Kościół wycofuje się z inwestycji w węgiel

Kościół wycofuje się z inwestycji w węgiel
Bazylika św. Franciszka w Asyżu. Fot. Andy Hay, flickr cc
REKLAMA

Około 40 instytucji katolickich kończy inwestycje w paliwa kopalne. To największa tego typu deklaracja złożona dotychczas przez organizacje kościelne.

W rocznicę śmierci Św. Franciszka oraz wigilię rozpoczęcia jego postu, ogłoszono największe tego typu wystąpienie organizacji katolickich z 5 kontynentów, reprezentujących bardzo zróżnicowane podmioty – od miejsc kultu, przez archidiecezje, uniwersytety, zakony, instytucje charytatywne po kościelne organizacje finansowe.

Jest wśród nich niemiecki bank „Kościoła i Caritasu” (Bank für Kirche und Caritas eG), dołączający do procesu dezinwestycji jako jeden z pierwszych banków katolickich. Wtóruje mu Oikocredit, ekumeniczna instytucja finansowa i jedna z największych na świecie instytucji finansujących mikroinwestycje – wraz z 12 innymi belgijskimi podmiotami.

Do akcji dołącza także miejsce tak ważne i symboliczne dla społeczności katolickiej jak Asyż, w tym umiejscowione w nim instytucje, samorząd oraz Sacro Convento, kompleks klasztorny, w którym przechowywane są szczątki Św. Franciszka. Wraz z Asyżem w dezinwestycje włącza się m.in. także tamtejsza 80-tysięczna diecezja.

To wielki powód do radości. Te instytucje przecierają szlaki dla takich podmiotów jak na przykład Bank Światowy. Liczymy, że liderzy zauważą, że katolicki ruch odchodzenia od paliw kopalnych ogromnie zyskał na sile  komentuje Tomás Insua, dyrektor Globalnego Ruchu Katolickiego na rzecz Klimatu, inicjator akcji. 

Polskim akcentem jest włączenie w akcję Zgromadzenia Sióst Szkolnych z Notre Dame, obecnego także w Polsce. Ze względu na mającą się odbyć w przyszłym roku w Polsce konferencję klimatyczną ONZ (3-14 grudnia 2018 r. Katowice), padł też pomysł symbolicznej pielgrzymki do Polski z tej okazji. Biskup Gubbio, miasteczka będącego „drugim domem” Św. Franciszka, wspierający ten ruch, Mario Ceccobelli, chciałby zorganizować takie symboliczne wydarzenie jako gest poparcia dla ekologicznego ruchu chrześcijańskiego.

Kościół wycofuje się z inwestycji w paliwa kopalne z dwóch głównych powodów – przekonania co do wartości ekologicznych i potrzeby poszanowania środowiska dla dobra ludzi oraz ze względu na rachunek ekonomiczny – kościół dostrzega, że świat zmierza w kierunku ekonomii niskoemisyjnej.

Obecna deklaracja jest czterokrotnie liczniejsza pod względem wolumenu zaangażowanych podmiotów niż ostatnie ogłoszenie deziwestycyjne organizacji katolickich, które miało miejsce w maju br. Na całym świecie proces dezinwestycji z paliw kopalnych szacuje się jak dotąd na 5,5 bilionów dolarów, z czego za 1/5 odpowiadają organizacje religijne.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
No to PiS będzie ekskomunikowany. Miał być katolicki socjalizm - a wyszło że heretycy jednak.
Luis |
@Seb.Nie myl pojec.PiS wierzy w religie smolenska i Ojca z Torunia.Papa Franciszek to heretyk.
. |
No cóż będziemy musieli oddzielić się od tego heretyckiego kościoła, sami poganie.
ElektrowniaPV |
Hmm... swoją drogą Kościół jest od inwestowania? Komuś się chyba role mylą
IXI |
Przynajmniej jeden głos rozsądku Kościoła w całym potoku jego herezji. To ważne w mozolnej zmianie świadomości maluczkich parafian i prostego ludu maryjnego. Jak bowiem inaczej, jak wolą bożą, wytłumaczyć pewnym ludziom w Polsce, że węgiel to relikt epoki schyłkowej?

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...