Minister Tchórzewski: demagogiczna polityka dekarbonizacyjna

Minister Tchórzewski: demagogiczna polityka dekarbonizacyjna
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. TVP Info
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podzielił się swoją diagnozą sytuacji na rynku energetycznym i oceną jego perspektyw. Mówiąc o „demagogicznej” polityce dekarbonizacji, zapewnił, że polska energetyka będzie jednak coraz mniej emisyjna. W jaki sposób chce tego dokonać Ministerstwo Energii? 

W programie TVP Info „Minęła 8” minister Tchórzewski zapewniał, że jesteśmy w pierwszej „dziesiątce” największych producentów energii w Unii Europejskiej, a pojawiający się import wynika jedynie z „doraźnych sytuacji i z reakcji na zasadę przyjętą w Unii Europejskiej, że energia tańsza powinna być w pierwszej kolejności sprzedawana”.

Na pytanie redaktora TVP Info, komu przeszkadza dominująca rola węgla w polskiej energetyce i czy możemy przyjąć, że „nawet jeśli mielibyśmy super czystą energię z węgla to i tak będzie to komuś bardzo nie w smak”, minister Tchórzewski zapewnił, że polska energetyka zrobiła ogromny postęp jeśli chodzi o zmniejszanie zanieczyszczeń.

Kiedyś energetyka była bardzo emisyjna. Dzisiaj przyjęte systemy oczyszczania i filtrowania powodują, że te elektrownie są budowane już w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych, więc widać wyraźnie, że zrobiliśmy w Polsce duży postęp – powiedział szef ME.

Odnosząc się do konieczności zmniejszania emisji CO2 ocenił, że "jest ustalona taka demagogiczna polityka dekarbonizacyjna".  Natomiast zobaczymy, jak świat będzie na to patrzył, ponieważ w Polsce będziemy budować pierwszą na świecie elektrownię o mocy 500 MW, polegającą na zgazowaniu węgla w obiegu zamkniętym, a więc bezemisyjną. (…) Zobaczymy, jak świat na to zareaguje – mówił szef resortu energii.

Jak zaznaczył, „zrównoważeniu emisji” ma sprzyjać również budowa elektrowni jądrowej. – Z jednej strony ta elektrownia jest zeroemisyjna, a z drugiej strony jest taka magia światowej propagandy, która pokazuje, że te elektrownie mogą być bardzo niebezpieczne – powiedział.

Podał przy tym przykład Francji, która bazuje w większości na elektrowniach jądrowych, zaznaczając, że nie było tam dotąd wypadków związanych z takimi instalacjami.

Minister Tchórzewski zaznaczył, że zajmująca się przygotowaniami do budowy elektrowni jądrowej spółka PGE EJ1 pracuje „tak jak powinna pracować”.

– Jesteśmy w takiej rzeczywistości, jakbyśmy przed dwoma laty już podjęli decyzję o budowie elektrowni jądrowej – zapewnił

Decyzja o budowie elektrowni jądrowej na forum rządu jednak jeszcze nie zapadła, mimo, że nad tym projektem obecny rząd pracuje już dwa lata, a poprzedni poświęcił na przygotowania jeszcze dłuższy czas.

Minister Tchórzewski ocenił, że wybór wykonawcy elektrowni jądrowej to kwestia 2-3 lat.

W ubiegłym miesiącu, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, szef resortu enerrgii stwierdził, że jeśli decyzja o budowie zapadnie w tym roku, pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby powstać w latach 2029-30.

Krzysztof Tchórzewski mówił w Krynicy, że jego zdaniem potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej o większym potencjale niż wcześniej zakładano. Zdaniem szefa ME powinny powstać trzy bloki o łącznej mocy 4-4,5 GW.

Według szacunków ME koszt każdego bloku miałby wynieść około 23-25 mld zł, co w sumie daje około 75 mld zł. Nadal nie wiadomo, jak resort energii chce sfinansować tą inwestycję, sygnalizuje jedynie, że nie będzie powielać rozwiązania brytyjskiego, które polega na sfinasnowaniu budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C częściowo ze środków odbiorców energii, poprzez tzw. kontrakty różniocowe dające inwestorowi gwarancję stałej ceny za energię w wysokości 92,5 GBP/MWh w okresie aż 35 lat.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Łomatko co za kroj |
Największe bloki węglowe... teraz największa elektrownia atomowa ... PRL pełna parą, 200 % normy Panie Trzóchewski !!!
TchorzewskiZajączkowski |
Co to za próchno?
ws |
gadka szmatka tak samo jak wchodzimy poważnie w klastry tak p.ministrze
Olo |
Jak bedzie EJ to bedziemy mieli bardzo drogi prąd.Kosztem społeczeństwa nachapią sie krewni i znajomi królika
Olo |
Jak bedzie EJ to bedziemy mieli bardzo drogi prąd.Kosztem społeczeństwa nachapią sie krewni i znajomi królika
MojaPV |
Bo rzeczywiście demagogią jest wydawać miliardy na "walkę" Z CO2 podczas gdy nam dokucza niską emisja i na to powinny iść pieniądze A nie na wiatraki z Danii czy Niemiec.
Os |
Ale belkot
edoo |
Kto normalny temu oszustowi wierzy? Chyba tylko wyprane mózgi i mochery!
zyrandol |
Demagogiczny to jest minister Tchórzewski. Stary pryk nasiąkł socjalizmem i marzą mu się bloki jakich świat nie widział. Gierek też miał obsesję megalomani i jak skończyliśmy wszyscy pamiętamy. No może nie wszyscy. Trzydziestolatkowie już nie pamiętają. Ale starsi powinni im o tym opowiadać , aż zrozumieją.
SPS |
Miłośnicy węgla i starych technologii jak zwykle robią wszystko, żeby za wszelką cenę nie widzieć długofalowych korzyści z przestawienia się na rozproszone źródła odnawialne. Korzyści płynące z rozwoju i upowszechniania się technologii, a wskutek tego spadku jej cen będą obniżać ceny energii u wytwórców do poziomu gdzie ogrzewanie en. elektryczną stanie się atrakcyjne. Wpłynie to korzystnie nie tylko na obniżenie emisji CO2 ale przede wszystkim na lokalne redukcje niskiej emisji.
Szyszko |
Na świecie jest obecnie ponad 600 instalacji zgazowywania węgla, a ponad 500 jest w budowie. W Polsce nie ma ani jednej. I gdy pojawia się możliwość nie spalania węgla tylko o wiele lepszej technologi mniej emisyjnej, wtedy wszystkowiedzące ujadają. I piszą te swoje wypociny po nocach, korzystając oczywiście z energii węgla. A tymczasem przemysł chemiczny czeka na zgazowywanie, bo dla nich to niższe koszty produkcji nawozów. Ale nie - lepiej wszystko sprzedać niemiaszkom, jak cukrownie, a za tą kasę kupować wiatraki przeszacowane o 30-40% i dalej doić każdego Polaka w rachunkach za energię. A jak nie wychodzi to pisać donosy do KE. Albo ujadać w PAPie.
Hhk |
Panie nie pier... pan tylko obniz ceny za wegiel,bo nas lobby gornicze zlapalo za mordy i nie chce puscic.
alladyn-solar-batt |
Do MojaPV: ,,podczas gdy nam dokucza niską emisja i na to powinny iść pieniądze A nie na wiatraki z Danii czy Niemiec."- zastanówmy się zatem z powodu czyich działań(braku działania) dokucza nam niska emisja? Normy dopuszczalnej przenikalności przegród budowlanych dla nowo budowlanych zostały obniżone lecz do skandalicznie wysokiego pułapu, zaś istniejącą przenikalność ścian dla dotychczasowo istniejących budynków nie jest powiązana z wyższymi podatkami lokalnymi od nieruchomości nie ocieplonych-zatem presją na ocieplanie z uwagi na rażącą ignorancję Ustawodawcy wobec właścicieli istniejących posesji nie istnieje....Tymczasem podwaliną do likwidacji niskiej emisji i bogactwa społeczeństwa jest obniżenie skali wydatków na ogrzewanie domów a co za tym idzie obniżenie ilości spalanych na ten cel paliw.To w zasadzie mogłoby być wszystko co należy powiedzieć o bezczelnych wypowiedziach w sprawie ,, likwidacji" niskiej emisji-fikcyjnej i wyłącznie medialnej likwidacji.Przykleić do powyższego można kontynuację sprzedaży mułów/flotów węgla.Na tym nie koniec-do tego dochodzi akceptacja produkcji oszukanych materiałów ociepleniowych (ustawowa penalizacja takich praktyk też wymaga wydawania pieniędzy?-nie wymaga i dlatego się nie robi porządku z tą sprawą bo nie ma koncepcji na dobry deal w wykonaniu dobrze poinformowanych białych kołnierzyków).Z kolei nadal brak elastycznych taryf sieciowych w tym sprogramowanych pod buforowanie ciepła z przetworzenie en. elektrycznej na cele grzewcze w dolinie nocnej np. z użytkowaniem PC. Etc.,etc,etc.Zostaw chłopaku swoje obsesję na temat wiatraków lecz zacznij być w przypadku odżywania się produktywny, bo to może komuś się przysłużyć.Gdyby ktoś pokusił się o ustalenia w tej sprawie to okazałoby się, że w okresie pół roku o wiatrakach płakałeś tutaj w swych komentarzach 667 razy.Czyż przy Tobie tutejsi stali czytelnicy mogą pozostawać przy zdrowych zmysłach? Poczytaj w książce o socjologii jak traktuje się argumentację chorobliwie często podnoszoną?Powiem od razu-choćby była słuszną - wypieprza się w kosz.O tych wiatrakach to Ty już nawet nie piszesz z klawa tylko ctrl. c, ctrl.v.....
alladyn-solar-batt |
Krzysztof Tchórzewski mówił w Krynicy, że jego zdaniem potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej o większym potencjale niż wcześniej zakładano. Zdaniem szefa ME powinny powstać trzy bloki o łącznej mocy 4-4,5 GW."- Krzyś z równą skutecznością mógłby puścić tęgiego bęgala bo na tak obszernym audytorium rozproszyły się z analogiczna skutecznością do tej wypowiedzi o EJ.
CoNieCo |
Jeździ taki po forach opowiadając bajki o krasnoludkach nie wiedząc, że stwory te nie znają się na technologii jądrowej do której on sam wprawdzie dysponuje jądrami ale brak mu kasy na garnek by jądra te ogrzały mu kaloryfery-stad do dziś używa kominka na drewno od Szyszki. Stąd godna głębokiego uszanowania determinacja min. Szyszko do wycinki Puszczy Białowieskiej bo zima za pasem i nie jednemu członkowi jądra przywrzeć od mrozu koncepcyjnej durnoty gotowe.
alladyn-solar-batt |
Inwestycja w OZE - oto w co ,,inwestuje'' obecny rząd miliony złotych stąd nie ma na OZE bo musi płacic za własne ,,swiatłe'' decyzje lepszej zmiany: ,,Jak dowiedział się Business Insider Polska Skarb Państwa ma zapłacić funduszowi Abris Capital 760 mln zł odszkodowania. Tak orzekł Trybunał Arbitrażowy w wyroku końcowym, który zapadł 28 września (nie jest on upubliczniany). Jest to jedna trzecia kwoty, jaką domagał się inwestor w zamian za wywłaszczenie z akcji FM Banku. Resort finansów z wyrokiem się nie zgadza i zapowiada, że zaskarży go do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie. Problem w tym, że Skarb Państwa szanse na wygraną ma marne. A każdy dzień zwłoki z wypłatą odszkodowania kosztuje polskich podatników 140 tys. zł. - Przyjmujemy z szacunkiem wyroki Trybunału Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Jakkolwiek wymiar monetarny odszkodowania przyznanego PL Holdings jest oczywiście niezwykle istotny, równie ważne było dla nas potwierdzenie przez Trybunał, że Komisja Nadzoru Finansowego, będąca organem Rzeczpospolitej Polskiej, swoim traktowaniem PL Holdings naruszyła polsko-luksemburską umowę o ochronie inwestycji, a tym samym prawo międzynarodowe i polskie – mówi Paweł Boksa, partner Abris Capital Partners. Abris został wywłaszczony z akcji FM Banku O co chodzi dokładnie? O to, że decyzją KNF, kierowanej wówczas przez Andrzeja Jakubiaka, fundusz Abris Capital (a dokładnie PL Holdings, firmy zarządzającej funduszem) był zmuszony w 2015 roku sprzedać wszystkie posiadane akcje FM Banku PBP (obecnie Nest Bank). Była to niewielka instytucja (40 tys. klientów i 3 mld zł aktywów) z ogromnym potencjałem do wzrostu biznesu. Tak przynajmniej twierdził fundusz. Specjalizujący się w obsłudze mikrofirm bank miał być kierowany przez Sławomira Lachowskiego, twórcę sukcesu mBanku. Plany rozwoju były ambitne. FM Bank miał się stać innowacyjną instytucją, z której ludzie korzystają przez smartfona. Abris zainwestował w tę instytucję 100 mln euro i szacował, że za kilka lat jest w stanie zarobić nawet siedem razy tyle. Niestety plany spaliły na panewce, zablokowane bezlitosną decyzją KNF. Komisja uznała, że rada nadzorcza FM Banku ma zbyt duże uprawnienia. Regulatorowi nie podobała się też forma zatrudnienia (kontrakty menadżerskie) oraz doszukiwała się konfliktu interesów. Mimo że Abris zareagował na zarzuty KNF, m.in. zmienił formę zatrudnienia i kompetencje rady nadzorczej, to jednak Komisja pozostała nieugięta, twierdząc, że nowy właściciel FM Banku nie daje gwarancji ostrożnego i stabilnego zarządzania tą instytucją. Abris nie miał wyjścia i sprzedał zatem wszystkie posiadane akcje funduszowi AnaCap. Ale równocześnie postanowił powalczyć o swoje przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie.''
alladyn-solar-batt |
W dniu 28 czerwca 2017 r. Trybunał Arbitrażowy przy Izbie Handlowej w Sztokholmie wydał wyrok częściowy, stwierdzający odpowiedzialność Rzeczypospolitej Polskiej za naruszenie art. 4 umowy między Rządem PRL a Rządem Królestwa Belgii i Wielkiego Księstwa Luksemburga w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Innymi słowy: stwierdził, że KNF popełniła błąd, za co Abrisowi należy się odszkodowanie i dał czas stronom na zawarcie ugody do końca lipca. Niestety do porozumienia nie doszło. A w takim wypadku do 29 września sam Trybunał Arbitrażowy, na podstawie wyceny biegłego, miał ustalić wysokość odszkodowania, jakie Rzeczpospolita Polska ma wypłacić na rzecz Abris Capital. Z wyroku końcowego wynika, że kwota ta ustalona została na 760 mln zł.
alladyn-solar-batt |
Dzień zwłoki to 140 tys. zł odsetek. Zapłacą podatnicy Na uchylenie wyroku Rzeczpospolita Polska ma 3 miesiące o co złożyła stosowny wniosek, ale szanse na wygraną są marne. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie nie będzie rozpatrywał sprawy merytorycznie, lecz szukał uchybień formalnych. Tymczasem od zasądzonej kwoty Abrisowi przysługują odsetki w wysokości 7 proc. w skali roku. Oznacza to, że każdy dzień zwłoki w wypłacie odszkodowania kosztuje skarb państwa, a zatem polskich podatników, dodatkowe 140 tys. zł. Rocznie daje to kwotę ponad 50 mln zł. I co gorsze wniosek o uchylenie wyroku końcowego złożony przez Rzeczpospolitą Polską nie wstrzymuje potencjalnych działań prawnych Abrisa mających na celu egzekucję kwoty odszkodowania, ustalonej przez Sąd Arbitrażowy. - Jak udało mi się ustalić, istnieją poważne przesłanki, że Prokuratoria Generalna (reprezentuje Rzeczpospolitą Polską – przyp. red.) popełniła w dotychczasowym postępowaniu arbitrażowym w tej sprawie błędy proceduralne, które faktycznie skazują ewentualny wniosek o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego na niepowodzenie. Innymi słowy: najprawdopodobniej własne błędy proceduralne Prokuratorii powodują, że Rzeczpospolita Polska nie ma szans na sukces w ewentualnym postępowaniu o uchylenie wyroku przed szwedzkim sądem – pisze w interpelacji poselskiej Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy. Czemu rząd polski nie przystał na ugodę z Abrisem? I dlaczego naraża polskich podatników na dodatkowe koszty związane z błędami KNF? Takie pytania zadał w interpelacji również poseł Jacek Wilk. Odpowiedzi jeszcze się nie doczekał.
alladyn-solar-batt |
Poseł przypomina, że KNF w dniu 20 października 2015 r. uchyliła swoją decyzję o wywłaszczeniu Abrisa z FM Banku. Ale przedłużała 5 razy wydanie tej decyzji, czekając do momentu, kiedy własność akcji FM Bank PBP SA zostanie przeniesiona na nowego właściciela, a transakcja sprzedaży będzie nieodwracalna. - Finalnie KNF przychyliła się więc do wniosku PL Holdings o uchylenie swojej poprzedniej decyzji o nakazie sprzedaży i umorzyła postępowanie. Tyle tylko, że zrobiła to po upewnieniu się, że własność akcji banku została przeniesiona na nowego akcjonariusza i transakcja sprzedaży jest już nieodwracalna. Można by to nazwać w najlepszym razie cwaniactwem urzędniczym, jeśli nie urzędniczym bandytyzmem. KNF zrobiła to po tym, gdy PL Holdings wykonał decyzję KNF i sprzedał akcje banku, a fundusz AnaCap, który kupił bank od PL Holdings, poinformował KNF o skutecznym przejęciu akcji banku – pisze w interpelacji poseł Jacek Wilk.
alladyn-solar-batt |
Sprawa trzymana jest w tajemnicy przed wyborcami PiS. Ot taka ,,inżynieria''. Ciekawe ile sicei dystrybuyjnych pod kątem dostosowania do przyłaczenia OZE, pod kątem przystosowania do podwyzszenia mocy przyłaczeniowej dla Prosumentów z 40 do 50kW można byłoby przebudować za kasę jaką za plecami podatnika obecny rząd? topi w spory arbitrazowe po rażących oszustwach na wielką skalę dokonanych z poleenia tego co na nowogrodzkiej zasiada. Czy ktokolwiek nadal zamierza dyskutować o tym jak to bardzo rząd? dba o to by broń boże kilku Prosumentów nie wzbogaciło się rocznie o 200 PLN na taryfach gwarantowanych czy innych podobnych instrumentach? Śmiech na sali panowie. Ale na konkurs w sprawie budowy polskiego samochodu elektrycznego jaśnie Pan wicepremier ,,wysupłał'' 100 tys. zł. Łaskawca. Oszczędny - nie powiem. Po takich ,,inwestycjach'' w odszkodowania może poprostu musi być oszczędny? Czekajcie, czekajcie- Wasze są zawsze ,,racje''. Odszkodowania są ,,nasze'' (z kieszeni podatnika). Ale my (podatnicy) odżąłujemy kilka latarni. Czas kapie.
Wiatrakowiec |
Alladyn... bedzie duzo takich spraw i wyrokow w ktorych Polska bedzie musiala placic odszkodowania ! ALE ONE beda tuszowane przez PIS !! Zobaczcie na podstawie tego banku, gdzie tu prawo ... o czym my mowimy w tym PIS-skim kraju :( tak jak z Oze PIS zajechal branze do konca, naprawde jezeli ktos sie jeszcze ludzi na jakies korzystne zmiany/rozwiazania dla OZE w Polsce to sorki ale jest naprawde naiwny :( Zobaczcie nawet aukcje migracyne - wodniaki juz placza.... a klastry, spoldzielnie, hybrydy ... SCIEMA I TYLE !!! ja napewno w nic takiego nie wejde, juz raz zostalem oszukany wiec nigdy wiecej interesow ktore sa tak bardzo zalezne do widzi mi sie... WLADZY !
ElektrowniaPV |
@alladyn Czy Ci się podoba czy nie to każdy ma prawo pisać o tym co uważa za ważne. Ty piszesz o fałszowanych materiałach budowlanych też wielokrotnie i co ? należy uznać, że to jakiś objaw natręctwa? Akurat Twoje komentarze szanuję. Natomiast to co ja piszę nt. wiatraków to też jest ważne ponieważ należy uświadamiać, że to kompletny bezsens i wrzucanie pieniędzy w błoto albo puszczanie z wiatrem - jak kto woli.
MojaPV |
Podobnie jak pozbawiona głębszego sensu jest "walka" z CO2 podczas gdy powinniśmy tę grube miliardy przeznaczyć na m in na to o czym piszesz w kwestii termoizolacji - tyle, że to nie na rękę wiatrowemu lobby.
Polak |
Moja PV przestań już z tym lobby wiatrowym,ludzie pieniądze zainwestowali nie po to ,żeby PIS ich wykorzystwał , zakłady energetyczne wydawały przyłącza, nikt bez ich zgody nie postawił żadnej elektrowni a teraz zdziwieni,że muszą płacić za świadectwa, polski rząd świadectwa kupuje za bezcen i wypełnia limity, inwestowali,żeby też zarobić,a nie charytatywnie działać na rzecz rządu,tak świat funkcjonuje i tego nie zmienisz, zdajesz sobie sprawę o wykonanej pracy,aby farma wiatrowa powstała, na pewno nie, branża oze chce tylko odpowiedniej zapłaty za wykonaną pracę i wytworzony prąd,
Szyszko |
Nie jest waźne ile tysięcy zdań się napisze w komentarzach na niszowych portalach :) ważne jest ile zdań potrafi się realnie przeforsować w parlamencie.
ProfZbieraczZnaczków |
KRopla drąży skałę... Im więcej ujawnień takich "drogich nieudolności" ekipy PIS tym większa szansa że za 20 miesięcy ludzie w tym kraju nie dadzą się zaczarować za 500+ zł tylko realnie zmienią tą władzę. Może afera a Abris Capital nie jest tematycznie na ten portal, ale widać z niej jak niespójną i nieprzemyślaną polityką prowadzi aktualna ekipa, niszcząc podwaliny polskiego OZE (bo za drogie;-) a jednocześnie tracąc w arbitrażach miliony (zaraz miliardy) zł za swoją niekompetencję i arogancją, Dziękuję Alladyn - nie wiedziałem o tym ale podam dalej, to jedyne co możemy teraz robić..
ElektrowniaPV |
@Polak Weź przestań... ale dajesz argumenty. Zdajesz sobie sprawę ile jest "nietrafionych inwestycji" ? czemu mamy płakać po wiatrakach skoro wszędzie trafiają się samobójcze bramki? Widziałem ostatnio oferty deweloperów wiatrowych zachęcające do inwestowania na Ukrainie - jak sądzisz to rozsądne ? Co byś powiedział tym potenjalnym inwestorom i zastanów się czy tego samego nie powinni usłyszeć zanim zainwestowali w wiatraki gdziekolwiek.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...