Prosument II. NFOŚiGW uruchamia dotacje na domowe mikroinstalacje

Prosument II. NFOŚiGW uruchamia dotacje na domowe mikroinstalacje
Fot. Nowak Chłodnictwo Klimatyzacja

Dotacje wraz z preferencyjnymi pożyczkami dla prosumentów będą znowu dostępne w Banku Ochrony Środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił BOŚ do 40 mln zł, w tym do 12 mln zł na dotacje, z przeznaczeniem na zawieranie umów z przyszłymi prosumentami osobami fizycznymi, wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ rozpocznie przyjmowanie wniosków w programie „EKOkredyt Prosument II” już w połowie tego miesiąca.

NFOŚiGW zawarł z Bankiem Ochrony Środowiska pod koniec sierpnia br. dwie umowy – na dotacje i pożyczki – dotyczące udostępnienia środków prosumentom z przeznaczeniem na kredyty wraz z dotacjami na realizację przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych, część 3) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Prosumenci będący beneficjentami dofinansowania w ramach udzielonego kredytu i dotacji – łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – będą mogli dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej. 

REKLAMA

Kwalifikują się źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane mikroinstalacje mają służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, zapewnia NFOŚiGW.

Najnowsza edycja EKOkredytu Prosument, podobnie jak i poprzednia, skierowana jest do klientów indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Większe są natomiast możliwości związane z wyborem instalacji. Obecnie sfinansowanie zakupu pompy ciepła czy kolektorów słonecznych nie musi być związane z jednoczesnym montażem instalacji elektrycznej, np. paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA

BOŚ podkreśla, że wniosek kredytowy wraz z odpowiednimi dokumentami może w imieniu klienta złożyć firma instalatorska. Warunkiem jest posiadanie przez nią pełnomocnictwa z podpisem klienta potwierdzonym notarialnie. Klient może także udzielić instalatorowi stosownego pełnomocnictwa bezpośrednio w placówce Banku Ochrony Środowiska.

Jak zaznacza NFOŚiGW i BOŚ, ważnym warunkiem otrzymania kredytu z dotacją są dbałość o nieprzewymiarowanie instalacji – jej projektowanie i montaż winien następować w nawiązaniu do potrzeb energetycznych mieszkańców.

Każda instalacja powinna być prawidłowo dopasowana do potrzeb odbiorcy. Jej przewymiarowanie, czyli np. położenie zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych, niesie ze sobą niepotrzebne wydatki, które nie zostaną odpowiednio zrekompensowane rozliczeniami z zakładem energetycznym – w przypadku średniej wielkości domu zamieszkiwanego przez czteroosobową rodziną zupełnie wystarczająca jest instalacja o mocy 4-6 kWp – informuje Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ.

Istotne jest również wypełnienie 3-letniego okresu trwałości wykonanej instalacji. Niespełnienie kryteriów NFOŚiGW co do trwałości instalacji w ciągu 36 miesięcy od jej uruchomienia może być powodem utraty preferencyjnych warunków finansowania i konieczności zwrotu dotacji.

Preferencyjne kredyty oraz dotacje na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę będą dostępne w BOŚ od 16 października 2017 r.

red. gramwzielone.pl