PTPiREE nie chce zwiększenia mocy mikroinstalacji do 50 kW

PTPiREE nie chce zwiększenia mocy mikroinstalacji do 50 kW
Fot. PV Polska Energia
REKLAMA

Ministerstwo Energii zaproponowało w ostatnim projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększenie maksymalnej mocy mikroinstalacji, które będzie można realizować w uproszczonym trybie na zgłoszenie – z 40 kW do 50 kW. Ta propozycja nie spodobała się Polskiemu Towarzystwu Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, czyli organizacji reprezentującej operatorów systemów dystrybucyjnych.

Ministerstwo Energii zaproponowało zwiększenie maksymalnej mocy mikroinstalacji z 40 kW do 50 kW. Jeśli ten zapis znajdzie się w finalnej wersji kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, instalacje o mocy do 50 kW będzie można realizować w uproszczonym trybie „na zgłoszenie”, pomijając procedury i formalności, które konieczne są do przyłączenia do sieci większych instalacji, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji.

Takie rozwiązanie byłoby zresztą zgodne z propozycjami Komisji Europejskiej zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, czyli zbiorze nowych regulacji dla unijnego rynku energii.

Na taki zapis nie zgadza się jednak reprezentujące operatorów systemu elektroenergetycznego Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

PTPiREE w uwagach do ostatniego rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który przedstawiło Ministerstwo Energii, proponuje pozostawienie maksymalnej mocy mikroinstalacji na dotychczasowym poziomie 40 kW.

Jak swoje obiekcje uzasadnia PTPiREE?

Zwiększenie mocy mikroinstalacji do poziomu 50 kW będzie miało duży wpływ na funkcjonowanie sieci niskiego napięcia. W chwili obecnej nie ma jeszcze dużego nasycenia mikroźródeł, a już obserwujemy, że mikroinstalacje o mocach zbliżonych do 40 kW powodują duże wzrosty (podskoki) napięcia w sieci, czego konsekwencją jest m.in. wyłączanie się niektórych mikroinstalacji – czytamy w uwagach przedstawionych przez PTPiREE.

Organizacja reprezentująca operatorów sieci wskazuje ponadto, że ponieważ przyłączenie mikroinstalacji odbywa się w trybie na zgłoszenie, to OSD „nie jest w stanie w tak krótkim czasie przystosować sieci nN do współpracy z takimi źródłami”.

PTPiREE postuluje pozostawienie maksymalnej mocy mikroinstalacji na poziomie 40 kW, a jako alternatywne rozwiązanie wskazuje ograniczenie przyłączania w trybie na zgłoszenie mikroinstalacji o mocy "np. do 10 kW".  W procedurze zgłoszenia pozostanie nadal ponad 90 proc. wszystkich przyłączanych mikroinstalacji, więc nie utrudni to formalnie procedury, a pozwoli OSD na znacznie skuteczniejsze zarządzanie współpracą mikroinstalacji z siecią".

PTPiREE zapewnia przy tym, że sieci elektroenergetyczne były projektowane przy uwzględnieniu współczynników jednoczesności odbioru na poziomie np. 30 proc., a współczynnik jednoczesności dla mikroinstalacji PV w słoneczne dni wynosi 100 proc. – To powoduje, że obecnie obowiązujące dodatkowe ograniczenie „w zakresie mocy przyłączeniowej obiektu” nie rozwiązuje problemu – ocenia PTPiREE. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Na konsultacjach pacjent z PTPIRE powiedział, cytuję: „ jesteśmy przyzwyczajeni do 40 kWp ” . Nie było oklasków, było sporo śmiechu.
pesel |
Przecież instalacje pracujące w lecie i w słońcu polepszają sprawę problemu braku mocy. Sławny sierpień 2015. Dlaczego PTPiREE chce aby utrudniać podłączanie instalacji polepszających prace KSE. Dziwne, w mediach wałkuje się sprawę rynku mocy a oni chcą utrudniać zmniejszanie problemu.
bsboss |
@ pesel - może jeśli brakuje energii to jest ona droższa, a za tym idą prowizje i zyski? - bo w wielu sytuacjach widać, że nie idzie o interes społeczeństwa...
zyrandol |
Niestety widać że państwowym nie po drodze z prywatnymi.
Prawda |
Panstwowe spółki będa traciły stopniowo jak więcej prosumentów i przediębiorców będzie instalowało swoje PV na dachu... mniej kasy dla prezesów i nierobów państwowych spółek enegrteycznych... Stad się boją :) Ale to i tak nastąpi, kwestia czasu, przykład TPSA już nikt normalni nie instaluje telefonu stacjonarnego kiedy mamy komórki :)
DS |
Wszystko co państwowe to nieudolne, nieudaczne itd. I zawsze będą protestować bo im się łąńcuch do synekuryjskiego koryta skraca.
Moja elektrownia PV |
a w jaki sposób wzrost mocy z 40 do 50kWp ma powodować "wzrost napięcia"? Chyba w głowach jełopów z tego lobbystycznego kółka ściemniaczy #BigEnergy?
Roman |
Konieczna delegalizacja PTPiREE - nie chcemy kolejnych misiewiczów.
TTTT |
Coraz częściej jest tak że gdy na jednej ulicy jest kilka instalacji to jedna z nie może oddawać prądu do sieci bo jest w niej zbyt wysokie napięcie i inwerter odłącza się od sieci. Tracą na tym właściciele instalacji :( Nie wiem czy w takiej sytuacji można żądać odszkodowania od energetyki

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...