PTPiREE nie chce zwiększenia mocy mikroinstalacji do 50 kW

PTPiREE nie chce zwiększenia mocy mikroinstalacji do 50 kW
Fot. PV Polska Energia

Ministerstwo Energii zaproponowało w ostatnim projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększenie maksymalnej mocy mikroinstalacji, które będzie można realizować w uproszczonym trybie na zgłoszenie – z 40 kW do 50 kW. Ta propozycja nie spodobała się Polskiemu Towarzystwu Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, czyli organizacji reprezentującej operatorów systemów dystrybucyjnych.

Ministerstwo Energii zaproponowało zwiększenie maksymalnej mocy mikroinstalacji z 40 kW do 50 kW. Jeśli ten zapis znajdzie się w finalnej wersji kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, instalacje o mocy do 50 kW będzie można realizować w uproszczonym trybie „na zgłoszenie”, pomijając procedury i formalności, które konieczne są do przyłączenia do sieci większych instalacji, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji.

Takie rozwiązanie byłoby zresztą zgodne z propozycjami Komisji Europejskiej zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, czyli zbiorze nowych regulacji dla unijnego rynku energii.

REKLAMA

Na taki zapis nie zgadza się jednak reprezentujące operatorów systemu elektroenergetycznego Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

PTPiREE w uwagach do ostatniego rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który przedstawiło Ministerstwo Energii, proponuje pozostawienie maksymalnej mocy mikroinstalacji na dotychczasowym poziomie 40 kW.

REKLAMA

Jak swoje obiekcje uzasadnia PTPiREE?

Zwiększenie mocy mikroinstalacji do poziomu 50 kW będzie miało duży wpływ na funkcjonowanie sieci niskiego napięcia. W chwili obecnej nie ma jeszcze dużego nasycenia mikroźródeł, a już obserwujemy, że mikroinstalacje o mocach zbliżonych do 40 kW powodują duże wzrosty (podskoki) napięcia w sieci, czego konsekwencją jest m.in. wyłączanie się niektórych mikroinstalacji – czytamy w uwagach przedstawionych przez PTPiREE.

Organizacja reprezentująca operatorów sieci wskazuje ponadto, że ponieważ przyłączenie mikroinstalacji odbywa się w trybie na zgłoszenie, to OSD „nie jest w stanie w tak krótkim czasie przystosować sieci nN do współpracy z takimi źródłami”.

PTPiREE postuluje pozostawienie maksymalnej mocy mikroinstalacji na poziomie 40 kW, a jako alternatywne rozwiązanie wskazuje ograniczenie przyłączania w trybie na zgłoszenie mikroinstalacji o mocy „np. do 10 kW”.  W procedurze zgłoszenia pozostanie nadal ponad 90 proc. wszystkich przyłączanych mikroinstalacji, więc nie utrudni to formalnie procedury, a pozwoli OSD na znacznie skuteczniejsze zarządzanie współpracą mikroinstalacji z siecią”.

PTPiREE zapewnia przy tym, że sieci elektroenergetyczne były projektowane przy uwzględnieniu współczynników jednoczesności odbioru na poziomie np. 30 proc., a współczynnik jednoczesności dla mikroinstalacji PV w słoneczne dni wynosi 100 proc. – To powoduje, że obecnie obowiązujące dodatkowe ograniczenie „w zakresie mocy przyłączeniowej obiektu” nie rozwiązuje problemu – ocenia PTPiREE. 

red. gramwzielone.pl