuje się tam co to jest instalscja PV, ciekawe czy ich tzw ekolodzy będą pomocni.
Marco |
Bank to jedno, a niedouczeni pracownicy to drugie. Mało kto orientuje się tam co to jest instalscja PV, ciekawe czy ich tzw ekolodzy będą pomocni.
Mietek |
A jest szansa, że zwykły ja dostanę te dotację i co muszę zrobić? Ktoś z forumowiczów dostał?
TTT |
Kowalskiemu może to się opłaca ale nie firmie Wykonawczej , firmy będą czekać na kasę min pół roku a czasem nawet rok ..... ja dziękuję za taki biznes . To chyba bardziej dotacja dla Banku .
Gary |
Stawiam żołędzie przeciwko kasztanom, że są na rynku pewne firmy które mają już gotowe wnioski. W pierwszej kolejności Ci co nie dostali dotacji z poprzednich naborów, kolejno znajomi królika. Te 40 baniek na całą Polskę to śmiechu warte pieniądze. Szkoda czasu.
Aldebaran |
To wsparcie jest bez sensu. Za PC dostanę 15% dotacji, ale muszę wziąć kredyt 1% + 1,5% + 3% (prowizja). Razem 5,5%. Ponadto od dotacji muszę odprowadzić podatek dochodowy, co oznacza że realnie dotacja wyniesie 12,3%. Po odliczeniu wyżej wymienionych odsetek od kredytu szacuję zysk w wysokości 4 tys. zł, w przypadku kupna PC o wartości 50 tys. zł. I pytanie, czy dla tych 4 tys. zł. mam trząść się o jakiejś projekty, protokoły zdawczo-odbiorcze, gwarancje, sprawozdania, instalatorów z certyfikatami UDT, budowlanymi, certyfikaty i kontrole.... nie, dziękuję uprzejmie. Lepiej nie mieć tej PC. I Wisienka na torcie w cenę "lepszej" PC wliczono zapewne spełnianie wymagań programu Prosument. Trochę lepiej wygląda to przy PV - dotacja, przynajmniej w teorii 30 %.
insztalator |
jak to jest ze ktos do mnie dzisiaj zadzwonil o wykonanie instalacji z prosumenta , ze jego 12 wnioskow juz przeszlo skoro od 16 dopiero zaczynaja je przyjmowac ? co to za kolejny cholerny wał ?
Gienek_odkrywca |
@Aldebaran. Jest jeden duży plus tego eko-kredytu oprocentowanie roczne 1%. Wiec jeżeli ktoś nie posiada gotówki, a ma zdolność kredytowom, spokojnie spłaca kredyt,gdzie nawet inflacja w skali roku jest wyższa.
Mariusz |
do Gienek_odkrywca . Byłem dzisiaj w BOŚ . I ciekawostka... Oprócz zdolności kredytowej koniecznym jest zabezpieczenie kredytu. Na przykład w postaci kaucji bankowej do 110% kwoty kredytu !!!! Przeliczyłem to wszystko - ludzie, to jest jedna wielka ściema. Konkrety. Instalacja fotowoltaiczna 15kW, czyli maksymalne koszty kwalifikowane instalacji 90 tyś pln ( kredyt na 90 tyś pln do 100% kosztów kwalifikowanych) . Od tej kwoty możemy uzyskać zwrot 27 tyś pln w formie 30% dotacji. Pamiętamy, że od tego musimy zapłacić 5130 pln podatku podczas rozliczania PIT. Idziemy dalej... Od 90 tyś kredytu musimy zapłacić 1% w momencie jego uruchomienia, czyli 900 pln. Na początku naliczana jest prowizja 3% czyli 2700 pln, później 1,5% po każdych kolejnych 12 miesiącach od pozostałej do spłaty kwoty. Przy linii kredytowej na 15 lat, mamy odsetki 9000 pln, prowizję 2700 pln + 9450 pln w sumie prowizji za kwotę kredytu pozostającą do spłaty. Do tego dochodzi koszt ubezpieczenia inwestycji w kwocie 0,2% wartości za każdy rok aktywnego kredytu - w sumie 2700 pln za 15 lat. pln. I jaki z tego morał. Samych kosztów finansowych ( prowizję, opłaty, podatki) mamy 29200 pln. Dochodzi jeszcze papierologia : audyt energetyczny, projekt instalacji, sprawozdania powykonawcze... W sumie powinno się to zamknąć w kwocie około 5 - 6 tyś . No i zostaje z tych 90 tys kredytu około 65000 pln na zakup sprzętu i montażu. Czy warto ? A może kupić 60 szt paneli za 30 - 33 tyś pln. Inwerter za 8000 pln, System montażu za około 6 tyś pln. Do tego zabezpieczenia toru elektrycznego jakieś 2000 pln. Bystrych chłopaków, którzy to zamontują za godne pieniądze . No i nijak ta oferta BOŚ, Prosumenta 2 etc. mi się jakoś nie zamyka klamrą. Jakbym nie liczył to kilkanaście tysięcy zawsze będę w tyłek kopany.
yola |
Jak to wszystko przeliczyć na spokojnie, to sprawa w dalszym ciągu nieopłacalna
Milke |
To Aldebaran: faktycznie istnieje podatek od dotacji ? Jesli tak to jaki %
Gienek_odkrywca |
@milke od dotacji zaplacisz 19% dochodowego czyli z 10.000zł do zaplaty 1900zł(jako przykład). @Mariusz, w czasach pierwszej edycji Prosumenta założyłem 3,5 kwp, inwerter na 3 kw.Jezeli chodzi o zabezpieczenia to sprawdzili dochodowość-zarobki,i czy nie mam długów.Ubezpieczenie jest potrzebne ale sprawdzaja to tylko w pierwszym roku.W drugim roku juz nikt o to nie pyta.Pozatym jezeli masz ubezpieczenie domu jakies tam standardowe to wtedy idziesz do swojego ubezpieczyciela i dokupujesz opcje od kradzieży pv. bo w standardowych tanich ubezpieczeniach tego niema, od kwoty okolo 270zł rata kredytu płace ok.14 zł odsetek miesiecznie (pisze około ponieważ raty sa malejące).Tyle że ja zakladalem pv. na dotacje 40% czyli szybszy zwrot inwestycji.I oficjalnie wszystko na maksymalnej doplacie do kwp,a instalator roznice oddal pod stolem.
Mike |
@Gienek_odkrywca dziekuje za informacje. Tak sobie czytam, szkuam roznych informacji, intepretacji przepisow i szczerze powiem to jest wszystko tak zagmatwane, skomplikowane, niedoprecyzowane, ze czasami nie warto nawet sie za to zabierac. Mam wrazenie ze zabieraja sie za to ludzie nie majacy wogole pojecia z danej dziedziny, a brakuje ludzi z pasja, ktorzy naprawde mogli by bardzo duzo wniesc w rozwoj OZE

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...